Doktorlar

Çok geğiriyorum (Sorularınızın yanıtları)

Çok geğiriyorum (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

*1 yıldır reflü ülser ve gastrit tedavisi görüyorum. Ülserim geçmiş fakat reflü ve gastrit mevcut. Birçok hastaneye ve profesörlere gitmeme rağmen hepsi aynı ilaçları veriyor ama rahatlayamadım aksine gündüz bir şeyim yokken gece yattığım dakikadan itibaren karnımda aşırı şişkinlik ve geğirti oluyor. Saatlerce sürüyor . Ertesi gün geğirmenin oluşturduğu gırtlak tahrişine bağlı ağrılar oluyor. Gaz giderici ilaçlar kullanıyorum ama hiç fayda etmiyor.Bu şişkinlik ve geğirme için ne yapmalıyım? Saygılar.

*Hocam merhaba yaklaşık 4 ay gibi bir zamandır sürekli geğiriyorum endoskopi ve kolonoskopi oldum bir şey çıkmadı kullanmadığım bir ilaç da kalmadı boğazımda devamlı bir tokluk olduğunu hissediyorum devamlı geğiriyorum bana psikolojik olduğunu söyledi doktorum ne yapmalıyım acaba sayın hocam iyi günler.

*Merhaba dr. bey benim sorunum midemdeki gaz. Bazen öyle oluyor ki kalbimi de sıkıştırıyor ve sürekli gegirmezsem çatlayacak gibi hissediyorum kendimi agrılar sırtımada vuruyor. Ultrasonla mideme bakıldı bir şey yok, endoskopiye de gerek yok dendi. Süreklide kabızım her gece bitki çayı içiyorum. Nne oluır dr. bey ben bu gaz olayından ve kabızlıktan nasıl kurtulacagım..şimdiden çok teşekkür ederim...

Gaz giderici ilaçlarla geğirmenin önüne geçemezsiniz. Bu şikayet için endoskopi ve kolonoskopi yapılması da gerekli değildir. Geğirmenin çözümü basittir. Gittiğiniz hekimlere (ki Gastroenteroloji Uzmanı olmalıdır) özellikle geğirmenizin olduğunu belirtecek olursanız bu yakınmanız tümüyle çözüme kavuşturulacaktır. Gastrit, reflü ve kabızlıkla ilgili yakınmalarınız da bu arada gözden geçirilecektir. Geçmiş olsun.

Helikobakter pilori

Pilor disfonksiyonu+alkalen reflü gastiritis teşhisi konuldu. Antyrumda eritremöz ve az miktarda helicobakteri pilori bulundu. Helpak ve gaviscon susp kullanıyorum bu ilaçlar pilor sfinkerinin fonksuyonelliğini iyileştirir mi yoksa böyle ilaçlarla devam mı edeceğim, bu hastalığım ameliyatla düzelir mi? Düzelme yüzdesi nedir bu hastalığı bir aydan beri çekiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Alkalen reflü açısından H. pyloriye yönelik olarak tedavi vermek çok gerekli değildir. Kullandığınız ilaçlardan fazla yarar görmeniz beklenmez. Ayrıca Gaviscon, pilor değil KÖS disfonksiyonunda kullanılır. Pilor isimli kapakçığın fonksiyon bozukluğu nedeniyle midenize safra kaçıyor ve gastrit yapıyor ki bunun için özel bir ilaç kullanmalısınız. Ameliyat gibi bir çözüm yerine ilaç tedavisi önerilir. Bir Gastroenteroloji Uzmanı gerekenleri yapacaktır. Geçmiş olsun.

Helicobacter pylori

Yeğenim 6 yaşında endoskopi sonucu midesinden parça alındı ve helicobacter pylori olduğu tespit edildi. Antibiyotik tedavisi verildi. Fakat henüz 6 yaşında. Bu kadar antibiyotık ve bunun yanında mide ilaçları zararlı değil mi? Ayrıca reflü teşhisi konuldu antibiyotik tedavisi ne kadar süre yapılır ve bu bakteri bu tedaviden sonra yok edilebilir mi?

