Doktorlar

İnsan bedeni modası

İnsan bedeni modası

Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem, kişiden kişiye ve zamana göre değişiklik gösteren güzellik algısının ve estetik anlayışının, son 50 yılını örneklerle değerlendiriyor.

Güncellenme tarihi:
insan bedeni modası

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Kerem, güzel ve çirkin kavramlarının birbirine zıt olmasına rağmen, toplumda bir zamanlar güzel kabul edilen bazı şeylerin, günümüzde çok çirkin algılanabildiğini söylüyor. Zaman içerisinde yaşanılan bu değişimin Moda olanı yarattığını, estetik cerrahi ile değiştirilebilir hale gelen insan yüzünün ve vücudunun da kendi modasının olduğunu belirtiyor.

Göğüs ve Burun Modası 10 Yıl da Bir Değişiyor


Op. Dr. Metin Kerem, insanın yüz ve vücut modasının, her 10 yıl da bir değiştiğine değiniyor. İkinci dünya savaşını takip eden yıllarda iri göğüslerin çirkin kabul edildiğini, estetik cerrahinin yeterince gelişmemiş olduğu o dönemlerde, kadınların büyük göğüslerinden utandığını, bastırmak için korse kullandıklarını belirtiyor. 70’ler de erotizminin ön plana çıktığını, daha iri ve kendine baktıran göğüslerin moda olduğunu, 80’ler de ise bu trendin Samantha Fox, Pamela Anderson gibi aşırı büyük göğüslü yıldızlar yarattığını söylüyor. 90’lı yıllarda, 80’lerden kalma aşırılıkların çirkin kabul edildiğini, göğüsleri büyük gösteren kocaman vatkalı ceketlerin omuzları terk ettiğini, dev protezlerin göğüs estetiğinde önemini yitirdiğini vurguluyor. O dönemlerde, estetik cerrahiye bağlı medikal sektörünün gelişmesiyle birlikte, isteğe göre ayarlanabilir göğüs ölçülerinin estetik operasyonlarda tercih edilmeye başladığını sözlerine ekliyor.

Op. Dr. Metin Kerem, 2000’ li yıllarda yüz ve vücut modasına sıfır beden kavramının girdiğini, bu kavramın toplumun farklı kesimlerinde çok tartışıldığını, tıp dünyasının bu modayı sağlıksız bulduğunu belirtiyor. Sıfır beden olmak için yemeyen az uyuyan gençlerin anoreksiya hastalığına yakalandığını hatırlatıyor ve geçmişten günümüze güzellik algısının ve estetik anlayışının farklılıklarına değiniyor.

Şimdi Moda; Sağlıklı, Spotif ve Zarif Kadın


Op. Dr. Metin Kerem, 2010’lu yıllarda kadınlarının, “dev” göğüslerden hiç hoşlanmadığını, geçmişte güzel kabul edilen tercihin, günümüzde yerini “sağlıklı, sportif ve zarif” kadın görüntüsüne bıraktığını belirtiyor. Billboardlarda iri göğüslü, kocaman dudaklı, seksapeli maksimumda olan kadınların yerini daha ince yapılı, küçük popolu ve küçük göğüslü kadınların aldığını söylüyor. Bütün güzellik anlayışında olmazsa olmaz kuralın ise yüz ve vücut biçiminde ki düzgünlük olduğunu dile getiriyor. Abartısız, doğal hatlı ve nispeten ince yapılı kadınların günümüzde daha çok yıldızının parladığına vurgu yapıyor.

Yayın tarihi: 15.05.2013
« tüm yazıları
Soru Sor
4878
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.