Doktorlar

Bulantım var (Sorularınızın yanıtları)

Bulantım var (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Trigliserid nedir?

Bugün yaptırdığım testte kan şekerim 82 kolestrol 232 tirigliserit 307 çıktı. Tirigliserit hakkında beni aydınlatır mısınız?


Hücrelerde bulunan yağlar (lipidler) iki tiptir; yapısal lipidler ve nötral yağlar (trigliseridler). Yapısal lipidler hücre duvarlarının yapısında yer alırlar. Trigliseridler ise depo olarak bedende bulunurlar. Açlık sırasında gerektiği zaman trigliseridlerden de enerji sağlanır. Trigliseridlerle birlikte kötü huylu (LDL) kolesterol yüksekliği kalp – damar hastalıkları için risk faktörleri arasında yer alır ve bu nedenle trigliserid düzeyinin 500 mg/dl üzerinde olması halinde tedavi edilmesi önerilir.

Bulantım var

Ben 30 yaşındayım. 3 aydır karın ağrısı çekiyorum. Birkaç gündür de mide ağrısı ve aşırı mide bulantısı çekiyorum. Daha önceki yıllarda da mide bulantısı çekmiştim fakat midemde mikrop olabileceği söylendi. İlaç kullandım, geçti. Şimdi tekrar başladı. Midemdeki sorun ağrı ve özellikle bulantı, karın ağrısı, sırt ağrısı. Bir de başım dönüyor. Tedavi için şu ana kadar doktora gitmedim. Sarılık olabilir mi sizce?


Midede ağrı ve bulantı bu organda bir huzursuzluğun olduğunu gösteriyor. Midenizdeki mikroplar bulantıya neden olmaz. Daha önce kullandığınız tedavide size verilmiş olan antibiyotiklerle midenizdeki mikrop yok edilmiş olsa bile aynı anda verilmiş olan asit azaltıcı ilaçlarla yakınmalarınızın geçtiğini düşünüyorum. Bu nedenle midenizdeki mikropla uğraşmayın. (Lütfen ilgili başlıklar bölümünde yazmış olduğum "Helicobacter pylori" başlıklı yazımı okuyunuz). Karın ve sırt ağrısı ile baş dönmeniz için tetkik edilmenizi öneririm. Sarılık dediğiniz durum bir hastalık değil birçok hastalıkta ortaya çıkabilen bir belirtidir. Eğer sarılıktan kastınız karaciğer hastalıkları ise bunun ve diğer yakınmalarınızın araştırılması için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Yapılan patolojik tahlil sonucunda bende non spesifik kolit çıktı. Tedavisi var mı? Eğer varsa ilaçlarını bana yazarsanız sevinirim

Nonspesifik kolit denildiğine göre dışkılama sorunlarınız nedeni ile endoskopi ile bağırsağınıza bakılmış ve parça alınmış. Patoloji sonucu, alınan doku bölgesindeki bağırsakta (belli - spesifik bir hastalığa ait olmayan) bir durumu işaret ediyor.

Sayfamızda yazdığım yazıları okuyor iseniz bir hastalığın teşhisi için önce hastaların yakınmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi alınması, sonra muayene ve tetkiklerin yapılması gerektiğini görmüş – anlamış olmalısınız. Elinizde bulunan bir tetkik sonucuna göre uzaktan bir tedavi önermek mümkün değil. Bu gibi bir durumda size bir öneri yapılsa bile bunu kuşkuyla karşılamanız gerekir. Sağlığınızı önemseyin.

Ağzımdan su geliyor

3-4 yıldır midemde ara sıra yanmalar gaz oluyor. Gece yatınca çok geğirti şeklinde gaz çıkarıyorum. Ağzımdan su da geliyor. Gündüz bir sorunum yok ama gece yatınca... Ağrı da yok. Sorunum sizce reflü olabilir mi?


Yakınmalarınızın reflüye bağlı olması pek mümkün. Ancak reflünün nedeninin ve derecesinin saptanması ve tedavinin planlanması için endoskopi yaptırmalısınız. Gereksiz tedavi ya da cerrahi girişimlerden sakınabilmek için endoskopinizin ve gerekiyor ise tedavinizin bir Gastroenterohepatolog tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

Mide mi bağırsak mı olduğunu tam bilmiyorum. Yediğim içtiğim aşağı gitmez oldu. Belki 2 saat sonra, belki 3 saat sonra akciğerlerime kadar geliyor. Beni sıkıştırıyor. Lansör kullandım iyi gelmedi. Çok sıkıntı veriyor. Müthiş bir şişkinliğim var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazdıklarınızdan karında şişkinlik ve gaz gibi bir durumdan rahatsız olduğunuz anlaşılıyor. Yakınmalarınızla ilgili olarak ayrıntılı biçimde sorgulanmanızdan sonra bir fikir edinilebilir. Yakınmalarınızın mideye bağlı olma olasılığı düşük olduğundan kullandığınız mide ilacının iyi gelmemesi de pek beklenmedik bir durum değil. Ayrıntılı tetkiklerle altta yatan bir hastalığın olup olmadığı anlaşılacak ve tedaviniz planlanacaktır.

Babam 56 yaşında. Bir süredir özellikle yemeklerden sonra hıçkırık tutuyor. Çok uzun sürmese de ona rahatsızlık veriyor. Bunun nedeni nedir? Doktora görünmesine gerek var mı?

Hıçkırık akciğerlerle karın organlarını ayıran kasın (diyafram) kasılması sonucu ortaya çıkar. Hıçkırık örneğin acı yemek, alkol ve sigara kullanımı gibi durumlarda ortaya çıkabileceği gibi birçok önemli hastalık sonucu da olabilir. borusu, mide (tümörler, toksik ve enfeksiyöz nedenler), kalp (enfaktüs, dış zar iltihabı), akciğer (zatürree, plörezi), beyin (menenjit, tümör) ve pankreas hastalıkları ile karın içi apseler gibi. Babanızın yakınmaları giderek artıyor ise bir hekime görünmesinde yarar olacaktır.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 24.04.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
3228
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.