Doktorlar

Ciltte lekelenmeler ve karaciğer (Sorularınızın yanıtları)

Ciltte lekelenmeler ve karaciğer (Sorularınızın yanıtları)

Avuç içlerinde kızarma ve ciltte örümcek benzeri damarsal oluşumlar gibi karaciğer hastalıklarına özgü deri belirtileri.

Hocam saygılar, ben karaciğer hastasıyım sırtımda kahverengi lekeler var bunlar rahatsızlığımın belirtileri mi? Karaciğerim düzelirse bu lekeler geçer mi?

Avuç içlerinde kızarma ve ciltte örümcek benzeri damarsal oluşumlar gibi karaciğer hastalıklarına özgü deri belirtileri varsa da bunlar lekeler halinde değildir. Bilinenin aksine Karaciğer hastalıklarında ciltte lekelenmeler görülmez. Yakınmalarınız için bir Deri Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Anti HCV pozitifliği

Yapılan tahlilde bu sonuçlarla karşılaştık acaba benı aydınlatı rmısınız. HIV ag – ab: Negatif, Anti HCV: Pozitif. şimdi ne yapmam lazım teşekkürler hocam.

Bedenie Hepatit C virüsü girecek olursa Anti HCV testi (+) olarak saptanır. Ancak bu virüsle hiç karşılaşmamış bazı kişilerde de bu testin yalancı olarak (+) çıkabilir. Bu durumun açığa çıkarılabilmesi için HCV RNA testi yapılır. HCV RNA (+) çıkar ise, virüs bedeninizde çoğalıyor demektir ki o zaman karaciğer hastalığı (kronik C hepatiti) açısından bir karaciğer uzmanı (Gastroenterolog) tarafından takip ve gerekirse tedavi edilmelisiniz. HCV RNA (-) çıkar ise burada 2 olasılık vardır. Ya bu virüsle hiç karşılaşılmamıştır yani test yalancı pozitiftir ya da bu virüsü almış ancak sonrasında bedende bağışıklık gelişmiş ve virüs kanınızdan temizlenerek atılmıştır. Bu son 2 durumda (yani HCV RNA'nın negatif olması halinde) sağlığınız açısından endişe edilecek bir durum olmayacaktır. Takibinizi ihmal etmemeniz kesinlikle önerilir.

Mide kanaması

Nevzat Bey merhaba, annem 15 gün önce mide kanaması geçirdi ve hastanede 3 gün tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Şu an Lansor dışında herhangi bir ilaç kullanmıyor fakat çok halsiz ,benim öğrenmek istediğim mide kanamasından sonra 15 gün geçmiş olmasına rağmen bu halsizlik normal midir ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, Saygılarımla.

Mide kanamasının bir nedeni vardır ve sizi takip eden hekimler bunu bildirmiş olmalıdır. Yazmanız iyi olurdu. Kanamalardan sonra gelişen kansızlık kaybedilen kan miktarına bağlı olarak aşırı ise halsizlik beklenen bir durumdur. Yapılan kan tetkikinde Hct değeri önemli bu değerin gençlerde %25'in, ileri yaşlardaki kişilerde ise %30'un altında olmaması istenir. Bunun dışında ayrıca her hastanın durumu kendi içinde değerlendirilmelidir. Kansızlık yok ise o zaman halsizlik yapan diğer nedenler araştırılmalıdır.

Ayaklarda ödem

Benim sorunum mide bulantısı, ayaklarımda şişlik sürekli doktora gidiyorum ödem diyorlar. Ama nedenini söylemiyorlar, yardımcı olursanız sevinirim hocam.

Midede bulantı ve ayaklarda şişlik birbiri ile fazla ilgisi olmayan yakınmalar. Yalnızca mide bulantısı dediğinizde bu yakınmanın altında yatan onlarca neden olabileceğinden bir fikir ileri sürmek anlamlı değil. Ayaklardaki şişliğe gelince, ödem zaten şişlik demektir ki bu ifade bir tanı değil bulgunun ifadesidir. Ayaklardaki ödemin birçok nedeni vardır. Varis gibi lokal nedenlerle birlikte böbrek, karaciğer, kalp ve endokrinolojik hastalıklar ile diğer nedenlerin araştırılması gerekir.

Kan değerlerim düşük

Kan tahlili yaptırdığımda değerlerim çok düşük çıktı aniden kalkdığımda gözümün kararıp başımın dönme sebebi bu mu?

