Doktorlar

Böbreklerimde küçülme var( Sorularınızın yanıtları)

Böbreklerimde küçülme var( Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Mahmure.com'un Sağlık sayfasında cevaplıyor.

böbreklerimde küçülme var

Sorun: Hepatit C 

Soru: iyi günler. Ananem hepatit C. 2007 yılında karaciğerinden biyopsi yapıldı sonucunda 1yıl haftada 1 kere olmak üzere iğne tedavisi gördü 1yıl sonucunda değerleri normale döndü 6 ayda 1 kere kontrolleri oluyordu.Son kontrolünde yapılan tahlil sonucunda değerlerinin yüksek çıktığı ve tedavinin tekrar olması gerektiği söyleniyor ancak yaşı 66 şimdi tedavi olmazsa bir daha olamayacağı söyleniyor. Sizce olsun mu? Yan etkileri oldukça fazla bu nedenle biz çok kararsız kaldık sizin önerilerinize ihtiyacımız var en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim..

Yanıt: Anneanneniz Kronik Hepatit C hastası ve 1 yıllık tedavi sonrasında nüks etmiş. 2. kez tedavi bazı hastalarda uygulanabilir. Kanımca karaciğer biyopsi sonucu ve hastanın genel durumuna bakarak karar verilmelidir. Karaciğer biyopsisinde bozulma çok fazla (yani hastalık çok ileri) değil ise kronik C hepatitinin ilerlemesinin çok yavaş olması da göz önüne alınarak tedavi verilmemesi düşünülebilir ya da hastanın genel durumu fazla iyi değilse veya ilacın yan etkisi fazla oluyorsa yine tedavi önerilmeyebilir. Buna sizi takip eden hekimin karar vermesi önerilir. Hekiminizin Gastroenteroloji Uzmanı olması gereklidir. Geçmiş olsun.

Sorun: Helikobakter ve nefes darlığı

Soru: merhaba ,uzun zamandır nefes darlığı şikayetim var. Endoskopi oldum helikobakteri çıktı. Antibiyotik tedavisi oldum belli bir süre geçti. Tekrar nefes darlığı başladı akciğer filmi, nefes testi ve kan testi yaptırdım hepsi normal çıktı. Ama nefes darlığından kurtulamıyorum ne yapmamı önerirsiniz? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Yanıt: Helikobakter pilori nefes darlığı yapmaz. Verilen terdavi doğru ve uygun olsaydı yakımalarınızın tekrarlamaması gerekirdi. Nefes darlığı yakınmanızın nedenlerinin araştırılması gerekir. Bunun için bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Sorun: Geğirme

Soru: merhaba hocam 2 yıl öncesi midemde duyduğum şişkinlik geğirme için endoskopi yapıldı kronik gastrit çıktı, mide koruyucu aldım uzun bir süre sıkıntım yoktu ama son 3 aydır yine özellikle yemeklerden sonra geğirme hissi duyuyorum bunu kendi isteğimle yapıyorum ki rahatlayayım. Boğazımda sanki basınç var yapmazsam rahatlamıyorum tekrar endoskopi mi yapılmalı yıl olarak kaç yılda bir yapılmalıdır, en son kolonoskopi yaptırdım 1 hafta önce hiç bir şey çıkmadı rica etsem yardımcı olur musunuz?

Yanıt: Geğirme hissi için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Mide koşullarınız gözden geçirilecek ve bir patoloji var mı yok mu araştırılacaktır. Bulunacak olası sorunlar çözülecek ve ayrıca hava yutma ile ilgili gerekenler size anlatılacaktır. Böylece geğirme yakınmasından tümüyle kurtulmanız mümkün olacaktır. Endoskopinin sık yapılmasının bir sakıncası yoktur. Geçmiş olsun.

Sorun: İshal

Soru: Merhaba uzunca bir süredir ishal değilim ama cıvık yapıyorum her iki kasığımda ağrı var özellikle oturup kalkarken ağrı çok artıyor. Belimin tam ortası da kasıklarımla birlikte hareket ediyor o da çok ağrıyor. Hareketle sanki azalıyor ama oturup kalkmada hemen tekrar ediyor. Reflü olduğumu biliyorum. Başka da bir hastalığım yok kısa zaman önce kan tahlilleri ve akciğer grafisi çektirdim yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yanıt: Gaitanın yumuşak çıkması normal de olabilir anormal de. Bu yakınma ve kasıklarda sancı açısından muayene olmanız, gaita tetkiki ve gerekirse kolonoskopi yaptırmanız düşünülür. Bir Gastroenteroloji Ünitesi size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

Sorun: Nefrit

Soru: Altı yaşımda geçirdiğim nefritten dolayı böbreklerimde küçülme var ve takipteyim. Üç gündür sağ böbreğimin olduğu yerde şiddetli ağrı var ve dün acile gittim. WBC*11.1, HCT*36.47. İdrar yolları iltihabı dendi ama benim ağrım tamamen böbreğimde idrar yaparken yanma bile yok. Çok şiddetli böbrek ağrısı oluyor iğne yaptırıyorum çok az hafifliyor ağrı devam ediyor. Verilen ilaçlar Sup… 400mg günde bir tane, Pur…. günde üç kez, bus….. Nefroloji doktoruma görüneyim mi? Şimdiden teşekkür ederim sağlığınızın daim olmasını dilerim.

