Doktorlar

Pedagog Dr. Melda Alantar

Pedagog Dr. Melda Alantar

Pedagog Dr. Melda Alantar

İstanbul doğumludur. Lise eğitimini English High School'da (İngiliz Lisesi), lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü'nde, lisansüstü eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nde, doktora derecesini Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nde tamamlamıştır.

1985 yılından beri mesleki alanda çalışmaktadır. Anaokulundan lise düzeyine kadar farklı eğitim kurumlarında görev yapmıştır.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim sistemlerini incelemiştir. Staj yaptığı kurumlar arasında Spastik Çocuklar Derneği, Robert Lisesi Okulöncesi Bölümü, Robert Lisesi ve Nişantaşı Anadolu Lisesi bulunmaktadır. Blackbrookhouse School (İngiltere), Panda Uluslar arası Anaokulu, 2000 Anaokulu, TODEV, Yüzyıl Işıl Lisesi'nde pedagog / psikolojik danışman olarak çalışmıştır.

Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Özel Eğitim Sertifika Programı'nda pedagojik formasyon dersi vermiştir.

Mesleki bilgilerini geliştirerek yenilemek amacıyla yurt içinde ve dışında pek çok kurs ve eğitim programlarına katılmaktadır. Bunların arasında Dr. Turgay Biçer tarafından verilen NLP eğitimi, Dr. K. Dobson,Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği'nin düzenlediği Depresyonun Kognitif Terapisi kursları bulunmaktadır.

Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği Denver II Gelişimsel Tarama Envanteri uygulama yeterlilik belgesine sahiptir. CETAD Cinsel İşlev Bozuklukları 1. ve 2. Modül kurslarına katılmıştır. Community Stress Prevention Center- Nord International Trauma Consultancy kuruluşlarından temel ve ileri düzeyde Aile ve Çift Terapisi eğitimi almıştır.

Aile terapisi aile üyelerinden biri sorun yaşadığı zaman bu durumun diğer bireyleri de etkilediği görüşüne dayanmaktadır. Terapistler bireyleri tedavi ederler.

Aile terapistleri ise tüm aileyi içine alan yaklaşımı benimserler. Aile terapisinin temel hedefi öncelikle sorunu olan bireyin aile ve sosyal ilişkileri üzerinde odaklanarak var olan güçlüğün aşılmasını kolaylaştırmak ve ailenin sağlıklı gelişimini desteklemektir.

Pedagog Melda Alantar Amerika Birleşik Devletleri EMDR Institute, Inc. tarafından verilen EMDR I ve II. Düzey kurslarını tamamlamıştır.

EMDR( Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) doğal afetler, terör olayları, savaşlar, ölüm, ayrılık, boşanma, kayıplar, istismar v.b. üzücü yaşam olaylarının neden olduğu duygusal sorunların tedavisinde kullanılan psikolojik bir yöntemdir.

Bebek, çocuk ve ergenlerde korkular, gece kâbusları, sınav endişesi, yas ve travma yaratan durumlarda kısa sürede çok etkili sonuçlar veren bir yaklaşımdır.

Bu teknikle bilişsel terapideki bazı yöntemler, bedendeki simetrik hareketlerle birleştirilir. Uygulama sonucu, kişinin kendisine rahatsızlık veren anı ve duyguları onu daha az rahatsız eder hale gelir.

Dünya üzerinde yeni uygulanmaya başlandığı halde bu yöntemin etkinliği çok sayıda araştırma ile kanıtlanmıştır.

2000 yılından beri kurucusu olduğu Dr. Melda Alantar Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde ve Memorial Şişli Hastanesi'nde pedagog (psikolojik danışman) ve aile terapisti olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Görüşmelerinde aile terapisi ve EMDR tekniklerini kullanarak bebeklik, okul öncesi, ilköğretim, lise dönemlerinde çocuk ve gençlerde sık rastlanan sorunların çözümünde danışanlara yardımcı olmaktadır.

Pedagog Melda Alantar ulusal ve uluslararası kongrelere katılarak bildiriler sunmaktadır. Son yıllarda yaptığı araştırmalar arasında XXVIII. Dünya Hemofili Federasyonu Uluslararası Kongresi'nde sunduğu "Haemophilia and ability to work, self-cofidence, finding a job and a partner in Turkey (Türkiye'de hemofili ve çalışabilme, kendine güvenme, iş ve eş bulma olanakları)", V. Ulusal Aile ve Evlilik Terapisi Kongresi'nd sunduğu "Organ naklinde aile desteğinin etkisi" başlıklı çalışmaları bulunmaktadır.

Günlük gazete, dergi ve internet sitelerinde bebek psikolojisi, bebek gelişimi, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi, çocuk eğitimi, ergen psikolojisi hakkında makaleler yazmakta, anne-babaların sorularını yanıtlamaktadır.

Öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi okul başarısını olumsuz etkileyen konularda eğitimci ve okul psikologlarına hizmet içi eğitim çalışmaları vermektedir.

Seminer verdiği kurumlar arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Avrupa Koleji, Erol Altaca Koleji, Kemer Koleji, İstek Özel Atanur Oğuz Lisesi, Yeni Yıldız Lisesi,1884 Grupları bulunmaktadır.

www.pedagogdr.com

Adres : Topağacı, Prof. Müfide Küley Sokak, No:8/2 80200 Şişli/ İstanbul

Tel : ( 0212 ) 247 28 30

E-posta : malantar@superonline.comYayın tarihi: 01.03.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
8328
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.