Doktorlar

Ca 19.9 için üç ay beklemeyin (Sorularınızın yanıtları)

Ca 19.9 için üç ay beklemeyin (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Merhaba hocam benim sorum şu bundan 1 ay evvel rutin kontrol için gittiğim doğumda sol yumurtalıkta kütle saptandı MR çekildi kan tahlili yapıldı kanda ca 19-9 yüksek çıktı (60). Kadın doktorum beni genel cerraha yönlendirdi tüm batına bakıldı ve bir şey çıkmadı sadece kistten olabileceği söylendi fakat yaklaşık 1 aydır midemde de problemler var yanma ağza asit fışkırması ve doluluk hissi. 5 yıl önce endoskopide ülser, gastrit, reflü ve hp saptanmıştı. İlaç kullandım o dönem ama şikayetler kayboldu diye kontrole gitmedim. Teyzem 10 yıl önce mide kanserine yakalandı. Şimdi korkuyorum, genel cerrah 3 ay sonra bir daha ca 19-9 bakalım diyor. Fakat uzun bir zaman ya onlar kistten diye şüphe ederlerken mideden bir şey çıkarsa hocam ricam beni lütfen yönlendirin aklım çok karıştı.

Ca19.9 yüksekliği pankreas, kalınbağırsak, mide, safra kesesi ve kadın organlarının kötü huylu hastalıklarında yükselebilirse de bazen normal kişilerde de normalin hafif üzerinde değerlere rastlanabilir. Bu nedenle tetkikin 15 gün veya 1 ay içinde tekrar edilmesi ve çıkan sonuca göre ilgili organlara ait görüntüleme yöntemlerinin yapılması gerekir. Üç ay beklemeyin. Teyzenizin birinci derece yakınları (kardeşleri ve çocukları - yakınmaları olsun olmasın) mide kanseri açısından bir Gastroenteroloji Ünitesince tetkik edilmelidirler. Geçmiş olsun.

Geğirme

*Merhaba hocam, bende yıllardan beri geçmek bilmeyen geğirmeler var,karnım acıkınca daha cok oluyor geğirme, bir de acıkıyorum hep, az yiyorum belki ondan diye düşünüyorum. Yaşım 24. çok stresli bir yapım var her şeye sinirleniyorum, bunun da etkisi olabilir mi acaba?

*Merhaba doktor bey ben 44 yaşındayım karnımda yemeklerden sonra aşırı şişkinlik oluyor sanki 7-8 aylık hamile gibiyim karnım taş gibi. Kolesterolüm ve karaciğerde yağlanmaya bağlı olabilir mi yemeklerden sonra sürekli bir geğirti oluyor. yemedğim zaman şişkinlik olmuyor su içsem bile şişiyorum yardımlarızı beklıyorum şimdiden tesekkürler.

Yemeklerden sonra olan şişkinlik kalınbağırsağınızla ilgilidir. Karaciğer yağlanması veya yüksek kolesterol düzeylerinin bu yakınma ile ilgisi yoktur. Sürekli geğirtinin çözümü de vardır. (Stresle geğirme artabilirse de stresin ortadan kaldırılmasına karşın geğirme devam edebilir). Bütün bunlar için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Sağlıklı günler.

Sırt ağrısı ve yanma

Merhaba, yaklaşık 4 yıl önce göğsüm ve sırtımda ani yanmalar oluştu. Bunun için doktora gittiğimde gastrit dendi. Fakat ilaçlardan sonuç alamadım. Ağrılar sürekli devam etti. Kan testleri yapıldı ve hep gastrit dendi. Sigara içince sırtımdaki yanma daha şiddetli oluyordu ve acil dışkılanma durumu oluşuyordu bu nedenle sigarayı bıraktım. Birçok kez iç hastalıkları doktorlarına muayene oldum. Bir ay önce endoskopide mide girişi ve çıkışında iltihaplanma ve reflü teşhisi konuldu. Şu an ağrılarım daha çok arttı özellikle sırtımda yanma ve kürek kemiği yakınlarında şiddetli oluyor. Kimi zaman ani şekilde kolumu oynattığımda veya ileri geri bir hareket yaptığımda kürek kemiğimdeki ağrı sanki elektrik değermişçesine oluyor. Sizce rahatsızlığımın nedeni ne olabilir. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

Anlattığınız yakınmalar iç organlardan ziyade eklem ve kaslarınızı ilgilendiriyor gibi görülüyor. Hareketle artan bir sırt ağrısının nedenini iç organlarda aramak fazla anlamlı değil. Bu nedenle bir Fizik Tedavi Ünitesine başvurmalısınız. Dışkılama sorunları ve mide yakınmalarınızın ayrıca bir Gastroenteroloji Ünitesinde takip ve tedavisi zaten yapılacaktır. Geçmiş olsun.

