Doktorlar

Sutyen takmak göğüslere zarar veriyor mu?

Sutyen takmak göğüslere zarar veriyor mu?

Son günlerde ünlü kadınlar arasında sütyen giymeme modasının başlaması, bazı kadınların ise gece gündüz sutyen takma alışkanlığı akıllara bu soruyu getiriyor. Örtmek, desteklemek ve kaldırmak amacıyla kullanılan sütyen, göğüslere zarar veriyor mu?

Güncellenme tarihi:
sutyen

Son günlerde kamuoyunda tartışılan iç giyiminin nadide bir parçası sutyeni, bazı kadınlar yararlı, bazı kadınlar ise zararlı olduğunu savunuyor. Acaba sutyen takmak göğüs sağlığı ve estetiği açısından zararlı mı yoksa yararlı mı? Bu konudaki sorularımızın cevaplarını Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği ( ISAPS) üyesi Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem yanıtlıyor.Op. Dr. Metin Kerem: “Sutyen kullanmanın meme sağlığına kesinlikle bir zararı yoktur. Aksine normal boyutlarda ve üzerinde göğüslere sahip olan her kadın sutyen kullanmalıdır. Düzenli sutyen kullanımı göğüs sarkmasını geciktiren bir faktördür.”diyor. Sutyen gerekliliğinin göğüs boyutu ile bire bir ilişkili olduğunu söyleyen Dr. Metin Kerem, küçük göğüslü kadınların bu anlamda daha rahat olabileceğini söylüyor:

Yayın tarihi: 14.05.2013
« tüm yazıları
Soru Sor
12059
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.