Kan tetkikinde bir tek parametreye bakılmaz. Sizde hangi değer ya da değerlerin düşük çıktığını yazmamışsınız. Eğer kansızlığınız varsa anlattığınız yakınmalara neden olabilir. Sorularınızı bu tetkiki isteyen hekime sormuş olsaydınız gerekli yanıtı da almış olurdunuz. Geçmiş olsun.

Kan geliyor

Selam ben geçen günlerde kızılay kan merkezine kan vermiştim, kan ölçüme bakmadan kan aldılar. Büyük abdest yaparken kan geliyor bu aralarda baş dönmesi halsizlik var bunun sebebi ne ollabilir ne yapmam lazımdır herhangi bir ciddi bir hastalık olabilir mi? Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekur ederim.

Kan alınmadan önce gerekli tetkiklerin yapılmış olması gerekirdi. Niçin yapılmadığını bilemiyorum. Bunun dışında gaita yaparken kan geliyorsa bu durum sık görülen hemoroitlere bağlı olabilirse de ülseratif kolit, polip, kanser vb gibi daha seyrek görülen durumların araştırılması gerekir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Mide sarkması

Daha önce ülser olduğunu söyledikleri midem için ilaçlı film çektirdim ve ülser değil bende mide sarkması olduğu söylendi. Fakat bunun ne olduğu hakkında bilgiye sahip değilim. İlaçlarımı kullandım fakat bu düzeltilebilir bir durum mudur? Geçici midir? çok zararlı mıdır? Sorularımı cevaplarsanız çok sevineceğim teşekkürler....

Yakınmalarınız yazmamışsınız. Mide sarkması fazla bir soruna yol açmayan bir durumdur. Yakınmalarınızın ne olduğunu bilmeden yorum yapmak mümkün değil; ancak yazdıklarınızdan konu hakkında çok aydınlatılmamanız nedeniyle huzursuz olduğunuz anlaşılıyor. Yakınmalarınızı ayrıntılı olarak yazarsanız ya da bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurursanız gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Kanser riski

Anneme bugün yapılan endoskopi sonucunda reflü teşhisi konuldu ve endoskopi raporunda yer alan tanı: grade 1 özofajit, kös yetersizliği, pangastrit, bulbit şeklinde ve hp ürease pozitif denmiş, Bu endoskopi sonuçlarını yorumlamanızı rica ederim. Annemde kanser olma riskinin ne oranda olduğunu öğrenebilir miyim? Son olarak hastalık tedavi edilebilir mi, teşekkürler.

Yemek borusunun altındaki kapakçık gevşek (KÖS disfonksiyonu) ve asit yukarıya borusuna kaçıyor ve burada yaralara (Özofajit) neden oluyor. Ayrıca asit fazlalığına bağlı olarak midede (pangastrit) ve onikiparmakbağırsağında (bulbit) sorun var. Asit azaltıcı ilaçlarla tüm bu sorunlar ortadan kalkacaktır. İlaçları ne sıklıkta içeceğine Gastroenterologunuz karar vermelidir. Takip altında olduğunuz sürece kanserden korkmanız için ortada bir neden yoktur. Gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınabilmenin tek yolu bir Gastroenteroloji Ünitesince takip edilmenizdir.

H. pylori gastriti

Sorunum; mide yanması, reflü, şişkinlik, aşırı gaz. Daha önce H.pylori kaynaklı gastrit tedavisi oldum. tedavi başarılı oldu. Şu an H.pylori (-) ancak şikayetlerim devam ediyor. Proton pompası inhibitörleri, H2 reseptör antagonistleri fayda etmiyor. Problem safra kesesinden kaynaklanıyor olabilir mi?. NOT:10 yıl önce H. LENFOMA oldum. Şimdi remisyondayım. Önerilerinizi bekliyorum.

Yakınmalarınız sürdüğüne göre H. pylori gastriti (sonuçta negatif olsa bile) tedavisi başarılı oldu denemez. Safra kesesi hastalıklarında saydığınız yakınmaların bulunması da pek beklenmez. Yakınmalarınızın bir bölümü kalınbağırsaklarla ilgilidir. Üstelik bu yakınmalar mide rahatsızlıkları ile de karışabileceğinden bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Diğer hastalığınızın şimdiki yakınmalarınızla bir ilgisi yoktur. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 05.06.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
7070
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.