Makattan kanama

Dışkıladıktan sonra tuvalet kâğıdında parlak ve yoğun şekilde kan gözlemledim. Ertesi gün genel cerraha muayene oldum, makattan ve karnımdan vurarak muayene etti ve anal fissür teşhisi koydu. Fitil ve merhem verdi. Kanama 1 kere oldu ama bende ağrı, hemoroid veya kabızlık-ishal sıkıntısı yok. Bu muayene yeterli olmuş mudur? Bağırsak kanseri şüphesi için illaki kolonoskopi yaptırmak gerekli midir? Teşekkürler..

Makattan kanama yakınmanız bir kez olmuş ve verilen tedavi sonrasında tekrarlamamışsa daha ileri tetkik gerekmez. Ancak yakınmanız sürecek olur ise endoskopik tetkik gerekir. Bu tetkik ile makattan kanama yapan kanser dahil tüm hastalıklar araştırılmış olur. Sağlıklı günler diliyorum.

İritabl bağırsak sendromu

İyi günler doktor bey üç haftadır düzenli olarak tuvalete çıkamıyorum karın ağrım oluyor ama yine de çıkamıyorum zaten doktorum hassas iritabl bağırsak sendromu adlı hastalığın olduğunu söylemişti sorunumu gidermek için ne yapabilirim?

Bu sendromda kalınbağırsakta bir hastalıktan ziyade çalışmasında aksama vardır. Ancak rahat çıkamama yakınmasının başka nedenleri de olabileceğinden mutlaka bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve gerekirse kolon grafisi veya kolonoskopi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

Kanama

Dışkımda 2 ay once yogun miktarda kan gordum bu 5 - 6 gun surdu. yapılan test de gaıtada gızlı kan negatıf cıktı ve bu testten kısa sure sonra kanama kesıldı.. Şımdi ise bu olay artarak yenıden basıma geldi cok sık tualete gıtme ihtiyacı duyuyorum ve her seferınde yogun kan gelıyor ayrıca herhangi bır agrım da yok.. ne yapmamı onerırsınız? kanamanın sebebı ne olabılır?

Makattan kanama yakınması olduğunda gaitada gizli kana bakmak son derece gereksizdir. Zaten gözle görülen kanamanız olduğuna göre gizlisini araştırmak anlamlı değildir. Gaita yaparken olan kanamalar genellikle hemoroitlere bağlı olursa da daha önemli hastalıkların da mutlaka araştırılması gerekir. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

Pankreas

İki yıl önce amilaz enzimi 159 olarak tespit edildi. Pankreasa, tükürük bezlerine bakıldı. Her şey normal çıktı. Ancak bu yıl 4 ay boyunca çok şiddetli şekilde kaşıntı oldu. Alerjik bünyeli olduğum için önce bunu alerji sandım, ancak geçmeyince bir cilt doktoruna gittim. Verdiği ilaçlar fayda etmedi. Yapılan kan testinde ise yine amilaz yüksekliği ile her zaman olduğu gibi IGE yüksek çıktı. Ağustos ayı sonlarında kaşıntım kesildi. Ancak bu kez de karın ağrısı, şişkinlik, yumuşak dışkılama ve sürekli gaz çıkarma durumum söz konusu. Her gece 1.30 civarı karın ağrısı ile uyanıp sürekli gaz çıkarıyorum. 2 saat sürdükten sonra yeniden uyuyabiliyorum. Aynı zamanda spastik kolon hastasıyım. Pankreasla ilgili bir rahatsızlığım mı var diye endişe ediyorum. Cildiye ile zaman mı kaybediyorum diye düşünüyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda öneride bulunursanız çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler.

Alerjik durumunuz ve IgE'nizin yüksek çıkması Cildiye Kliniğini ilgilendirir. Pankreas ile ilgili hastalıklarda kaşıntı olmaz. Amilazın hafif yüksek olması her zaman önemli bir hastalığa işaret etmez. Pankreas açısından takip edilmek ve mide ve bağırsak ile ilgili yakınmalarınızı tetkik ettirmek üzere bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Bağırsakta kurt

Sayın Nevzat AKSOY benim uzun zamandir yasadigim bir kurt problemi var iki yildir Almanya'da yasiyorum buraya gelmeden önce Sakarya'da bir doktorun verdigi bir ilaci kullandim yaklasik 1 yil kadar bu sorun ortadan kalkmisti yalniz Almanya'ya geldikten 6 ay sonra yeniden bu sorun ortaya cikti burada bir doktora gittim bana sadece diski tahlili yapip bir ilac verdiler 3-4 ay kadar yeniden kesildi ama sonrasinda yeniden tekrarliyor ikinciye yine gittim ve yine ayni ilaci verdiler internette yaptigim arastirmalarda bununla ilgili yapilmasi gereken birtakım bilgiler aldim ve sizden bunlarin gercekligini ve ne yapmam gerektigini ögrenmek istiyorum kanin p.h. degerlerinin ölcülmesi gibi birtakim notlara ulastim. lütfen bu konuda bana bilgi verir misiniz sevgilerimle.

