Doktorlar

Biyopsi yapılmasına karşıyım (Sorularınızın yanıtları)

Biyopsi yapılmasına karşıyım (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Dr. Bey benim eşimden karaciğer biyopsisi istediler yaptırmak doğru mudur sizce? Benim eşim sigara kullanmaz alkolü yoktur yani kısacası karaciğere rahatsızlık verebilecek bir alışkanlığı yok. Eşimde siroz başlangıcından ve sarılıktan şüphelendiler buna rağmen ben yine de biyopsi yapılmasına karşıyım bu konuda sizin görüşünüzü almak istedim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Biyopsiye niye karşısınız? Şimdiye kadar kaç karaciğer hastası takip ettiniz ve kaçında biyopsi yapmanın zararını gözlemlediniz de karşısınız? Eşinizin alkol ve sigara gibi karaciğere rahatsızlık verecek alışkanlığı olmadığı söylüyorsunuz ama sigara ve alkol kullanmayan kişilerde karaciğer hastalığı olmaz mı? Ayrıca eşinizin karaciğerinde bir sorun yok da hekimler niye bu tetkiki istediler sizce? Son derece kısıtlı bilgi ile hekimlik yapmaya çalışmak yerine hekimlerinizin size yapacağı açıklamalara kulak vermelisiniz. Yapılan açıklamalar aklınıza yatmaz ve sizi tatmin etmezse bu bilgiyi başka bir hekime teyit ettirebilirsiniz. Tüm açıklamalar sonunda yine tatmin olmaz iseniz o zaman biyopsiyi yaptırmayabilirsiniz Zaten hekim olarak sizleri zorlama yetkimiz de bulunmamaktadır. Ancak eşinizde sirozdan kuşkulanılıyorsa bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Karaciğerin değerlendirilmesi, açısından biyopsinin gerekip gerekmediğine karar verecek kişi o olacaktır. Geçmiş olsun.

Kardeşim 10 gündür kusuyor

İyi günler doktor bey. Kardeşim 10 gündür kusuyor. Gittiğimizde doktor sadece Protoney adlı ilacı ve emedur verdi. Ardından geçmeyince endoskopi yapıldı. Özofajit (Los Angeles A) Pangastrit teşhisi konuldu. Biyopsi alındı tahlile verildi, sonuç henüz gelmedi. Doktor da bize aynı ilaçlara devam etmesini söyledi. Şu anda hala kusmaya devam ediyor. Bize 3 ayda iyileşir denildi. İlaçlar ileride etkisini gösterir mi yoksa yanlış mı acaba teşekkür ederim.

Endoskopi sonucunda belirtilen özofajit ve gastrit kusmaya neden olmaz. Mideye ait yakınmalarda kullandığınız ilaçlarla birkaç gün içinde belirtilerin geçmesi beklenir. Alınan parçadan gelecek sonuç (ne olursa olsun) kusma hakkında bilgi vermeyecektir. Yakınmalar geçmiyorsa kusmanın nedenleri bulunduğunuz yerdeki bir Gastroenteroloji Uzmanınca araştırılmalıdır. Geçmiş olsun.

Hepatit B

İyi günler, Haziran 2008den beri hepatit B hastasiyim. AST 89 ALT 230 du 3ay sonraki genis tahlillerde,HBsAg positiv, anti hbe positiv idi. Virus 10,4 yüksekmis. Bugün kan tahlili yaptirdim karaciger degerlerini .AST 66 ALT 150 cikti. 6 ay gecmis oldu hala enzimlerim yüksek kronik hbv hastasi miyim? Enzimler bu durumdayken, virusun vücuttan kaybolmasi olabilir mi? Yoksa enzimlerin normal olmasi sart mi? Enzimler yüksek oldugundan genis HBV testi yapmaya su anda gerek duymuyorum. Teşekkürler hocam.

