Doktorlar

Ağızda koku (Sorularınızın yanıtları)

Ağızda koku (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy ekolay.net/saglik sayfasında cevaplıyor.

Ağızda koku (Sorularınızın yanıtları)

Doktor bey, 14 yaşında kızımda doğdu doğalı ağız kokusu var. Geçen yıl mide gaz ve yanması için genel cerraha gittik hiç bir tetkik yapmadan ren. hap verdi. Geçmedi. Geçen gün tekrar gittik ve ilaçlı filim çekildi teşhis gastroduodenit dendi ve lar... ve lan. verildi. Dahiliye uzmanına getirmiştim ama kurum kabul etmediği için genel cerraha gönderildim sizden ricam bu hastalık geçer mi ve beslenmesinde nelere dikkat etmeliyiz? Genel cerraha gitmemiz doğru mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla


Mide filmine bakıp antibiyotik tedavisi verilmesi uygun değil. Esasen bu konu genel cerrahinin ilgi alanına girmez. Bu nedenle nafile tedavi uğraşı yerine ilgili branşa (Gastroenteroloji, yoksa İç Hastalıkları) başvurmanız doğru olacaktır. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Diş ve diş eti sorunu var ise bir Diş Hekimine, sinüzit gibi genizden akıntı sorunu var ise Kulak Burun Boğaz Uzmanına, akciğerlerden sorun var ise (öksürük, balgam) Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) veya midede bulunan mikroorganizma (Helicobacter pylori) nedeni ile nadir de olsa ağız kokusuna neden olabilir. Mide fıtığı, reflü ve midedeki mikrop açısından cerrahlara değil bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Günde en az 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince ama künt bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz. Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini unutmayınız. Geçmiş olsun.


------

Mide ağrısı

Merhaba yaklaşık 3 sene önce mide ağrılarım başladı ilk önce yediklerimi kusmayla başladı ve aşırı mide ağrısı ve sırtıma vuran ağrılar beni deyim yerinde ise 2 büklüm yapıyor yani dik duramıyorum bu sürekli ağrılar değil zaman zaman yaşıyorum. Gittiğim dahiliye doktoru sadece sözel olarak şikayetimi dinledi hiçbir test yapmadan bana nex.. 40 mg ilaç verdi ve iyi geldi. Ama ben hala midemdeki hastalığın ne olduğunu bilmiyorum. Bundan sonra izlemem gereken yol nedir? Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar...


Kullandığınız ilaçla yakınmalarınız geçtiğine göre midenizde asit fazlalığına bağlı bir durum olduğunu ve bunun ilaçla düzeldiğini düşünebiliriz. Yapacağınız iş ilacınızı düzenli olarak kullanmaktır. İlerde ilacı kestiğinizde yakınmanız olacak olursa endoskopi yapılması uygun olacaktır. Geçmiş olsun.


------

Mide kanseri ve mide kanaması

Öncelıkle tesekkurler, geçmiş yıllarda mide kanseri olmustum ve simdi mide kanamamın oldugunu soyledi doktor. Henüz basındaymıs rahatsızlığım. Şu an ne yapmam gerek bilemiyorum kendimi toparlayamıyorum, ne yemem lazım ne yapmalıyım? Kolay gelsin.


Hangi rahatsızlığınız henüz neyin başında olduğu anlaşılmıyor. Eğer mide kanseri başlangıç durumunda saptanmış ve tedavi olmuşsanız bu iyi bir durum. Mide kanaması açısından ne yapmanız gerektiğini siz değil hekiminizin bilmesi gerekmez mi? Ondan doyurucu bir bilgi alamadığınız anlaşılıyor. Daha önce geçirdiğiniz hastalık da göz önüne alınırsa bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.


------

Gaz sıkışması

Merhaba yaklasık 1,5 senedir sağ kaburgamın altında ince bagırsagın yakında tarif etmesi zor midemin sağ altı karaciğere yakın bir yerde gaz sıkışması gibi bir sorun yasıyorum. Oturdugum yerde sanki kaburgalarım batıyor gibi. Defalarca doktora gittim endoskopi, kan tahlili, ultrason, tomografi bir sürü şey yapıldı. İlaçlı incebağırsak filmi de çekildi bütün degerler normal çıkıyor. Her şey normal olduğu halde ağrıyor, sıkışıyor. Bu da beni çok rahatsız ediyor. kilom 80 yaş 26 cvp verirseniz beni aydınlatırsanız sevinirim kolay gelsin.


Yakınmalarınız kalınbağırsakla ilgili gibi gözüküyor. Bu organda biriken gaz ve spazm gibi nedenlerle ortaya çıkan ağrılarda belirgin bir patoloji bulunmaz, bu nedenle tetkiklerin normal çıkması beklenmeyen bir durum değildir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve tüm sorularınıza yanıt aramalısınız. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 01.03.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
8661
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.