İnternette bazı bilgilere ulaştığınızı ve bunların gerekip gerekmediğini yazmış ve bu konuda sadece kan Ph'sı ölçümünü belirtmişsiniz. Ne gibi bilgilere ulaştığınızı bilmem mümkün değil. Bu nedenle bir yorum da mümkün değil. Ama bağırsak parazitleri tek değildir çeşitlidir ve bunların yapısına göre farklı ilaçlar kullanılır. Dışkınızda saptanan parazitin cinsine etkili ilacın kullanılması gerekir. Geçmiş olsun.

Merhaba. Babam yaklaşık 4 gündür karın şişliği çektiğini söylüyor, geçen gece feci şekilde sıtma oldu ve titremenin geçmesi yaklaşık 30 dk sürdü. Yemek yiyemiyor, midesinde şişlik hissettiğini söylüyor, aşırı geğiriyor. Şu an herhangi bir uzman hekime gitmedik sadece hazımsızlığı giderici bir tablet kulandı. Sizce sorun ne ve önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Sorun mide, safra kesesi ve kalınbağırsak başta olmak üzere birçok organa bağlı olabilir. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Benim sorunum 9 senedir sürmekte. Bir otobüs yolculuğu esnasında aşırı sıkıştım ve sonuç olarak otobüsü yol kenarında durdurdum. Bu esnada herhangi bir kaçırma olayı yaşamadım. Fakat bu olaydan sonra bende kendi kontrolümün olmadığı ortam veya taşıtlara binmekle ilgili bir fobi oluştu. Rahat olduğum ortamda mesela evde veya kendi aracımla yolculuk yaparken günde 2-3 kere tuvalete giderken, toplu taşıma aracı kullanacaksam 10 dakikalık yolda bile zor dayanıyorum ve en az 3 kere tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum ve en sonunda araçtan iniyorum. İnince %90 sıkıntım geçiyor. Antidepresan vs. verdiler ama faydasını göremedim. Sizden bu konuda yardım istiyorum. Teşekkürler.

Anlattığınız durum iritabl kolon sendromudur ve çözümsüz değildir. Ayrıca kullandığınız antidepresan ilaçlar tek başına yeterli değildir. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız sorununuz çözümlenecektir.

Hemanjiyom

Hocam ben size elime verilen karaciğer sonucumu yazıyorum bana bilgi verirseniz çok sevinirim karaciğer sol lob 3.segmentte 2.5*2cm boyutlarında hipodens etrafı kontrast tutulumu gösteren kitlesel oluşum [hemonjioma?]. Karaciğer dinamik BT tetkiki uygun olur. diye kağıt verdiler ama hiç bir açıklama yapılmadı yardımlarınızı bekliyorum.

Karaciğerinizde iyi huylu damarsal oluşum (hemanjiyom) olduğu düşünülmüş ve tanının teyidi için bir başka görüntüleme istenmiş. Geçmişolsun.

Midede mikrop

Merhaba Dr. Bey, daha öncede yazdım ama bir cevap gelmedi yoğunluktan olsa gerek. 5 yıldan beri midemde ekşime yanma var. İki kez endoskopi yaptırdım. 2004 te 3 adet aftöz ülser ve duodenit, pangastrit ve bulbit vardı. Doktor Hp mikrobu olduğunu söylemişti. 2 li antibiyotik ve PPI kullandım, şikayetler devam etti. 2006 da endoskopide kronik gastritim olduğunu söyledi. Kannımda Hp + çıkıyor. Yoğun bir antibiyotik tedavisi uygulanmasına rağmen bu mikrop yok edilemedi. Bu mikrop uzun yıllar midemde kalırsa kanser yapar diye çok korkuyorum, sürekli internetten araştırıyorum.3 günde bir ppı kullanırsam şikayetim olmuyor. Sürekli geğirme var. Bir de.kronik gastritin tedavisi yok mu hocam ne yapacağımı şaşırdım. Tekrar tekrar endoskopi yaptırmalı mıyım? Bu mikrop antibiyotiğe direnç kazanmış olabilir mi? Nasıl yok edeceğiz? Tekrar antibiyotik mi alsak acaba? Saygılar.

Midenizdeki sorunların tekrarlamasına midede bulunan mikrop kolaylaştırıcı yönde etki edebilir. Yapılan tedavilere karşın bu mikrop yok edilemiyorsa o zaman düzenli olarak asit azaltıcı ilaç kullanmanız ülser nüksünü önleyecektir. Bu mikrobun mide kanserine yol açma riski birinci derece yakınlarında mide kanseri olanlarda fazladır. Böyle bir durum beyan etmediğinize göre korkmayınız ve internetten hastalıkları öğrenmeye çalışmayınız. Telaş etmeden ilaçlarınızı bir Gastroenteroloji Uzmanının denetiminde düzenli olarak kullanmalısınız. Düzenli ilaç kullandığınızda yeniden endoıskopi yapmaya gerek kalmayabilir Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 20.10.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
60830
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.