Kronik B hastasısınız ve tedavi başlanması gerekli. Bu işin uzmanları Gastroenterologlardır. Doğru tedavi i için bulunduğunuz yerde mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Tetkiklerin yapılıp yapılmamasına gerek duyup duymamak sizin değil Gastroenteroloji Uzmanının bileceği bir iştir. Geçmiş olsun.

Alkol ve karaciğer sirozu

Merhaba hocam öncelikle böyle değerli bir sitede kndinize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Babam 6 yıldan beri alkole baglı karaciğer sirozu. 1 yıldan beri bilinç kaybı olmuyor ama 1 hafta önce karnından sıvı alındı. Taburcu oldu hastaneden çıktık ama 2 gün sonra testislerinin olduğu bölüm bir portakal kadar şişti. Bevliyeci doktor sorunun merak edilecek bir şey olmadığını karnındaki sıvının testislerine doğru geldiğini söyledi. Bu durumun normal mi veya neden kaynaklandıgını ne yapmamız gerektiğini anlatırsanız sevinirim. saygılarımla.

Karaciğer sirozunun ileri döneminde karında (zaman zaman da yumurtalıklarda) sıvı birikebilir. Bu sıvı birikmesi hem damar içi basıncının artmasından hem de karaciğerin albümin denen proteini az yapması sonucudur. Babanız Üroloji ve Gastroenteroloji Uzmanlarınca muayene olmuş ise söylediklerine ekleyecek fazla bir şey yoktur. Geçmiş olsun.

Dışkıda kan ve besinler

Merhabalar benim sorum sik olmamakla beraber arasira diskimda kan olmasi besinden kaynaklanabilecegini yazmissiniz ama ben yine de sebebini sormak istedim cevap icin simdiden tesekkurler.

Bazı besinler "dışkıda gizli kan testinin yalancı olarak pozitif olmasına" neden olabilir. Dışkıdaki kanamanın besinlere bağlı olabileceğini hekimlik hayatım boyunca söylemedim. Bunu nerden çıkardığınız anlaşılmıyor. Kanama için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.
Geçmiş olsun.

Dalak büyüklüğü

Nevzat Bey, annemin karnında fıtık oluştu ve bunun sonucu 1 ay önce ameliyat oldu. Fıtığın sebebi olarak dalağının aşırı derecede büyüdüğü gösterildi (20 x 10 cm). Kan tahlilleri sonucu trombositlerin ve lökositlerin miktarında belirgin azalma var. Hemotolog doktorun koyduğu teşhis damarda tromboza bağlı olarak dalağın büyüdüğü ve bunun sonucu olarak kan hücrelerini gerektiğinden fazla öldürdüğüydü. Doktor dalağın çıkarılmasını gerektiğini söyledi. Dalağın çıkarılması gerekli mi veya bunun bir tedavisi yok mu? Kandaki pıhtılaşmanın daha geç olduğunu düşünürsek dalağın çıkarılmasının tehlikesi var mı? Yazdığım bilgilere dayanarak sizce dalağın büyümesinin sebebini nedir? Ve iki ameliyat 2-3 ay arayla geçirilebilir mi? Teşekkürler.

Hematoloji Uzmanı size tüm açıklamayı yapmış ki zaten siz bunları uzun uzun yazmışsınız. Uzman meslektaşımın söylediklerine eklenecek ve verilecek fazladan bir bilgi bulunmamaktadır. Sanırım ameliyat dışında başka tedavinin olup olmadığı gibi soruları da hekiminize sormuşsunuzdur. Size yukarda yazdığınız ayrıntılı bilgiyi veren hekiminiz ameliyatın neden gerektiğini de anlatmıştır. Kandaki pıhtılaşma daha geç değil, aksine pıhtılaşma artmış ki damar tıkanmış. Bu konuyu bilmediğinize göre eksik bilgi ile bazı varsayımlar üretmeniz mantıklı değil. Sorularınızı hekiminize sormalısınız. Geçmiş olsun.

