Doktorlar

Bağırsak rahatsızlıkları (Sorularınızın yanıtları)

Bağırsak rahatsızlıkları (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Rektal kanama

Bir yıldır rektal kanamam var. Kolonoskopi yapıldı. Temiz çıktı. Ancak 2 cm.lik kısımda hiperemik alan tespit edildi. Kanama bu bölgeden oluyor. Verilen salofalk tbl. ve lavmanlar bir yıldır fayda etmedi. Kanama artarak devam ediyor. Gittiğim doktor kanama önemli değil kan değerlerin iyi diyor. Çıldırmak işten değil. Bunu söyleyen hem de hoca. Yaşam kalitemi menfi olarak etkileyen bu kanamadan nasıl kurtulacağım. Selamlar.

Makattan olan kanamanızın nedeni olarak belirttiğiniz' hiperemik alan' bir anlam ifade etmiyor. 'Hiperemik alan' kanama ile ilgili bir odak tarif etmiyor. Kanamanın yeri ve nedeni konusunda bilgi vermediğiniz için yorum yapmak mümkün değil. Çıldırmak yerine kanamanın yeri, nedeni ve gelecekte ne olacağı ile ilgili olarak sorularınızı hekiminize sormalısınız. Hekiminizin Gastroenterolog olmasına özen gösteriniz. Geçmiş olsun.

Şişkinliğim var

Merhaba Dr. bey ben henüz 17 yaşındayım ve aşırı derecede şişkinliğim var komple karin bölgem sis ve ayrıca karnımda çatlaklıklar oluştu. Gastritim de var. Avusturyadayım ve buradaki doktorlar hic bir şey yapamıyor. bana yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılar.

Karındaki şişkinliğiniz için nasıl bir yardım istiyorsunuz anlaşılmıyor. Oradaki hekimlerle bazı nedenlerden dolayı iletişim zorluğu yaşıyorsanız Türkiye'ye geldiğinizde bir Gastroenteroloji Ünitesine görünmelisiniz. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

İleus

Merhaba dr. Nevzat bey eşim 6 yıl önce fıtık ameliyatı geçirdi yaklaşık 7-8 aydır da bağırsak problemi yaşamaktayız.Gaita'sını 5 günde bir yapmaya başladı biz strese bağlı bir kabızlıktır dedik ancak 7 gün yapamayınca aşırı derecede karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle acil servise başvurduk yapılan bir takım testlerden sonra teşhisi İLEUS olarak belirlendi ve Genel cerrahi kliniğine yatış yapıldı 2 gün yeme ve içme olmadı sürekli 1000 cc lik serum verildi içine ilaçlar eklendi 3 günlük tedavi sonunda gaitasını yapabildi ve taburcu edildik. internetten çok araştırdım, ancak ilerde bu problem sürekli olarak yeniler mi? Doktorlarımız net açıklama yapmadı ilaç vermedi yeme içme konusunda hiç bir bilgi vermedi. kendi araştırmam sonucu bir diyetisyen arkadaşımla görüştüm diyete başlamayı düşünüyoruz şu evrede sizce diyet uygun mu ne yapmamız gerekli doktorlarımız bu konuda yeterli bilgi vermediler. sizden bu konuda yardım istiyoruz.İlginiz için şimdiden teşekkürler ve meslek hayatınızda başarılar diliyoruz.

İleus bir teşhis değildir yalnızca bağırsak içeriğinin dışarı çıkmamasına verilen bir isimdir. Nasıl ki baş ağrısı bir teşhis değil de belirti ise ileus da öyledir. Önemli olan ileusa neden olan patolojinin adının konmasıdır. Buna neden olan durum ortaya konmadıkça yeniden tekrarlayıp tekrarlamayacağı hakkında veya başka konularda bir fikir yürütmek de mümkün değildir. Bilinmeyen bir durum için perhiz de önermek anlamsızdır. İnternetten araştırarak bir sonuca ulaşmanız mümkün değildir. Yapılacak iş bir Gastroenteroloji Ünitesince tetkik edilmenizdir. Geçmiş olsun.

Karında sancı

Merhaba hocam benim sağ kasığımda bir ağrı var bir de mide bulantım. daha önce kasık ağrım vardı ama mide bulantım olmaya başladı. dr a gittim genel cerrahiye de göründüm. fakat hiçbir şey yok dediler. tahlillerim de temiz cıktı ama ağrım ve bulantım hiç geçmiyor. sanki kasığımı koparıyorlar yerinden buna anlam veremiyorum. apandisit olsa birden kendini gösterirdi fıtık bu kadar ağrı yapmaz hiçbir şey çıkmıyor ama bu ağrım da geçmiyor anlam veremiyorum sizce bu nedir ne yapmam lazım teşekkürlerimle.

Karında sağ alt kadranda sancınız oluyor. Ama muayenede neler bulunmuş bilmiyoruz, ayrıca hangi tetkikler yapıldı bunu da bilmiyoruz. Az bilgi ile yorum yapmak mümkün değil. Bir Gastroenteroloji Ünitesi sorununuzu çözecektir. Geçmiş olsun.

Ülseratif kolit

Merhaba ben 25 yasındayım, 3 yıldır ulseratifkolıt hastasıyım ve şu anda 7 haftalık hamileyim, salofalk ilaç kullanıyordum hamilelik dolayısıyla ilacımı kestim. Benim sorum; ishalim kesilmiyor günde en az 10 defa tuvalete çıkıyorum sizce ne yapmam gerekli, beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Salofalk isimli ilaç özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaz. Daha sonra kullanıp kullanmamanıza da hekiminiz karar verecektir. Hastalığınızın halen ne aşamada ve hangi düzeyde olduğunu bilemediğimize göre bir öneride bulunmak pek mümkün değil. Sorularınızı hekiminize sormalısınız. Geçmiş olsun.

