Doktorlar

Bel ağrıları (Sorularınızın yanıtları)

Bel ağrıları (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Merhabalar Nevzat Bey, ben hemen hemen 8 yıldan bu yana vücudumun genelinde şişliklerden şikayetçiyim. Zaman zaman kendiliğinden geçiyor, ama tekrar yeniliyor. Dışardan bakıldığında bile gözle görülür değişiklikler oluyor. Bazıları ne kadar sık kilo alıp veriyorsun diyor. Ben de bu şişliklerin kilo olmadığını biliyorum. Yeme düzenim de yok ki kilo diyeyim. Daha önce doktora gitmiştim dahiliye uzmanına, hastalığımın adını söylemedi fakat kullandığım ilacın içerisinde akciğer sirozu tedavisinde kullanılır gibi maddeler okumuştum. Şunu da belirteyim ilaç tedavisinde de değişiklik olmadı. Yüzüm, bacaklarım, kollarım olmak üzere tüm vücudumda ödemler var. Dokunduğum zaman acı veriyor. Dediğim gibi bazen düzeliyor, bazen yineliyor. 1 yıl önce de belden aşağıda çıbana benzer yaralar çıkıyordu. Tedavi gördüm 6 aya yakın, geçti sayılmaz. Bu yaralar kuruduktan sonra da sanki bacağımda sigara söndürülmüş gibi derin lekeler kaldı. Eğer bana bu konuda yardımcı olabilirseniz cidden minnettar kalacağım. Bu durum psikolojimi de olumsuz etkiler olmaya başladı. İlginize teşekkür ediyorum.

Bedeninizde oluşan ve çevrenizdekilerin kilo aldığınızı söylediği yaygın şişliklerden söz ediyorsunuz. İç hastalıklarını ilgilendiren yaygın şişliklerin birçok nedeni var elbette. Kalp ve böbrek hastalıkları, tiroit bezi ve şeker hastalığı başta olmak üzere hormonal düzensizlikler ve damarlar ile ilgili sorunlar gibi. Bütün bunların tam teşekküllü bir hastanede ayrıntılı biçimde araştırılması gerekir. Bu nedenle güvendiğiniz bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız en doğru hareket olacaktır. Yapılan tetkikler sonunda gereken ilaç tedavisine başlanabilir.

Daha önce kullandığınız ilaç ile ilgili yorum yapmam mümkün değil; çünkü hem adını yazmamışınız hem de akciğer sirozu diye bir hastalığımız yok (karaciğer sirozunu kastetmiş olabilirsiniz belki de).

Bacağınızda geçirilmiş yaralara ait izler zamanla biraz silikleşebilirse de tümüyle düzelemeyebilir. Yine de en sağlıklı bilgiyi Deri Hastalıkları Uzmanlarından alabilirsiniz. Ayrıca yeni yaralar çıkmasını önlemeye yönelik tedavilerle yakındığınız lekelerin sayısının artmamasına çalışmalısınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Merhaba, ben 29 yaşında bir bayanım. Bundan 4 ay önce bel ağrılarım başladı. Doktora gittim, belimin filmi çekildi. Belimde eğrilik olduğu söylendi. Böyle yaşamam gerektiği, bir şey yapılamayacağı anlatıldı. Şimdi ise belim ve sol kasığımın basen tarafında müthiş derecede ağrı var. Karnımda şişme de oluyor, neden? Ne yapabilirim? Bana ne gibi önerilerde bulunursunuz? Teşekkürler.

Bel ağrısının birçok nedeni vardır. Sizin rahatsızlıklarınıza neden olarak belinizdeki eğrilik olduğu bildirilmiş. Beldeki eğriliklere genel olarak toplumda %5-10 oranında rastlanmaktadır. Çoğu hastada belirti ve bulguların hafif olması nedeni ile herhangi bir tedavi gerekmez. Yetişkinlerdeki eğrilikler eğer hafif ise yıllar içerisinde aynı kalabilir yada çok az ilerler ve ciddi sorunlara yol açmaz. Ortaya çıkan yakınmalar ise ilaç, korse ve fizik tedavi uygulamaları ile giderilmeye çalışılır. Buna rağmen seyrek olarak bazı hastalarda bu eğrilikler ilerleyerek solunum ve kalp problemlerine yol açabilir. Bu nedenle Ortopedi veya Fizik Tedavi Uzmanları tarafından takip edilmeniz önerilir.

Karında şişkinlik açısından kalınbağırsaklarınızdan başlamak üzere araştırılmanız gerekir. Bunun için İç Hastalıkları Uzmanları size yardımcı olacaklardır. Bu sırada kasıktaki sancılarınız da değerlendirilecektir. Sağlıklı günler diliyorum.