Yeğeninizin yakınmalarını ve neden endoskopi yapıldığını yazmamışsınız. Bu nedenle insanların pek çoğunda bulunan bu mikroorganizmanın hangi amaçla yok edilmek istendiğini anlamak mümkün olmuyor. Sorularınızı daha ayrıntılı sormalısınız. Bu mikrop ve tedavisi ile ilgili bilgileri diğer sayfalarda bulunan Helicobacter pylori başlıklı yazımdan elde edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

İshalim var

Sayın hocam yaklaşık 15 yaşlarımdayken bende bir ishal başladı. bu durum 8 - 9 yıl sürdü. Şiddetli karın ağrısı da vardı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gittim. 22 gün hastanede yattım. Tam hastalığın neden kaynaklandığını söylemediler. Başka bir doktor bana senin safra kesesine giden borularda daralma olmuş ve bundan dolayı ishal çekmişsin dedi. Yaklaşık 9 yıl geçti ve son 5 aydır yine ishalim. Rahmetli eniştemde de aynı sorun varmış o da Ankara'da bir hastanede tedavi olmuş ve ilaçla düzeldiğini söylüyor halam. Eğer bu daralma tekrar olduysa bunun ilaçla tedavisi var mı? Bana yardımcı olur musunuz?

Safra yollarına ait kanallar belirli zaman aralıklarında daralıp gevşemez. Safra yollarında daralma varsa yalnızca ishal değil başka yakınmalarınızın da olması beklenir. İshalinizin nedeninin araştırılması gerekir. Eniştenizin ishali ile sizinkini aynı olduğunu bilemeyeceğinize göre bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Midede bulantı

İyi çalışmalar diliyorum, annem geçen yıl reflü tedavisi gördü . uzun aralıklarla seyreden mide bulantıları sıklaştı. şimdi yemekten hemen sonra midesi bulanıyor. kusmaya başlıyor. kusarken baş dönmesi yaşıyor. ayağa kalkamıyor. şikayetinin kaynağı mide midir? daha evvel sadece baş dönmeleri vardı şimdi kusmalar ve mide kasılmaları eklendi. bilgi verirseniz mutlu olurum.

Annenizin yakınmaları için endoskopi yapılması önerilir. Endoskopinin mutlaka bir Gastroenterolog tarafından yapılması gerektiğini de hatırlatırım. Çıkan sonuca göre gerekli tedavi başlanacaktır. Geçmiş olsun.

Karaciğer ve dalak büyümesi

Eşimde şeker hastalığı ile birlikte yapılan testlerde karaciğer ve dalak büyümesi görüldü. Hepatit tahlilleri normal çıktı. Onikiparmakbağırsağında müzmin ülseri var. borusu renkli dopler çekiminde varisler çıktı. doktorumuz adı bilinmeyen bir karaciğer hastalığı olabileceğini söyledi. altı ayda bir kontrolden geçmesi gerektiği söylendi. bu arada eşime şeker, mide ve varisler için ilaç verildi. sizce yeterli mi?

Eğer tüm tetkikler yapılmış ve karaciğer - dalağı büyüten bir neden bulunmamışsa buna nedeni bilinemeyen anlamında idiyopatik portal hipertansiyon diyoruz. Verilen ilaçların yeterli olup olmadığı hakkında bir fikir ileri sürmek mümkün değildir. Mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip edilmelisiniz.

Ülser ve perhiz

Antrum hafif ödemli ve bulbusun ön duvarında 1 cm çaplı bir ülser ve ödem var.bu durumda ne yapmalyım ,neler yemeliyim yada neler yememeliyim tavsiyeniz nedir!teşekkür ederim.

