Mahmure

Doktorlar

Korhan Taviloğlu

Kalın bağırsak tümörü (Sorularınızın cevapları)

Kalın bağırsak tümörü (Sorularınızın cevapları)

Özel Şişli Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu genel cerrahi ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Soru: SAYGIDEĞER HOCAM 2 YAŞINDAKİ KIZIMIN KULAK ARKALARINDA 4 TANE VE ÇENE ALTINDA 2 TANE ELLE DEĞDİĞİMİZDE KAYAN YAĞLI BEZE VAR NEDEN OLUR VE ÖNEMLİ BİRŞEYMİ ÇOK PANİK OLDUM.ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER

Geçmiş olsun, iki yaşındaki kızınızda kulak arkasında ve çene altında yağ bezesi olduğunu düşündüğünüz kitleler olduğundan bahsediyorsunuz. Yağ bezeleri (lipom) yumuşak dokudan veya bağ dokusundan çıkan tümörler arasında en sık görülen tiptir ve nüfusun % 1'inde görülürler. Lipomlar yavaş büyüyen iyi huylu tümörlerdir, ancak nadiren bu urların liposarkom denilen kötü huylu tümöre dönüşebildiği bilinmektedir. Liposarkomlar sıklıkla sıçrama (metastaz) yapmazlar, ancak sık olarak nüks ederler. Yağ bezelerinin yarıdan fazlası deri altında yer alır, ancak ayrıca kas içinde, karın boşluğunda, sindirim sistemi organlarında, meme içinde ve kalpte görülebilirler. Kas içinde ve karın boşluğunda yer alan lipomların yüksek oranda liposarkom olarak belirlenmektir. Yağ bezelerinin ayırıcı tanısında yağ kistleri ve apseler yer alır. Yağ kistleri yuvarlak olurlar, ortasında bir nokta ve etrafında hafif kızarıklık olur. Apse durumunda ise o bölgede ağrı, kızarıklık ve şişlik olur ve bazen ateşte yapabilir, çoğu zaman cerrahi olarak boşaltılmaları gerekir. Bağırsakta yer alan yağ bezeleri (lipomlar), bağırsağın iyi huylu urlarının % 15'ini oluştururlar ve bağırsakta tıkanıklık yada kanama ile belirti verirler. Yağ bezelerinin (lipom) oluşumunda darbeler ve kalıtımsal yatkınlık (12. kromozom) sorumlu tutulmaktadır. Yağ bezelerinin (lipom) tanısında ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bağırsakta ise endoskopi etkilidir. Yağ bezesinin (lipom) kesin tanısı patoloji tetkiki ile konulur, çoğu zaman yağ bezesinde parça almak yerine, yağ bezesinin tamamının çıkartılması tercih edilir. Yağ bezelerinin (lipom): olarak rahatsızlık vermesi, patoloji tahlili yaparak liposarkom ayırımı yapılması, hastaya ağrı, baskı hissi, bağırsak düğümlenmesi vb. yakınmalar oluşturması ve yağ bezesi çapınının 5 cm'yi aşması durumunda çıkartılmaları tercih edilir. Bağırsakta yer alan yağ bezelerinin (lipom), tıkanıklık ve kanama yapmaları durumunda bölgesel olarak çıkartılmaları gerekir. Memede yer alan yağ bezelerinde şüphe durumunda, tel ile işaretlenerek veya tamamı çıkartılarak alınır. Burada ideal yaklaşım, çocuğunuzun bir Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından muayene edilmesidir.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloglu
Genel Cerrahi Profesoru

-----

Soru: mrb.makatta kaşıntı ve yeşilimsi sıvı geliyor sürekli gaz ve idrar koyu ve yanma var neyapmalıyım sıkıntı büyükmü teşekürler.

Makatta kaşıntı (pruritus ani): Makatta ıslanma, hemoroid (basur), makatta çatlak (anal fissür), çay ve kahve tüketimi, karbonatlı içecekler, süt ürünleri, domates, ketçap, peynir, çikolata ve fındık nedeniyle olabilir. Temizlik eksikliğinden dolayı makatta kaşıntı gelişmesi sık rastlanılan bir durum değildir. Ancak, makatta kaşıntı sorunu olan kişilerin büyük bölümünün makat bölgesini su ve sabun ile yıkadığı bilinmektedir. Bu durum makat bölgesindeki koruyucu özelliği olan bazı yağların yok olmasına neden olur ve böylelikle sorun daha komplike bir hal alır. Bu nedenle makatta kaşıntı yakınması temizlik sorunu olan kişiler yerine makat bölgesini aşırı temizleyen kişilerde görülür. Makatta kaşıntıyı (pruritus ani) azaltmak için: makat bölgesini ılık su ile yıkamak ve sonra nemli tuvalet kağıdı ile kurulamak gerekir. Normal tuvalet kağıdı kullanımından ve makat bölgesinde kaşınan bölgede sürtünme hareketinden kaçınmak gerekir. Makat bölgesini travmadan korumak gerekir. Makat bölgesine sabun ve tuvalet kağıdı temasından kaçınmak gerekir. Doktorun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanılmamalıdır. Bir hafta içinde yakınmalarda kısmi azalma görülürken, tedavinin ortalama 6 hafta kadar devam edeceğini hastanın kabullenmesi gerekir. Burada kesin tanının konulabilmesi için ideal yaklaşım bir Genel Cerrahi Uzmanı'na muayene olmaktır.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