Kalınbağırsak kanseri

Sayın Nevzat Bey,benim babam 2001 yılında rektum kanseri tanısıyla ameliyat oldu ve kolostomi bağlandı. Her sonuçları bu güne kadar çok iyiydi ancak 11.2008 tarihinde yaptırmış olduğu Ca 9 19 tahlilleri bu güne kadar 30-35 civarında seyrederken bu ay 97.8 olarak çıktı. Doktorumuz bir ay sonra tahlilimizi yeniden yapmamız gerektiğini söyledi. Size sormak istediğim bu yükselme çok mu tehlikelidir? Teşekkürler.

Değerlerin yükselmesi önemlidir bu nedenle babanızın takibi yakinen yapılmalı. Bundan da önemlisi babanızın çocukları yani sizler de kolon kanseri açısından risk altındasınız. Size ve kardeşlerinize mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanınca kolonoskopi yapılması gereklidir. Geçmiş olsun.

Lavanta kürü

İyi günler benim annemin hepatit B taşıyıcısı olduğu ortaya çıktı. 2 - 3 yıl evvel kardeşimin birinde antikor oluşmuş diğerinde tedavi ve perhiz yoluyla düştü. Geçenlerde ben, eşim ve çocuklarımla tahlil yaptırdım. Taşıyıcı olduğum söylendi çocuklar ve eşimde antikor oluşmuş bana ne tavsiye edersiniz? Bende de antikor oluşur mu? Lavanta kürü diye bir şey varmış yararlı olur mu? Ne yemeli ne yememeliyim 1.62 boyum 98 kilodayım ilginize teşekkür ediyor kolay gelsin diyorum.

Perhiz ile Hepatit B düzelmez. Ayrıca bugüne dek Lavanta ile hepatiti düzelen bir tek hastaya da rastlamadım. Düzenli aralıklarla bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip edilmelisiniz. Antikor oluşma olasılığı tüm taşıyıcılarda olduğu gibi sizde de düşük olarak vardır. Hepatit B için özel bir perhiz yoktur. Alkol ve sigara yasaktır. Aşırı kilolusunuz, zayıflayacaksınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Boşalamama hissi

Merhaba, ben büyük tuvaletimi yaparken çok zorlanıyorum ve tam rahatlayamıyorum. Yani %100 boşaltım olmuyor bir miktar çıkardıktan sonra gerisi kalıyor sanki tıkanıyor. Endişelenmeli miyim ve bu neden olur? Teşekkürler.

Bedenimizde olan her anormal durum için endişelenmesek bile kontrol ettirmeliyiz. Boşalamama hissi için de bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Akciğerde leke

Merhaba nişanlımın akciğerinde leke olduğunu öğrendik bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. Ne derece önemli bir rahatsızlıktır? Kendisi şu an askerde ve orada bir tedavi uygulanmamış. Kendisi sigara da kullanıyor. Bu konuda bize yardımcı olursanız sevinirim.

Sigara içerek başta akciğerlerini bozan birine yapılabilecek en büyük yardım sigarayı bırakmasını önermektir. Bu öneriyi yerine getirdikten sonra sorularınızı sorabilirsiniz.

Hollanda'da yaşıyorum

İyi gunler doktor bey ben 21 yasindayim ve Hollanda'da yasiyorum. Kısa bir sure once Turkiye'de karaciger sorunu cikti. ALT 96 ve AST 53. Burada yine tahlil yaptirdim doktor bana hic iyi olmadigini soyledi. Peki ben bu durumda korkmam mı lazim ne yapmam lazim? Çok korkuyorum insallah kisa bir surede cevabimi verirsiniz iyi gunler doktor bey.

Yalnızca 2 tetkik sonucunu yazmışsınız ve tehlikeli olup olmadığını merak ediyorsunuz. İki sonuca bakarak bir fikir yürütmek mümkün olsaydı işlerimiz de çok kolay olurdu. Sorularınızı ayrıntılı olarak sormalısınız. Geçmiş olsun.

