Doktorlar

Çok sık acıkıyorum!

Çok sık acıkıyorum!

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Bulantı

Soru: Merhaba hocam. Çok sık acıkıyor ve bulantı yasıyorum . Sabah 5 gıbı kalkıp bırsey yemezsem kusuyorum ve bu kadar cok yememe rağmen kilo almıyor ustelık yavas yavas kilo verıyorum. Sizce bunun nedenı nedır? Bu yuzden oruc bıle tutamadım cunku kotü oluyorum, cevap verırsenız cok sevınırım.

Yanıt: Sabaha karşı olan yakınmalarda ülser ya da ülser başlangıcı gibi durumlar akla gelir. Bunlar olmasa bile mide veya bağırsağınızda bir sorunun olduğu zaten belli. Bunun için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve endoskopi ile midenize baktırmalısınız. Mide koşullarınız düzelince kilo almanız beklenir. Ayrıca bu yıl oruç tutmamanız da önerilir. Geçmiş olsun.

Sorun: Hemanjiyom

Soru: merhaba doktor bey ben 27 yaşindayim 2 ay önce safra kesede ameliyat oldum şimdide karaciğerim de HEMANJİYOM ya da yağlama. Bende doğum sonrasi yaglama cıkmişti sonra gecmişti 27X17mm ya hemanjiom ya da yağlama eylülde bir daha gireceğim ama cok korkuyorum hemanjiom cıkarsa tümör müdür ameliyat gerekiyor mu ilaç tedavisi yok mu? Doktor bey ne olur cevap yazın cok korkuyorum. Saygılarımla.

Yanıt: Karaciğerde hemanjiyom (damar yumağı) ya da yağlanma gibi bir ifade anlamlı değil. Bu yazdıklarınız görüntüleme yöntemleri sırasında saptanırlar ve birbirleri ile karışmazlar. Sınırlı bir boyut verildiğine göre karaciğerinizde hemanjiyom olduğu düşünülebilir. Bu oluşum iyi huyludur ve belli aralıklarla takip edilir. Çok nadir olarak aşırı büyüme gösterebilirler ve ancak o zaman ameliyat düşünülebilir. Ama genellikle bir sorun yaratmazlar. Geçmiş olsun.

Sorun: Bulantı

Soru: Merhaba doktor bey 7 senedir midem bulanıyor önceden sadece heyecanlandığımda oluyordu fakat şimdi devamlı oluyor. Arkadaşlarımla bir sohbet bile edemiyorum konuşmaya başlayınca midem bulanıyor ve hep kendimi sıkıyorum. yerken yedikten sonra, işe giderken devamlı oluyor, yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Yanıt: Yakınmalarınızın mide ile ilgili olma olasılığı düşük gibi duruyorsa da öncelikle rutin tetkiklerle birlikte mide açısından araştırılmalısınız. Bir patoloji bulunmaması halinde de sıkıntı - stres yönünden değerlendirilebilirsiniz.

Sorun:Hepatit C

Soru: merhaba, babam burnunda et olduğu için ameliyat olacak. Yaptırdığı tahlillerde anti hcv 1.31 pozitif çıkmış, doktoru ameliyat olabilirsin bu ciddi bir şey değil demiş ama ben endişeleniyorum. Risk grubunda olmadığından emin olmak için ne yapmalıyız? Normal değer 0-1 olarak görünüyor ama babamın 1,31 hepatit C riski nedir, lütfen beni bu konuda bilgilendirir misiniz?

Yanıt: Anti HCV pozitif olarak saptanan hastada rutin tetkiklerle birlikte HCV RNA bakılmalıdır. HCV RNA'nın da pozitif olması halinde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Negatif çıkması sorunun olmadığı gösterir. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 27.07.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
14854
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.