Doktorlar

Sağlıklı diş eti kanamaz!

Sağlıklı diş eti kanamaz!

Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Müge Tirali Türkkan diş eti kanamalarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi...

Diş eti kanaması hastalıkların habercisidir!

Ağızla ilgili problemleri düşündüğümüzde ilk akla gelen ağrıyan dişler ve çürüklerdir. Diş etleri çoğu zaman çürükler kadar rahatsızlık vermediği için önemsenmez. Ama unutulan önemli bir gerçek vardır; diş etleri vücudumuzun bir parçasıdır.

O bölgede başlayan bir iltihaplanma kan damarlarıyla tüm vücuda ve hayati organlara taşınabilir. Yapılan araştırmalarda, unutulan bu gerçek yüzünden hamile bayanlarda erken doğum veya düşük riski, ileri yaşlarda kalp krizi riski, akciğer hastalıkları ve kontrol altına alınamayan diyabet hastalığı (şeker hastalığı) gibi önemli sağlık problemlerinin riskini arttırdığı görülmüştür.

Diş eti kanaması toplumumuzda sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Genellikle diş fırçalama sırasında fark edilir. Sert fırçalama yüzünden olduğu düşünülür ve önemsenmez. Aslında unutulmamalıdır ki "sağlıklı diş eti kanamaz". Normal bir fırçalama sırasında görülen kanama diş eti hastalıklarının habercisidir. Uzun süre devam eden kanamalar sistemik hastalıkların habercisi olabilir.

Görülme sıklığı yaşa ve cinsiyete bağlı değildir.

Nedenleri nelerdir?

1) Diş eti kanamalarının esas nedeni diş taşları ve plaktır. Diş ve diş eti birleşim sınırına biriken artıkları, diş fırçalama ihmal edildiğinde önce plağa, zamanla da diş taşlarına dönüşür. Diş taşları süngerimsi yapıdadır. Boşluklarına yerleşen bakteriler bu bölgede kolonize olur ve diş eti iltihabını başlatırlar.

2) Diş eti kanamalarını arttıran nedenlerden biri de hormonal değişikliklerdir. Ergenlik, hamilelik, menapoz ve adet dönemlerinde değişen hormon seviyeleri, diş etlerinin diş taşlarına karşı gösterdiği tepkiyi arttırır. Daha hassas olan diş etlerinde kanama artar.

Beslenme bozuklukları; yeterli besin alamama, vitamin K ve vitamin C eksikliği ile düzensiz beslenme alışkanlığı tüm vücut sistemini etkilediği gibi diş etlerini de etkiler.

Kan hastalıkları: Kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, koagülasyon (pıhtılaşma) faktörü eksikliği, lösemi, hemofili ve trombositopenik purpura gibi hastalıklar kanamaya neden olabilir.

İlaçlar:Aspirin türevi kan sulandırıcılar, heparin, bazı ağrı kesiciler ve kemoterapide kullanılan bazı ilaçların kullanımında diş eti kanamaları görülmektedir.

Sistemik hastalıklar: Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, diyabet (şeker) hastalığı ve dolaşım bozuklukları gibi bazı sistemik hastalıkların belirtileri diş eti kanaması olarak ortaya çıkabilir.

Belirtileri nelerdir?

Diş eti hastalıklarına bağlı kanama görülen durumlarda hastalığın şiddetine göre bu belirtilerin biri veya bir kaçı görülür:

Fırçalama sırasında veya dokunulduğunda kanama
Ağızda kan tadı ve kokusu
Kırmızı ve şiş diş etleri
Diş hassasiyeti
Ağız kokusu
Diş eti çekilmesi
Dişlerde sallantı

Yayın tarihi: 06.10.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
7249
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.