Aralıklı ateşlenme

Hocam merhaba benim sorum annemin rahatsızlığı ile ilgili. Annemin yaklaşık 20 yıldan bu yana devam eden bi sıtmalanması var ve çözümü bulunmuyor. Sıtmalandığı sırada ateşi 39 a kadar çıkıyor bi 5 dk titriyor sonra ter ile geçiyor bu önceden senede 1 kez olan bir durumdu şimdi ise ayda 1 oluyor. Kan ve idrar tahlil hepsi normal çıkıyor. Bu durumda sadece ilaç verip yolluyorlar. Nereye götürmemiz lazım ya da bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Kardiyolojiye de gittik ama orda da bulunmadı bir şey. Yardımcı olursanız sevinirim.

Annenizin ateşlenmesi için bir de FMF açısından bakılması yararlı olabilir. Bunun için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

1 yıl önce başlayan, mide üst bölümünde (göğüs kemiğinin bittiği yerde) yanma ve şişkinlikle başlayan bir rahatsızlığım var. Endoskopi oldum helicobacter bulundu. İlaç aldım ve sonrası test negatif çıktı. 9 ay önce 1x1 nexium ve 3x1 tribudat kullandım. İyiye giderken 7-8 gün oruç tutmamla birlikte (ilaça ara vermeden) yanma yeniden başladı. Gaviscon önerildi ancak 1 hafta içinde rahatsızlığıma şişkinlik eklenince nexium 2x1 yapıldı. Şişkinlik daha da arttı. Geceleri uyuyamaz hale geldim. 2 hafta önce endoskopi oldum pangastrit ve helicobacter çıktı (reflü görülmedi). 1 haftadır gastrit ve helicobacter için 4 lü ilaç (nexiumdan pantoya geçtim) kullanıyorum. Şikayetlerim biraz azaldı ama ilaçların yan etkileri de beni sarsıyor. Asit baskılayıcı ilacın dozaj artırımına ve ve yaşam düzenimi reflüye göre düzenlememe rağmen (namaz kılarken secde etmiyorum) göğsümde yanma, yemek veya sıvı midemden çıkıyormuş gibi his, bazen şişkinlik, boğazımın altında bir balon varmış hissi var. Dün, büyük umutlar bağladığım bir doktora daha gittim ama beni dinlemedi bile. İlaçlar bitince tekrar endoskopi ve ph metre yapalım dedi. Moral olarak kötü duruma geldim (asitli hazmı zor şeyler, çiğ sebzeler, tatlı, çikolata yemiyorum) ancak şikayetlerim artıyor. Her öğünden 2-3 saat sonra başlıyor. bazen gece, yemekten 4-5 saat sonra bile yanma yaşıyorum. Yanlış teşhis mi? tedavi mi? Mide yemek borusu arası kapakcık sistemi böyle sonradan ve dikkat etmeye rağmen bozulabilir mi? Yoksa her şey stres mi? 2 yarı Gastroenterohepatolog ile tedavi olmaya çalıştım sonuç anlattığım gibidir.

Uzun uzadıya anlattığınız yakınmalardan çok rahatsızlık duyduğunuz belli oluyor. İki ana yakınmanız var göğüste yanma hissi ve şişkinlik. Şişkinliğinizin nedeni kalınbağırsak olabilir ki bunun için araştırmalar gerekir. Esasen genellikle altta yatan önemli bir hastalığa bağlı olmaksızın ortaya çıkan bu durumun tespiti kolaydır. Yalnız mide ilacı olan Nexium kullandıktan sonra şişkinliğim geçmedi demeniz anlaşılmıyor. Çünkü bu ilacın karındaki şişkinliğe etki etmesi zaten mümkün değil. Yanmalarınızın nedeni Helicobacter olmadığına göre üçlü ve hatta dörtlü ilaçlar kullanmanız da anlaşılmıyor. Göğüste yanma hissi için yapılan endoskopilerden fazla bir sonuç alınmadığına göre Ph metri yapmak yararlı olacaktır. Gastroenterolojik açıdan takibinize devam edilmelidir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 22.12.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
50409
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.