Yanıt: Geçirilmiş böbrek hastalıklarının bir bölümü sekel bırakmadan iyileşir; ancak sizin böbreklerinizde küçülme olmuş ve halen böbrek bölümünde ağrı tarif ediyordunuz. Her halükarda bir Nefroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Sorun: Karaciğer enzimlerinde yükseklik

Soru: Merhabalar. Sağ üst kadranda hafif ağrı ve şişkinlik var. Ara sıra sırtıma vuruyor. Kan değerlerinde karaciğer enzimlerim yüksek çıktı. Sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Yanıt: Karaciğer enzim değerlerinin yüksekliği hepatit, yağlanma, ilaç kullanımı vb. gibi durumlar ile safra kesesi ve yolları hastalıklarına bağlı olabilir. Ayrıca ağrı ve şişkinlik için kalınbağırsak patolojileri de gözden geçirilmelidir. Bunların araştırılması açısından bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Sorun: IBS

Soru: 2008 de çekilen kolonoskopide IBS teşhisi konuldu. Tomografi, MR da çekildi. Temiz çıktı. 15 yıldır aynı rahatsızlığı otururken ve yattığım zaman yaşamaktayım. Ayaktayken anlaşılmıyor. Su dahil ağzıma giren her şey henüz yutmadan sağ kasık altına gelecek şekilde şişkinlik, gerginlik ve hareket yapıyor. Dişçide bile böyle oluyor. Ağız ile ilgili bir sorun olabilir mi ne yapmalıyım 2010 da çekilen gastroskopimde gastrit ve reflü görüldü. Gastrit için antibiyotik tedavisi yapıldı. 1 yıl Pu…. ve Gav….. kullandım. Teşekkürler.

Yanıt: Ağız ile ilgili sorunlar karın sağ alt kadranda yakınmalara neden olmaz. Gıdaların sindirim sistemine ulaşmasıyla mide ve daha ilerisinde bağırsaklarda ortaya çıkan kasılma hareketleri ile karında bazı hisler algılanabilir. Ancak bu hissedilenlerin patolojik olup olmadığının araştırılması Gastroenterolojinin ilgi alanına girer. Bu nedenle bir Gastroenteroloji ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Sorun: Makatta akıntı

Soru: 1 yıl önce çatlak nedeniyle makattan ameliyat oldum ve şimdi makattan akıntı ve aşırı kaşıntı var yardımcı olur musunuz hocam.

Yanıt: Bir dokudan olan akıntının nedeni lokal (o bölgeye özgü) olabileceği gibi altta yatan bir bağırsak hastalığının belirtilerinden biri de olabilir. Yapılacak iş bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmak olmalıdır.

Sorun: Karaciğerde hemanjiyom

Soru: Karaciğerde damar yumağı var ameliyat olsun mu? Doktorlar 6 ay bekle diyorlar ne yapalım efendim?
Yanıt: Karaciğerde bulunan damar yumakları genellikle bir sorun yaratmazlar ve görüntüleme yöntemleri ile belli aralıklarla takip edilirler. Takip eden Gastroenteroloji Uzmanının görüşlerine uyunuz. Geçmiş olsun.

Yanıt: Çok uyuyorum

Soru: Merhaba. 15 yaşında bir kızım. Son birkaç aydır okul zamanı çok zor uyanıyorum. Okul zamanı çok az uyuyordum. Sömestr tatilinden beri günde 12 saat uyuyorum. Uyandığımda hala uykum oluyor. Acaba daha büyüyor muyum? Bu kadar uyku normal mi?

Yanıt: Büyümekle uykunun çok olması arasında bir ilişki yoktur. Çok uyuma normal olabileceği gibi bazı hastalıklarda da olabileceğinden bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Sorun: Safra kesesi polibi

Soru: Safra kesesinde en büyüğü 9 mm çapında multipl polip var. Birçok doktora gittim. Kimisi aldır dedi kimisi de kararı bana bıraktı. Hocam siz ne önerirsiniz. Vücudumun birkaç yerinde ben ve deri altında yağ bezeleri var. Bununla ilgilimidir. Bünye yapıyor olabilir mi? Ben kararsız kaldım, lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim.

Yanıt: Safra kesesi polipleri 10 mm ve yukarısında ise kanserleşme riski taşıdıklarından ameliyat önerilir. Sizdeki polibin boyutu da 10 mm’ye çok yakın (9 mm) olduğuna göre takip yerine aldırmak daha mantıklı gibi duruyor. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 09.02.2012
« tüm yazıları
Soru Sor
22771
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.