Mahmure

Doktorlar

Korhan Taviloğlu

Makatta çatlak veya yırtığın belirtileri

Makatta çatlak veya yırtığın belirtileri

Özel Şişli Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu genel cerrahi ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Soru: İyi günler Korhan Bey, Benim sorunum anüs ile vajina arasında bir deri uzantısı oluştu. İki bölge arasında minik bir deri sarkması gibi. Bununla ilgili olarak proktoloji uzmanına gittim ama verdiği merhemlerden bir fayda göremedim. Bu durumun oluşma nedeni nedir ve tam olarak bir tedavisi var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Geçmiş olsun, verdiğiniz bilgi pek yeterli olmamakla birlikte (hiçbir yakınmanızdan bahsetmemişssiniz) tarif ettiğiniz sorun 'makatta çatlak' gibi görünüyor. Makatta çatlak yada tıbbi ifadesi ile 'anal fissür' anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır (çatlaktır).

Makatta çatlak veya yırtığın belirtileri:

Makatta ağrı, makattan kanama, makatta şişme, makatta kaşıntı hissi gibi yakınmalara yol açar. Makatta çatlak kanser nedeni değildir, fakat makatta çatlak veya yırtık hastalığının belirti ve bulguları kalın bağırsak kanserleri ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Bundan dolayı şikayetler olduğunda önce bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Makatta çatlak tedavisinde ameliyatsız yöntemler ve ameliyat ile tedavi mümkündür.

Ameliyatsız yöntemler: 1. diyet düzenlemeleri: posa bırakan gıdalar ve günde 2 Lt gibi su tüketilmesi, acı, ekşi ve baharatlı gıdaların kısıtlanması 2. bazı kortizon içeren kremlerin kullanılması 3. oturma banyosu: 15-20 dakika boyunca günde 3-5 kez sıcak su içine oturma ile makat bölgesi çok rahatlar 4. % 0.2'lik nitrogliserinli krem: ile makattaki çatlak üzerine masaj yapılması: iç makat kasını gevşetme etkisi vardır. Fazla miktarlarda kullanılmamalıdır, çünkü fazla miktarada kullanıldığında tansiyonu düşürerek başağrısı, baygınlık hissi gibi yakınmalar yapabilirler 5. Kalsiyum kanal blokerleri: Nifedipin ve diltiazem gibi haplar aynı şekilde iç makat kasını gevşeterek çatlağı iyileşmesine katkı sağlayabilirler.

İlk basamak önlemleri başarısız olursa ikinci basamak olarak Botoks (Botulinum toksini) ile tedavi denenir. Makatta çatlak veya anal fissür vakalarında çatlak olan bölgenin iki yanına 40 ünite Botoks enjekte edilir. Makattaki çatlak ameliyatında sfinkterotomi adı verilen iç makat kasının kesilmesi işleminin gaz veya dışkı tutamama gibi yan etkilerinden kaçınmak için son yıllarda geçici felç yaratan Botoks uygulaması gündeme girmiş olup giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Muayenehane koşullarında yapılabilmesi ve hastanın işlem sonrasında günlük aktivitesine aynen devam edebilmesi en büyük avantajlarıdır. Genellikle, makatta çatlak durumunda hastaların % 70-75'inde botoks tedavisi ile tam başarı, % 20'sinde kısmi başarı elde edilir.

Makatta çatlak sorunu olan hastaların % 5-10'unda ise botoks tedavisi sonuç vermez. Makatta çatlak nedeni ile yapılan Botoks uygulamasından sonra, hastanın yakınmalarında 30 gün içinde bir düzelme olmazsa bazı hastalarda, ikinci bir seans yapmak gerekebilir. Makatta çatlak nedeni ile yapılan Botoks uygulaması başarılı olmazsa arkasından cerrahi girişim veya ameliyat yapılabilir.

Makattaki çatlağın tekrarlamaması için kabız olmamak için düzenli sağlıklı besinler tüketilmeli (sebze, meyve ve özellikle baklagiller) ve bol su (günde en az 8-10 bardak) içilmelidir. Bunlara ek olarak yapılacak düzenli spor aktiviteleri (örneğin yürüyüş) önerilebilir. Kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Bu önlemlerle dışkılama alışkanlığı düzenlenebilir.
Makatta çatlak için cerrahi tedavi, altta yatan sertleşmiş iyileşme dokusunun (nedbe veya skar) çıkartılmasını prensibine dayanan bir kısa süreli bir ameliyattır.

Anal kanalı kontrol eden makat iç kasının bir kısmının çıkartılması, ağrı ve spazmın önler ve çatlağın iyileşmesine yardım eder. Ameliyat akşamında hasta ayağa kaldırılır, oturma banyosu yaptırılır ve verilir. Ağrı sıklıkla birkaç gün içinde ortadan kalkar. Hasta ortalama 3-4 gün içinde işine geri dönebilir. Tam iyileşme ortalama 3 hafta içinde olur. Hastaların % 5'inde makatta çatlak ameliyata rağmen tekrarlayabilir.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi ProfesörüSisli Florence Nightingale

Adress : Abide-i Hürriyet Cad. No: 290 Sisli - ISTANBUL
Phone : (212) 224 49 50 / 15 LINE
Fax : (212) 224 49 82


www.florence.com.tr

« tüm yazıları
Soru Sor
91520
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.