-----

Soru: ıyı gunler benım babam 2005 ve 2007 yıllarında kalın bagırsagındakı tumorden dolayı amelıyat oldu.ıkıncı amelıyatında kalın bagırsagın buyuk bolumu sonradan sıkıntı cıkmaması ıcın alındı.daha sonra on ıkı folfox kür kemoterapı ılacı aldı.bu arada 2007 yılından berı karacıgerınde buyumeyen yaklasık 18 mm kıtle vardı buda fılmlerde hemanjom olarak adlandırıldı.uc defa bt fılmlerı cekılkdı.ılk ıkı fılmde herhangı bır sorun cıkmadı.lezyonun kucuk oldugu,ucuncu fılmde ıse lezyonun buyudugu belırtıldı.doktorumuz karacıgerden biopsi istedi.ankarada gastroji bolumunde doktora gıttık onceden zonguldakda cekılen fılmlerı tekrar okudularve lezyonun 40 mm ulastıgı,yayılmadıgı ve tek noktada oldugu belırtıldı.cozum olarakda amelıyat olması gerektıgını soyledıler.bızımde ıyıce kafamız karıstı zonguldakdakı doktorumuz biopsi diyor kotu ıse ılac tedavısı yaparız dıyor ankaradakı doktorlar ıse amelıyat olması gerektıgını soyluyor.babamın ıkıncı amelıyatı kalp ve nabız problemınden dolayı zor oldu.bızde tekrar amelıyat olursa aynı sekılde olmasından korkuyoruz ve kararsız kaldık.sizin bu konuda kı yardımlarınızı beklıyoruz ılgılenırsenız sevınırım. dogru karar ıcın onerınızı beklıyoruz.(babamın yası 63)

Babanıza öncelikle geçmiş olsun. Kendisinin kalın bağırsak kanseri nedeniyle beş yıl ve üç yıl önce iki kez ameliyat geçirdiği ve kalın bağırsağının geniş bir bölümünün alındığı anlaşılıyor. Karaciğerinde 2007 yılından beri izlenen ve hemanjiom olduğu düşünülen 18 mm çaplı kitle olduğu kitlenin son tetkiklerde 40 mm çapa ulaştığı anlaşılıyor. Bir grup doktor ameliyat ile karaciğerdeki kitlenin alınmasını ve diğer bir grup doktor ise karaciğerden biopsi alınmasını ve sonucun kanser yönünde gelmesi halinde kemoterapi uygulamayı önerdikleri anlaşılıyor. Burada iki grubunda haklı olduğu noktalar var, ben olsam ikisinin de ortak çıkmak istedikleri noktaya pratik bir çözüm ile ulaşırdım. Karaciğerde 40 mm çaplı kitleden öncelikle emin olmaya çalışırdım, çünkü hemanjiom (damardan kaynaklanan baloncuk yapmış urlar) ise biopsi yapılması halinde kanama riski olcağından biopsi tercih edilmez, ama buna karşın bu kitlenin hemanjiom değil de katı (solid) kitle olduğuna karar verilirse, ultrason ile bir biopsi isterdim ve sonuç habis kitle yönün de gelirse, ön planda ameliyat ile tümörü çıkartmayı ve sonradan kemoterapi yapmayı yeğlerdim. Karaciğerdeki bu kitlenin hemanjiom mu yoksa katı kitle mi olduğunun ayırımında manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografiye daha üstündür. Babanıza tanıda zaten MRG yapıldı ise olay tamamdır, aksi takdirde MRG yararlı olabilir. Karaciğere sıçrayan kalın bağırsak tümörlerinde, tümöre önceden kemoterapi verilip, sonradan da çıkartılabilir, ama genel kanı kalın bağırsak kanserlerinin karaciğere sıçrama (metastaz) yapması durumunda ideal tedavinin (tümörün cinsi, yeri ve şekli buna uygunsa) cerrahi olarak çıkartılması ve bunu takiben kemoterapi verilmesidir.
Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloglu
Genel Cerrahi ProfesoruSisli Florence Nightingale

Adress : Abide-i Hürriyet Cad. No: 290 Sisli - ISTANBUL
Phone : (212) 224 49 50 / 15 LINE
Fax : (212) 224 49 82


www.florence.com.tr« tüm yazıları
Soru Sor
15776
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.