Mahmure

Doktorlar

Korhan Taviloğlu

Göğsümde ağrı var, kist olabilir mi? (Sorularınızın cevapları)

Göğsümde ağrı var, kist olabilir mi? (Sorularınızın cevapları)

Özel Şişli Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu genel cerrahi ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Soru: merhabalar benim göbegimde 10 yıldır devam eden bi agrı var halk dilinde göbek düşmesi diyorlar bardak falan cekiyorlar mr ve ultrasyon cektirdim hiç birşeyin yok diyorlar ama agrı oldugu zaman idrarımı yapamıyorum çünkü göbegim agrıyor bir kaç saat sonra kendisi geçiyor iki büklüm kalıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler

Size geçmiş olsun. Göbek bölgenizde bu ağrıyı yapacak, fıtık ve çeşitli bağırsak rahatsızlıkları olabilir. Ancak, bunların idrar sistemi ile hiçbir ilgisi yoktur. Muayene etmeden size bir yorum yapabilmek mümkün değil.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel cerrahi Profesörü

------

Soru: Merhaba Korhan bey. Ben 27 yaşında ve bir çocuk annesiyim. Şu anda çocuğumu emzirmiyorum. 1 yıldır emmiyor. Yaklaşık 1 aydır sol ve sağ meme alt ve yanlarında özellikle biriyle sarıldığımda yada biri değdiğinde müthiş bir sancı hissediyorum. Aca neden olabilir. Şimdiden teşekkürler....

Geçmiş olsun. Kadınların doktora en sık başvurmasına neden olan meme şikayeti; meme ağrısıdır. Sağlıklı kadınların çoğunda hafif veya şiddetli, özellikle adet döneminden önce ortaya çıkan meme ağrısı vardır. Bu belirtiyle doktora yapılan başvuruların önemli bir kısmında neden çevresindeki olaylardan etkilenerek meme kanserine yakalanmış olma korkusudur. Sigara kullanımı, fazla kahve (kafein) tüketimi ve stres, meme ağrısını arttıran nedenler arasında yer alır. Meme ağrıları adet döneminin herhangi bir döneminde yani adetten bağımsız bir şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı meme ağrıları ise dönemseldir. Meme ağrısının en sık sebebi memedeki yapısal değişiklikler (fibrokistik değişiklikler: kanserle ilişkisi yoktur), kistler ve iltihaplardır. Kanserin meme ağrısına yol açması pek olağan değildir (kanserlerin %1-2'sinde meme ağrısı olur). Ağrının kanseri düşündürmesi için memenin belli bir bölgesinde, bir kitle ile birlikte, kanlı meme başı akıntısı ile birlikte ve sebat eden ağrı olması gerekir. Meme kanallarında olan genişlemeler, göğüs duvarının kas ve kemiklerinden kaynaklanan ağrılar, göğüs sinirlerinden kaynaklanan ağrılar da benzer yakınmalara sebep olurlar.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel cerrahi Profesörü

------

Soru: memedeki kitle ince sızı iğne batması gibi rahatsızlık yaparmı? 8.5 büyüklüğünde kitle var 6ayda bir kontrole gidiyorum ailede kanser varve bende o söylediğim sızılar var şimdiden sağolun

Memedeki kitle ağrılı ve ağrısız olabilir. Sizin bu anlattığınız bilgilerle ne tür bir kitle olduğunu anlayabilmek mümkün değil. Doktor takiplerinizi ihmal etmemenizde yarar var.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel cerrahi Profesörü

------

Soru: Saygıdeğer hocam. annem 67 yaşında aşırı karın ağrısı sebebiyle doktora başvurduk safra kesesinde büyük taşlar olduğu söylendi ve bizi bir fakulteye gönderdiler bizde çapa fakultesine baş vurduk bütün tetkitler yapıldı kanserle ilgili hiç bir bulguya rastlanmadı fakat çok yoğun iltihap olduğu söylendi aqumantin hapıylan iltahabı kurutmaya çalıştılar her ne dense hastaneya yatırılıp hiç bir müdahalede bulunmadılar bu sebeple annemin durumu çok kötüye gitti bu arada aşırı kilo kaybı iştahsızlık aşırı karın ağrıları durumunu çok daha kötüleştirdi bizi 1 ay sonra ameliyat için çağırdılar gittiğimizde bu defada bütün tetkitler tekrar yapıldı böbreğin bir tanesinde büyüme olduğu saptandı safra kese iltabını kuruttuk fakat kanda böbreklerden dolayı mikrop çıktı bu durumda annemiz safra kesesi ameliyatı olabilirmi bizi hangi bölüme ve hangi hastaneye yönlendirebilirsiniz? yardımcı olursanız çok memnun oluruz saygılarımla

Geçmiş olsun. Annenizde safra kesesi ve böbrek sorunu olduğu anlaşılıyor. Burada yapılması gereken öncelikle bir Dahiliye Uzmanı tarafından böbrek sorununun halledilmesi ve ardından da safra kesesi ameliyatı olması gerekir. Her donanımlı hastanede bu tedaviyi yaptırabilirsiniz, gittiğiniz hastanede size antibiyotik verilmesi sanırım iltihabı kurutup sonra ameliyatı gerçekleştirme planı doğrultusunda olsa gerekli.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel cerrahi Profesörü

------

Soru: Sol kaburgamın ucunda bele yapışık ağrılı ,elimle hissettiğim sert bir kitle var . Ne olabilir? Yaşım Elli dokuz. Konu ile ilgili bilgi alabilme şansım var mı? tşk.

Bu bilgiler ışığında size yeterince yardımcı olabilmek biraz zor. Ancak yakınmanız ön planda iltihaplı bir yağ kisti, yağ bezesi veya kıl kökü iltihabı ve çeşitli urlar nedeniyle olabilir. Bu nedenle ön planda bir Deri Hastalıkları Uzmanı'na muayene olmanızda yarar var.

Saygılarımla,
Dr. Korhan Taviloğlu
Genel cerrahi Profesörü
Sisli Florence Nightingale

Adress : Abide-i Hürriyet Cad. No: 290 Sisli - ISTANBUL
Phone : (212) 224 49 50 / 15 LINE
Fax : (212) 224 49 82


www.florence.com.tr

« tüm yazıları
Soru Sor
41601
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.