Doktorlar

Yaz okulları

Yaz okulları

Yaz okulları öğrencilerin gerginlikten uzaklaşarak rahatlamalarını sağlayan ortamlardır.

Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini yararlı şekilde değerlendirmelerine fırsat tanıyan kurumlardır. Özellikle ilköğretim ve lise çağındaki kız ve erkek öğrenciler yaz okullarından yararlanabilirler. Ancak aileler bu konuda çocuklarının görüşlerini almalı, onlara katılacakları yaz kampları, tercih edecekleri spor dalları ve etkinlikler hakkında seçim yapma hakkı tanımalıdırlar.

Yaz kampları seçiminde göz önünde bulundurulması gereken diğer unsurlar çocuğun ilgi alanı ve becerileridir. Anne-baba, eğitimci ve uzmanların dikkatli gözlemleri ve incelemeleri ile çocuğun ilgi alanlarının belirlenmesi mümkündür. Sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocuğu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldığı bir ortama yönlendirmek daha doğrudur.

Yaz okulları uzun süren eğitim yılının ardından öğrencilerin gerginlikten uzaklaşarak rahatlamalarını sağlayan ortamlardır. Öğrenciler yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşirler, iletişim becerilerini geliştirirler. Yaşıtlarının bulunduğu ortamda kendilerini sınama, arkadaşlarıyla kıyaslama fırsatını bulurlar.

Çocukların 6-7 yaşında yüzme gibi ağır olmayan bir etkinlikle spora başlaması daha doğrudur. Yapılandırılmış ortamlarda antrenör denetiminde spor yapan öğrenciler kurallara uygun davranma konusunda deneyim kazanırlar.

Bir gruba ait olma duygusunu yaşarlar. Spor yaparak rahatlarlar. Özgüvenleri gelişir. Eğitimcilerin eşliğinde boş zaman değerlendirme etkinliklerine katılarak becerilerini geliştirirler.

Okul ortamında yeterince başarı sağlayamadıkları akademik konuları (örneğin İngilizce) yeniden gözden geçirme olanağı bulurlar. Günlük yaşamlarını planlama, zamanı iyi değerlendirme gibi konularda deneyim kazanırlar.

Yaz okullarında yapılan sportif ve diğer faaliyetlerde çocuklar etkinliklere katılma konusunda yüreklendirilmeli, sadece başarılı oldukları zaman değil, kurallara uydukları ve yönergelere göre davrandıkları için ödüllendirilmelidirler.
Yayın tarihi: 16.08.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
1616
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.