Doktorlar

35 yaşımdan sonra tıp okuyacağım (Sorularınızın yanıtları)

35 yaşımdan sonra tıp okuyacağım (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

İyi günler, 35 yaşındayım. 3 sene evveline kadar aspirin bile içmemiştim; ancak 3 yılda 20 kg verdim. Midemde şişlik, kabızlık, dolgunluk ve yutma güçlüğü var. Bunun üzerine uzmanlara gittim. Mesleğinize saygı duyuyorum ama tümü bir şey yok dedi. Bağırsaktan baktılar, mide filmi çekildi ve tüm tahliller yapıldı. Sonuçta doktorlar "git kafanı değiştir, bu durum psikolojik" dediler ama yakınmalarım sürüyor. Halen biraz yüzme ve spor ile ve ilaçları keserek, meyve sebze yiyerek 4 kg kadar aldım. Kabızlık şikayetim ise devam ediyor. Yakınmalarım gerçekten psikolojik mi yoksa bir şey var mı? Şimdi "her şey yapılmış bir şey çıkmamış" diyeceksiniz ama bedenimde, sistemde bir anormallik (motorun bir yerinde bir arıza olduğunu) iddia ediyorum. Yutma güçlüğü, şişkinlik ve en önemlisi kabızlık devam ediyor. Sizden ricam gözden kaçan bir sorun mu var, ne yapabilirim, bana bir yol gösterin lütfen. Lütfen beni aydınlatın, yoksa 35 yaşından sonra tıp okuyacağım. Saygılarımla.

Uzun süredir olan ve bir türlü teşhis edilemediğini ileri sürdüğünüz yakınmalarınız çok nadir görülen ya da hiç bilinmeyen bir durum değil. Günlük pratiğimizde oldukça sık karşılaştığımız yakınmalarınız var. Bir hekime başvuran ve yakınmalarını belirten bir hastada, öncelikle organlara ait bir patolojinin bulunup bulunmadığı araştırılır. Yapılan ayrıntılı tetkikler sonunda organlara ait bir patoloji bulunmaz ise o zaman yakınmaların sinirsel (yani psikolojik) olduğu düşünülür. Bu nedenle birçok hekime gidip de (size göre) bir teşhisin konulamamış olmasını hekimlerin bunu anlamamış olmasına bağlamak doğru olmayabilir. "Şimdi her şey yapılmış bir şey çıkmamış diyeceksiniz" ifadesi doğru. Sanırım gittiğiniz onca hekim gerekli tetkikleri yapmıştır. Yapılan tetkikler sonunda organlarınıza ait (organik) bir patoloji saptanmamış olduğu anlaşılıyor. Ancak organlarınızın sağlam olmasına karşın çalışmasında bir aksamanın olduğu da görülüyor. O zaman yapılacak iş, organlarınızın işlevlerini eski düzene sokmaya çalışmak olacaktır. "Durum psikolojik dediler ama yakınmalarım sürüyor" ifadesi çok anlamlı değil. Hekimler hastalık ya da yakınmalarınız yok dememişler. Yakınmalarınızın olduğunu kabul etmişler ancak bunu psikolojik strese bağlamışlar. Kendinizi mutlu hissetmeniz ya da kendine güvenen biri olmanız karnınızın (psikolojik olarak) şişmesine veya kabızlığınıza engel değildir. Sanırım sorun, size bunca süre içinde ayrıntılı bilgi verilmemesinden kaynaklanmış. Yutma güçlüğü, karında şişkinlik ve kabızlık yakınması olan ve bundan rahatsızlık duyan birine "kafanı değiştir" denmiş ise bundan sonuç alınamayacağını da günlük pratiğimden biliyorum. Sonuç olarak anlattıklarınız bende, sizin yaşamınızı tehdit etmeyen ancak yaşam kalitenizi bozan yakınmalarınızın olduğunu ve bunun anlayışlı yaklaşımlarla geçebileceği ya da en azından azaltılabileceği kanısını uyandırdı.
Yakınmalarınız ile ilgili bu bilgilerden sonra son yazdığınıza, yani bu yaşınızdan sonra tıp okuma konusuna değineyim. Yakınmalarınız konusunda yeterli bilgiye sahip olabilmeniz ve sonrasında fikir yürütebilmeniz için hastalığınızı ilgilendiren alanda (yani Gastroenteroloji) uzman olmanız gerekiyor. Bu da bugünkü koşullarda; (üniversite giriş sınavını kazanabilirseniz) 6 yıl tıp fakültesi ve sonrasında 2 yıl zorunlu hizmet (yoksa diplomanızı alamaz ve ileriye devam edemezsiniz) yapmanız gerekiyor. Sonra 2. kez (tıpta uzmanlık) sınavına girip (kazanabilirseniz) 4 yıl ihtisas yapmanız ve sonrasında 2 yıl zorunlu hizmet yapmanız gerekiyor (yoksa diplomanızı alamaz ve ileriye devam edemezsiniz). Sonra 3. kez (üst ihtisas) sınavına girip (kazanabilirseniz) ilgili alanda yan dal uzmanlığı yapmalısınız. Yapmanız gereken zorunlu hizmeti saymazsak ve bütün sınavları kazanabileceğinizi düşünecek olursak en az 14 yıl bu alanda emek harcamanız gerekiyor ki yeterli bilgiye sahip olun ve fikir üretebilin. "Sizden fikir alayım" diye yazmışınız sonra depresyon hapı kullanmadım kullanmam da diye devam etmişiniz. "Gözden kaçan bir sorun mu var" diye soru soruyor ama sonrasında 4 ay karpuz yiyerek kendinizi iyileştirdiğinizi yazıyorsunuz. "Bana yol gösterin lütfen" diyor ve sonrasında karpuzun böbrek, karaciğer ve kalp hastalıklarına iyi geldiğini ve kan basıncını düzelttiğini ileri sürüyorsunuz. Yani yaz ayları geldiğinde bütün tansiyon hastaları hiç ilaç kullanmadan düzeliyorlar mı? Ya da yaz ayları geldiğinde çalıştığım hastaneye kalp, böbrek ve karaciğer hastaları hiç gelmiyor mu? "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak" gelişmiş ülke insanlarının bir özelliği olsa gerek değil mi?
Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Apandisit ameliyatı ve kabızlık

