Doktorlar

Ağzım kokuyor (Sorularınızın yanıtları)

Ağzım kokuyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Sabahları veya aç kalınca ağzım kokuyor. Bunun için neler yapabilirim? Ayrıca mide şikayetlerim için gittiğim hekim midede fıtık olduğunu söyledi ve ameliyat önerdi. Başka bir hekim ise sadece ilaç verdi. Arada kaldım. Siz ne önerirsiniz?

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Başta diş ve diş etleri olmak üzere burun-boğaz, akciğer ve mide rahatsızlıkları gibi. Dişlerin sabah ve akşam düzenli ve tekniğine uygun olarak fırçalanması çok önemlidir. Ayrıca diş veya diş etlerinde bir sorun var ise bir Diş Hekiminden yardım almalısınız. Alerjik veya infeksiyöz sinüzit hallerinde genizden akıntı var ise burada biriken salgılar da kötü kokuya neden olabilir. Bu gibi yakınmalarda bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışmak gereklidir.

Akciğerlerden sorun var ve öksürük ile balgam oluyor ise mutlaka bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Midenize gelince, fıtık bulunmuş ve ameliyat önerilmiş. Mide fıtığı ve buna bağlı olarak mide içeriğinin yukarıya borusuna kaçması (yani reflü) hastalarının çok çok az bir kısmı (%1) ameliyat ediliyor.

Sizi gören bir başka hekim ilaç önerdiğine göre belki de çok önemli, ameliyatı gerektirecek bir sorunuz yok. Ne yazık ki son zamanlarda reflü ve mide fıtığı gibi durumlarda birçok kişiye ameliyat önerildiğine şahit oluyorum. Bunların büyük bölümünün tıbbi geçerliliği de yok maalesef. Bu nedenle size ameliyat öneren hekimin bunu gerçekten tıbbi bir gerekçeye dayandırıp dayandırmadığını da bilemiyorum. Mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) ile de ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ayrıca midede bulunan mikrop da (Helicobacter pylori) ağız kokusuna neden olabilir. Mide fıtığı, reflü ve midedeki mikrop açısından cerrahlara değil bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Çok sık karşılaştığımız sabahları olan ağız kokusu için daha önce belirttiğim gibi günde en az 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince ama künt bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz. Sabah kahvaltı yapmak, elma gibi sert bir meyve yemek ya da sakız çiğnemek de kokuyu azaltacaktır. Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini, sigaranın da kötü koku oluşmasında rol oynadığını unutmayınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Geniz eti

Merhaba. Benim oğlum 11 yaşında. Bademcik ve geniz eti var. Kendisi 60 kilo civarlarında. İki doktora götürdüm, ameliyat olmaz bu çocuk obezite hastası ve ameliyat masasında kalır dediler. Küçükken doktora götürdüğümde ise ameliyat olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi ne yapacağımı şaşırdım. Sizce hangisini yapmam uygundur? Öyle bir risk olabilir mi? Bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz.

Sanırım uzun süre önce çocuğunuzun yakınmaları için başvurduğunuz hekimler size ameliyat önermişler; ancak anlaşılıyor ki aradan geçen zaman içerisinde bu operasyona engel olabileceği düşünülen bir durum (obezite) ortaya çıkmış. Şaşırmanıza gerek yok. Hekimlerinizle çocuğunuzun bugün için ameliyatının gerekli olup olmadığını sormalısınız. Eğer operasyon gerekiyorsa, bu kez çocuğunuzu operasyona en olumlu koşulda nasıl hazırlayabileceğinizi yine hekimlerinize danışmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Geçmiş olsun.

Spastik kolon

Hocam 26 yaşındayım. 5 yıldır spastik kolon hastasıyım. Gitmediğim doktor, yaptırmadığım tahlil kalmadı. Bir şeyin yok, psikolojik diyorlar. İshal ağırlıklı ibs. bazen acil tuvalet ihtiyacı oluyor. Şişkinlik, tam boşalamama bilinen semptomlar... Özellikle Amerika'da bu hastalık üzerine büyük çalışmalar yapılmış. İlaçlar bulunmuş ve bu ilaçlar yüzde 90 iyileştiriyormuş. Size adresini versem beni aydınlatır mısınız?

Yakınmalarınızı değerlendirdiğimde "bir şeyiniz yok" değil, elbette var. Acilen tuvalete çıkma ihtiyacı, olduk olmadık zaman ve yerde sıkışma vs... bunlar güzel şeyler değil elbette. Sanırım çok sayıda tetkik yapılmış ve birçok ilaç kullanmışınızdır. Yine de güvendiğiniz bir Gastroenterologa başvurmalı ve bağırsak hareketleri üzerine etkili en son tedavilere başvurmalısınız.

Verdiğiniz web sitesinde önerilen ilaçların elimizde bulunan ilaçlardan cevap verme oranı olarak daha üstün olacağı kanısında değilim. Geçmiş olsun dileklerimle.

Yayın tarihi: 12.09.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
10221
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.