Ülserde artık perhiz önermiyoruz. Özel bir perhiz veya diyetiniz yoktur. Tedavi ile birlikte istediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

İBS

Sayın hocam ben 5 ay önce rahmim alındı. Ameliyatımdan sonra gaz şikayetleriyle beraber tuvalet alışkanlığımda değişiklik başladı. 2 ay devam edince bir gastroloji uzmanına başvurdum. İdrar ve kan tahlilleri sonunda ibs teşhisi koydu. birkaç gün normal dışkılamadan sonra cıvık dışkılama ya da zaman zaman ishal (günde bir defa) karnımda gurultu ve gaz şikayetlerim devam ediyor. İlaçlar biraz gurultuyu azaltıyor ve daha rahat gaz çıkarmam yardımcı oluyor. geçirdiğim ameliyat bu sorunu başlatmış olabilir mi? En çok merak ettiğim bu 2 tahlille bu hastalığa teşhis konabilir mi? teşekkür ederim saygılarımla.

İBS tanısı için diğer tüm hastalıkları ekarte etmek gerekir. Bu bakımdan size yapılan rutin tetkikler yanında ilaçlı bir kalın bağırsak grafisi de tanıya yardımcı olacaktır. Geçirdiğiniz ameliyatın bu duruma etkisi yoktur. Daha önce kullandığınız bazı antibiyotiklerin bu hastalığı tetiklemiş olma olasılığı vardır. Gastroenteroloji Uzmanınıza güvenin ve önerilerine uyun. Geçmiş olsun.

Karnımda şişme var

Yemek yedigim zamanlarda karnımda şişme oluyor ve agrı ayrıca ayaklarımı hiç ısıtamıyorum sürekli soguk bu arada neyden oldugunu anlayamadıgım şey ilaç kullandıgım zaman gözlerim şişiyor nedeni neolabilir tşk.

Yakınmalarınız kalınbağırsağınızla ilgili. Bu organa yönelik olarak bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Ayak ve gözlerde şişlik yakınmalarınızı da aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı olan Gastroenteroloğunuza söyleyecek olursanız gerekli tetkikler yapılacaktır. Geçmiş olsun.

Merhaba doktor bey yardımınıza ihtiyacım var çok yakınım mide kanseri yeni teşhis konuldu midede büyük bir yara var ben üniversite hastanelerinde görev yapan ve bu yarayı tam anlamıyla alabilecek bir doktor arıyorum lütfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz acil yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

Mide kanseri olanların birinci derece yakınları mide kanseri açısından risk altındadır.
Bu kişilerin ( bir yakınmaları olsun olmasın) midelerine bakılmalı ve H. pylori varsa yok edilmelidir.

Böylece mide kanseri riski normale gelecektir. Endoskopinin bir Gastroenteroloji Uzmanınca yapılması gereklidir. Nerede oturduğunuzu yazmadığınızdan sorunuzun diğer bölümüne yanıt vermek mümkün değil. Sağlıklı günler.

Safra kesesinde polip

Hocam safra kesemde polipler var 1cm altında 4-5 adet polip teşhişi konana kadar hiç şikayetim yoktu şimdi işe o bölge sürekli agrıyor doktorlar ameliyat dediler ameliyattan korkum yok yalnız narkoz beni korkutuyor bayılmak bana zor geliyor bu ameliyatı tam bayıltmadan yapılmaz mı inşallah iyi bir haber verirsiniz teşekkür ederim.

Safra kesesi polipleri için ameliyat olmalısınız. Yalnız polipler o bölgede ağrı yapmaz. Ağrılarınızın nedeni polipler değildir. Bayılmadan korkmanıza da gerek yok çünkü o işlemi fark etmezsiniz bile. Bu nedenle hekimlerinize güveniniz. Geçmiş olsun.

Anneme bugün yaptırdığım ca tahlilleri sonucu ca19-9 52.8 çıktı.yine bugün ultrasonda çekilmesine ve sadece sistit çıkmasına rağmen biraz endişelendim.ne olabilir.aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bu konu ile ilgili bir soru yanıtlamıştım. Bulunduğum sayfada "Ca 19.9 için 3 ay beklemeyin" başlıklı yazımı okursanız gerekli bilgiyi elde edersiniz. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 17.11.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
79298
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.