Kardeşim 3 gündür kabız. Bundan bir ay önce apandisiti patlamış ve ameliyat olmuştu. Aradan bir hafta geçmeden tekrar karnı ağrıdı ve doktora götürdük bu sefer de bağırsakları yapışmış. Başarılı bir ameliyatla bunu da atlattı. Neyse tekrar 4 gün geçti "karnım ağrıyor" dedi götürdük filmini çektiler. Doktor bize lavman verdi onu kullanıyoruz, ama bu sefer de lavmanı sıktıktan hemen sonra aradan 3,4 dakika geçmeden kakam var diyor. Kardeşim özürlü olduğu için zor oluyor ne yapmamız ne yedirmemiz gerekiyor? İlginiz için teşekkür ederim.

Kardeşiniz 1 ay içinde 2 kez ameliyat geçirmiş ve bugünlerde kabızlık yakınması olduğunu belirtiyorsunuz. Bu konuda herhangi bir öneride bulunmak mümkün değil. Ne yedirmeniz gerektiğinden önce yeni başlayan kabızlığı açısından (yeni ameliyat geçirmesi nedeniyle) mutlaka yakından gözlenmeli ve değerlendirilmelidir. Bu nedenle sizi takip eden hekimlere başvurmanız en sağlıklı yol olacaktır.

Gaitamda kan var

Tuvalete gittiğim zaman büyük abdestimi yaparken kanama geliyor. Fazla ciddiye almayıp doktora çıkmadım sizce nedeni nedir? Teşekkürler.

Gaita yaparken kanama oluyorsa bu durum hemoroit gibi basit bir nedene bağlı olabileceği gibi kanser veya ülserati kolit gibi altta yatan önemli bir hastalık da olabilir. Bu nedenle yakınmalarınız ciddiye almanız gerekli. Bir gastroenteroloji uzmanına başvurup rektosigmoidoskopi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

ALT 65 AST 120 ne anlama gelir?

ALT ve AST karaciğer fonksiyonlarını gösterir ve yüksekliği çoğunlukla (kronik hepatit, siroz ve karaciğer yağlanması gibi) önemli hastalıklara işaret eder. Bu tetkiki kim, niçin istedi belirtmemişsiniz. Ancak karaciğerinizde sorun olması nedeniyle her kim istemiş olursa olsun artık bir karaciğer hastalıkları uzmanının ilgi alanına girmiş bulunmaktasınız. Doğru tanı ve doğru tedavi olabilmeniz için mutlaka bir gastroenterologa başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Kabızlığım var

Karnımda sürekli gaz ve şişkinlik var. Büyük aptesime çıkmak için ilaç kullanıyorum kullanmadığım zaman hiç çıkamıyorum. Bana neler önerirsiniz?

Kabızlığınız açısından bir gastroenteroloji uzmanı tarafından araştırılmalı, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve hekiminizin önerisiyle bağımlılık yapmayan ilaçlardan kullanmalısınız. Genel önlemler olarak öncelikle posa bırakan besinleri (meyve, sebze, kepekli ekmek) tüketmelisiniz. Kayısı, kuru erik, incir ve kabuklarıyla yenilen elma özellikle yararlıdır. Muz ve şeftali kabızlığı artırabilir. Bunun haricinde bol sıvı, yürüyüş, her zaman aynı saatte dışkılama ve dışkılama isteği geldiğinde ertelememek önemlidir. Geçmiş olsun.

Benim şikayetim öncelikle göğüs ağrısıyla başladı ve bu daha sonra mide ağrısı, bulantı ve iştahsızlığa dönüştü. En son olarak da midemde aşırı gaz olmaya başladı. Ne kadar mide ilacı varsa kullandım ama gaz gitmedi. Mide kapağım açıkmış. Bu yüzden tedaviye başladım ama bir etkisi olmadı. Sizce gaz mide yüzünden değil de akciğerler yüzünden oluşabilir mi? Çünkü akciğerlerime derin nefes çektiğim zaman hava akciğerlerime değil mideme gidiyor gibime geliyor.

Midenizdeki aşırı gazın kaynağı akciğerleriniz değildir. Akciğerlerinizde herhangi bir hastalık olsa bile bu durum midenizdeki havayı açıklamaz. Normalde midede fazla miktarda gaz (hava) bulunmaz. Gün içerisinde birkaç kez geğirmekle midedeki hava kolayca dışarı çıkar ve biter. Ancak sürekli gaz çıkarma yakınması var ise bu durum yutulan hava ile ilgilidir. Hava yutmayacaksınız. Bu bir hastalık değildir. Büyük olasılıkla midede bulunan gazı çıkarmak isterken özel bir manevra ile hava yutuyor ve onu çıkarıyorsunuz. Midenizdeki kapakçığın da bu yakınma ile bir ilgisi yoktur. İlgisiz branşlara gitmek yerine güvenilir bir gastroenterologa başvurmanız sizi gereksiz tetkik ve tedavilerden koruyacaktır. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 21.09.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
2097
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.