Doktorlar

Ameliyat kararını kim vermeli? (Sorularınızın yanıtları)

Ameliyat kararını kim vermeli? (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Ameliyat kararı

Soru: Merhabalar, Annemde safra kesesi yolunda taş var, teşhis 1 yıl önce konuldu, ancak o sırada kalp damarlarını tümünün tıkalı olması nedeniyle stent takıldı, kan sulandırıcı kullanıyor. Şeker ve kolesterol, astım var. Geçen ay taş iltihap yaptı.

2 gün hastanede kaldı. İlaçlar aldı, iltihap geçti. Ancak dün yine hastalandı. Gözlerimin önünde acı çekmesi beni çok üzüyor. Doktorlar ameliyat riskli siz karar verin diyorlar. Bir yolu olmalı. Ankara'da hangi hastane ya da doktora gidebilirim. Lütfen bana yardımcı olur musunuz Teşekkürler.

Cevap: Safra kesesi yolunda taş var ise ERCP denilen (ameliyata göre daha az riskli bir) yöntemle taş alınabilir. Ancak kesede de taş var ise veya bir nedenle ERCP işlemi uygun değilse ve annenizdeki bu durum kese iltihabına(kolesistit) neden oluyorsa ameliyat olması gerekir.

Ameliyata siz karar verecek değilsiniz. Kararı hekimler verecek onayı siz vereceksiniz. Ankara'da Üniversite Hastanelerine veya Yüksek İhtisas hastanesine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

-----------

Sorun: Midedeki mikrop ve gereksiz tedavi

Soru: Hocam endoskopiye girdim midemde mikrop çıktı. Doktorum bana 6'lı hap tedavisi önerdi ama bana etki etmedi 15 gün kullanmamı söyledi kullandım ama hiç faydasını görmedim 15 gün daha kullanmamı söyledi doktor ne yapmam gerek şimdiden teşekkürler.

Cevap: Midede mikrop olması onun yok edilmesini gerektirmez. Hangi durum için üçlü tedavi önerildiğini yazmamışsınız. Ayrıca 2 hafta süre ile mikrobu yok etmeyen bir tedaviyi tekrar önermek ne derece anlamlı bilemiyorum. Gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

------------

Sorun: Midedeki mikrop ve gereksiz tedavi (2)

Soru: Rutin kontrol için doktora gittim. Kan sonucuna göre B12 vit. ve demir değeri düşük çıkmış. Ferr.. fort tablet ve do.. ampul tedavisine başlandı. Ayrıca üre nefes testi yapıldı ve midede mikrop çıktı. Endoskopi için gün aldım. Bu esnada largo... 1g, floxi....750mg ve nex... 40mg tablet verildi. Bunları kullanıyorum ancak bu mikrobun neden ve nasıl oluştuğunu merak ediyorum. Bilgilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Cevap: Sizin durumunuzda endoskopi yapmadan midedeki mikroba bakmak teşhis ve tedavi açısından bir bilgi vermeyecektir. Bu nedenle verilen üçlü tedavi de anlamlı değildir. Mikrop ile ilgili olarak bilgi almak için Google arama motoruna "Helicobacter pylori. Dost mu, düşman mı?" yazacak olursanız konu ile ilgili olarak yazdığım yazıya ulaşabilirsiniz. Gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

-------------

Sorun: Midedeki mikrop ve gereksiz tedavi (3)

Soru: merhaba hocam, ben midemde kazınma ekşime,delinme gibi şikayetlerle dahiliyeye gittim önce normal ilaç tedavisi gördüm ama yararı olmadı. Endoskopi yapıldı. Kronik gastrit ve midede mikrop cıktı. Doktorum Hel.... adında üçlü tedavi hapı verdi. Kullandım kullanalı karnım gün geçtikçe şişiyor ve gazımı çıkaramıyorum. Ne yapacağım ben karnım davul oldu. YARDIM EDİN.

Cevap: Kronik Gastritlilerde midedeki mikrobun yok edilmesi ile elde edilen cevap oranı çok düşüktür. Bu nedenle bu üçlü ilaçtan yarar görmeniz fazla beklenmez. Mevcut yakınmalarınız kullandığınız ilaçlara bağlı olarak bağırsak florasının değişmesine bağlı olabilir. Bir Gastroenteroloji Ünitesi yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

Devamını okuyun>>>>>

Yayın tarihi: 05.01.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
7472
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.