Doktorlar

Anti HCV testi pozitifliği (Sorularınızın yanıtları)

Anti HCV testi pozitifliği (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

1- Sayın Dr. Aksoy, kız kardeşim IVF-ICSI yöntemiyle hamile kaldı. Bu tedaviler başlamadan önce testler uygulanmış ve antiHCV negatif çıkmıştı. Şu anda kardeşim 8 haftalık gebe ve testler yapılırken antiHCV'si pozitif bulundu. Şimdi RNA'sına bakılıyor. Ne yapmamız gerek? Bu durumda anne için en uygun seçenek nedir? Tedavi imkanı konularında fikirlerinizi istiyorum. Saygılarımla.

2- Tüp bebek tedavisi sonucu hormonlara çok fazla maruz kalmak ve normal olan hormonal dengenin bozulması sonucu Anti-HCV testi yanıltıcı olarak pozitif çıkabilir mi?

3-Bir rapor almaya çalışırken, kanımda Anti-HCV testi iki kez pozitif çıktı. Karaciğer enzimlerim normal gözüküyor. HCV-RNA testi için örnek gönderdim, 10 gün sonra netleşecek. Bu durumda ne yapmalıyım? RNA testinin de pozitif olma ihtimali nedir? Pozitif çıkarsa ne yapmalıyım tedavisi var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.


İnsan bedenine Hepatit C virüsü girecek olursa Anti HCV testi (+) olarak saptanır. Ancak bu virüsle hiç karşılaşmamış bazı kişilerde de bu testin yalancı olarak (+) çıktığı bilinmektedir. Sizdeki durumun açığa çıkarılabilmesi için mutlaka HCV RNA testi yapılmalıdır. HCV RNA (+) çıkar ise bu virüs bedeninizde çoğalıyor demektir ki o zaman karaciğer hastalığı (yani kronik C hepatiti) hastalığı açısından bir karaciğer uzmanı (yani bir Gastroenterolog) tarafından takip ve gerekirse tedavi edilmelisiniz. HCV RNA (-) çıkar ise burada 2 olasılık vardır. Birincisi bu virüsle hiç karşılaşılmamıştır yani test yalancı pozitiftir ya da ikinci olarak kişi bu virüsü almış ancak sonrasında bedende bağışıklık gelişmiş ve virüs kandan temizlenerek atılmıştır. Bu son 2 durumda (yani HCV RNA'nın negatif olması halinde) sağlığınız açısından endişe edilecek bir durum yoktur.

Midem yanıyor

Midemde sürekli yanmalar oluyor daha önce endoskopi yapılmıştı. İltihaplanma varmış. İlaçları kullanınca geçmişti fakat şimdi yine başladı. Devamlı ilaç kullanıyorum. Aksi taktirde çok acı çekiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Ayrıca büyük aptes yaparken kendimi zorladığımda bazen penisimden pıhtılaşmış spermler geliyor, bu uzun zamandır oluyor. Geçer diye doktora başvurmadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Endoskopinizin ne zaman yapıldığını belirtmemişsiniz; ancak yakınmalarınız çok fazla olduğuna göre yeni bir endoskopi yaptırmanızda yarar var. Bu tetkikin sonucuna göre tedavinizin bir Gastroenterolog tarafından düzenlenmesi gereklidir. Bunun dışında diğer yakınmanız açısından bir Üroloji Uzmanına danışmalısınız.

Zayıflıyorum

Doktor bey benim kilom 49, boyum ise 1.63. 56 kilodan 49'a indim, sürekli kilo kaybım var. Mide bulantılarımdan ve bağırsak ağrılarımdan dolayı iştahsızlık yaşıyorum ve doğru beslenemiyorum. Ne önerirsiniz?

Sizin boyunuzdaki birinin 53-65 kilo arasında olması gerekir. Şu anda ideal kilonuzun altındasınız. Bulantı, iştahsızlık ve karında sancı açısından değerlendirilmeniz gerekir. Bu yakınmaları yapacak onlarca hastalık vardır. Bütün bunların araştırılabilmesi için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Mide, bağırsak, karaciğer, endokrinolojik hastalıklarla diğer sistemleri tutan durumlar açısından tetkikiniz sonunda yakınmalarınızı açıklayacak bir teşhis mutlaka konacak ve ona yönelik tedaviniz başlatılabilecektir. Sağlıklı günler diliyorum.

Gastrit

Endoskopi yaptırdım ve teşhiste; antral gastrit, hiatal yetmezlik ve deforme pilor çıktı. Doktor bey bunlar ne anlama geliyor ve ilaç tedavisi yanında diyet gerekir mi? Teşekkürler.

Yapılan endoskopinizde midenin son bölümünde (antrum) gastrit saptanmış (antral gastrit). Gastrit midenin iç yüzünde bulunan dokunun (mukozanın) inflamasyonuna (yani kızarıklık ve şişliğe) verilen isimdir. Birçok nedenle gastrit gelişebilir. Örneğin mikroorganizmalar, ilaçlar (özellikle aspirin, romatizma ilaçları), aşırı duyarlılık halleri, alkol, mide asidinin fazlalığı ve stres gibi durumlarda gastrit gelişebilir. Gastritlerde midede şişkinlik, dolgunluk hissi ve hazımsızlık gibi belirtiler vardır. Gastrit tanısının konulmasından sonra nedene yönelik tedaviler başlanır. borusunun altındaki kapakçığın açık kalmasına neden olan duruma hiatus yetersizliği denir. Bu durumda mide içeriği yemek borusuna kaçar (reflü). Aslında reflü fizyolojik bir olaydır yani tüm insanlarda bulunur. Önemli olan ise bunun süresinin ve sıklığının artmasıdır. Her reflüsü olan kişi yoğun olarak tedavi edilmez. Gerektiğinde mide içindeki asidin yoğunluğunu azaltan ilaçlar kullanılır. Midenin onikiparmakbağırsağına açılan noktası olan bölgeye pilor adı verilir. O bölgede daha önce geçirilmiş ülserlere bağlı olarak deformasyon gelişmiş (deforme pilor). Ancak eski bir olayın kalıntısı olduğundan önemli değildir. Yakınmalarınızı yazmamışsınız ancak gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip edilmenizi öneririm.
Yayın tarihi: 23.10.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
68084
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.