Ben 27 yaşındayım. Geçen sene kasım ayında midemde ağrı ve bulantı şikayetiyle doktora gittim. Yapılan muayene endoskopi sonucunda gastrit teşhisi konuldu. Ayrıca helicobakteri mikrobuna rastlandı. Üç aylık bir tedavi sürecinden geçtim. Helipak adında bir ilaç kullandım. Benim merak ettiğim şey doktorumun söylediğine göre bu ilaç rahatsızlığımın tedavisinde başarı sağlıyormuş. Fakat yeniden endeskopi yaptırmadan bu mikrobun yok olup olmadığını öğrenme şansım var mı? Bir de şikayetlerim tamamen geçti yalnız arada sırada aynı şikayetler oluyor; bu gastritimin geçmediği anlamına mı geliyor? Yani gastrit ömür boyunca tekrarlayan bir hastalık mı? Teşekkür ederim.

Mide yakınmaları sonucu yapılan endoskopide gastrit saptandığını ve Helicobacter mikrobunun bulunduğunu belirtiyorsunuz. Bunun için iki antibiyotik ve bir asit azaltıcı ilaç içeren (üç ilacın kullanıldığı) bir tedavi (Helipak) uygulanmış.

Bazı mide hastalıklarında Helicobacter pylori isimli mikrobu yok ediyoruz. Bunlar:
1) Mide veya onikiparmakbağırsağında ülser
2) Birinci derece yakınlarında mide kanseri
3) Atrofik gastrit
4) Maltoma
5) mide kanseri nedeni ile operasyon geçirenler olarak özetlenebilir.

Midesinde (atrofik gastrit gibi nadir bir durum hariç) gastrit olanlarda mikrobu yok etme (eradikasyon) yoluna genellikle gitmiyoruz. Çünkü yapılan araştırmalarda midesinde gastriti olanlarda yapılacak eradikasyon ile ancak on beş hastanın birinde yarar görüldüğü bildirilmekte. Esasen sadece asit azaltıcı (yani tek) ilaçla aynı sonuç alınabileceği kanısındayım.

Yeniden endoskopi yaptırmadan bu mikrobun yok olup olmadığı kolayca nefes testi veya dışkı tetkiki ile saptanabilir; ancak sizde zaten bu mikrobu eradike etmeyi gerektirecek bir durum olmadığına göre ileri araştırmanın size ek bir yarar sağlamayacağını düşünüyorum.

Gastrit hali hemen çoğu insanda bulunabileceğinden dönem dönem rahatsızlıklarınız az da olsa ortaya çıkabilir. Bu nedenle güvendiğiniz bir gastroenterologa danışmanız ve onun takibinde olmanız önerilir.

Ayrıca bu köşede kısa süre sonra yayınlanacak olan Helicobacter ile ilgili yazımı okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Doktor bey görümcem 10 yıldır spastik kolit hastası. Bahsettiğiniz tetkiklerin hepsi yapıldı, gitmediği doktor kullanmadığı ilaç kalmadı; fakat faydası olmadı. Düzelemeyeceğini, kesin tedavisi olmadığını söylüyorlar. Büyük tuvaletine ancak sıcak suyla lavman yaparak çıkabiliyor. Gaz sancısı çekiyor ve çok miktarda basuru var. İleride de kansere çevirme riski olduğunu söylüyorlar. Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Yapabileceğimiz bir şeyler var mı?

Eski adıyla "spastik kolit" yeni adı ile "aşırı bağırsak duyarlılığı sendromu" (irritabl bowel syndrome) gerçekten biz gastroenterologları çok uğraştıran, hastaların da yaşam kalitesini oldukça bozan bir durum. Aslında nelerin yapılıp yapılmadığını tam bilmesek de sanırım oldukça dirençli bir hastalık söz konusu; ancak hiçbir hasta için yapılacak bir şeylerin kalmadığını söyleyemeyiz. Bu nedenle hastanın, güvendiğiniz bir gastroenterologun takibinde olmasında yarar olacağını düşünüyorum.

Makatın son bölümünde ortaya çıkan ve damarların genişlemesi ile ortaya çıkan basurlar gerçekten çok rahatsız edici olabilir; ancak basurlar hiçbir zaman kansere dönüşmezler. Bu açıdan korkmanıza gerek yok; ayrıca düzenli ilaç tedavisi ile basurların kontrol altına alınabilmesi mümkün olabilir. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Yayın tarihi: 28.02.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
2731
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.