Çölyak

Ben 29 yaşında 1 çocuk annesiyim. Küçük yaştan buyana çölyak hastasıyım. 10 sene perhiz yapmadım. Hamile kalınca perhizime devam ettim şu aralar perhizimi yapamıyorum nefsime yenildim. Perhiz yapmayanda dalak ve ciğer büyümesi olurmuş bu dogru mu? Kanser olma riskim yuksek mi? Doktora gitmekten korkuyorum. Endoskopiden başka ne yaptırabilirim. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Hekime gitmekten niye korkuyorsunuz? Hekime gitmeyince hastalıklarınız kendiliğinden iyileşiyor mu? Perhiz yapmadığınızda karaciğeriniz büyümeyecek diyecek olursam yine her şeyi yemeye devam mı edeceksiniz? Sağlığınızı düşünüyorsanız hekimlerin söylediklerini yerine getireceksiniz. Hem perhiz yapmayacaksınız hem de karaciğerim büyür mü diye merak edeceksiniz. Düşüncelerinizle yaptıklarınız birbiri ile uyumlu olmalı. Bir gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve sorularınızı sormalısınız. Geçmiş olsun.

Spastik kolit – kolon Ca

Merhaba. 29 yaşındayım ,çok fazla gaz ve sık sık ishal şikayetim oluyor.4 yıl önce spastik kolon teşhisi kondu şikayetlerimi nasıl azaltabilirim, ilerde kansere dönüşür mü? Amcamda kolon ca vardı. Teşekkürler.

Kalınbağırsağın çalışmasındaki aksamanın bir ifadesi olan spastik kolit kansere dönüşmez. Spastik kolon tanısı kesinse yakınmalarınızın altında önemli bir durum olmadığını bilmeniz ve yakınmalarınızın üzerinde durmamanız önemlidir. Ayrıca bağırsağı rahatlatıcı ilaçlar yararlı olabilir ki bunu tedaviyi sizi takip eden Gastroenterologunuz düzenleyecektir. Amcanızda kalınbağırsak kanseri olduğuna göre öncelikle birinci ve sonra ikinci derece yakınları olarak sizlerin belirli aralıklarla kolonoskopi yaptırarak mutlaka takip altında olmanız gereklidir. Bu takibin de Gastroenteroloji Ünitelerinde yapılması gereklidir. Geçmiş olsun.

İrritabl kolon için ilaç

Hocam merhaba. Ben yıllardır irritabl kolon rahatsızlığı çekiyorum. Deneme yanılma yöntemiyle denediğim yöntemlerden biri benim şikayetime son verdi. Genelde xxx ya da başka bir markanın bu tür ilacını günde 1 adet alarak kullandığımda ben de ne sancı ne de ishal kalıyor. Önceden birçok yağlı yiyeceği ve kuru baklagilleri yiyemezdim hemen ishal olurdum. Ama şimdi rahatlıkla yiyebiliyorum. Belli bir zaman sonra ilacı 2 günde bir şeklinde kullanıyorum. İlacın reçetesinde stres ve depresyon gibi durumlarda da etkili olduğu yazıyor. İrritabl kolonun da temelinde stres yattığına göre sonuca hiç şaşırmadım ben. Sizden ricam bilimsel olarak bu konuyu bilginiz doğrultusunda incelemeniz ve mümkünse başka hastaların denemesini sağlamanız. İnanın ben sonuçtan çok memnunum ve bu sıkıntıyı yıllardır çeken biri olarak eğer faydalı olacaksa bu rahatsızlığa sahip herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. iyi çalışmalar.

İrritabl kolon kişilerin çok rahatsız edebilen ancak henüz kesin ve etkili bir tedavi yöntemi bulunmayan bir durumdur. Kullandığınızı söylediğiniz ilaç zaten günümüzde başka amaçlarla sıkça kullanılmaktadır. Diğer nedenlerle bu ilacı kullanan iritabl bağırsak sendromu olanlarda bu ilacın etkinliğini sorgulamak zor değildir. İlginiz için teşekkürler. Geçmiş olsun.

Karnım şişiyor

Merhaba hocam öncelikle bizlere böyle bir fırsat verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Benim sorunum karnımda şişkinlik, aşırı guruldama, sancı ve ara ara ishal. Tüm tetkiklerle birlikte büyük idrar küçük idrar hepsini yaptırdım ama. Yaklaşık bir aydır bu sıkıntıları çekiyorum gitmediğim bir hastane kalmadı tavsiyelerinize uymaya çalışacağım. Ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz minnettar kalırım.

Karındaki şişkinlik, guruldama ve ara sıra ishal yakınması kalınbağırsaklarınızla ilgilidir. Başta bu organ olmak üzere bir Gastroenteroloji Ünitesinde araştırılmalısınız. Yapılan muayene ve tetkikleriniz normal çıkarsa spastik kolon düşünülmelidir. Geçmiş olsun.

Siyah dışkı

1 sene önce kalp krizi geçirdim şu anda coraspin ve beloc zoc ilaçları kullanıyorum o zamandan beri bazen dışkım siyah geliyor ve karnım ağrıyor acaba neden iyi çalışmalar.

Büyük aptestin zift gibi siyah olması mideden kanama olduğunu düşündürür. Mideye dokunma potansiyeli taşıyan ilaç kullanmanız nedeniyle bir Gastroenteroloji Ünitesinde endoskopi yaptırmanız uygun olur.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 16.06.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
32260
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.