Doktorlar

Saç ektirmek caiz midir?

Saç ektirmek caiz midir?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte "oruçlu iken saç ekimi yapılabilir mi?" sorusu da tekrar gündeme gelmeye başladı. Bu konuda bir bilgi kirliliği yaşandığını belirten SAÇDER Başkanı Dr. Hamid Aydın sorularımıza aşağıdaki yanıtları verdi.

Ramazan aylarında saç ekimi sayısında bir düşüş yaşanıyor mu?

Bütün sağlık hizmetlerinde olduğundan biraz daha fazla estetik sektörü ramazan ayından etkileniyor. Ancak son zamanlarda saç ekimi yaptırmanın kolaylaşması, operasyon sonrası bakımların kısalması sebebiyle ramazan aylarında da saç ekimine talep artmaya başladı.

Peki saç ekiminin caiz olup olmadığına ilişkin bir araştırma yaptınız mı?

Tabi ki. Bu konuda gerek din alimlerinin gerekse Diyanet'in fetvaları var. Hastalarımıza bu konudaki araştırma sonuçlarını söylüyoruz. Saç ekiminin her hangi dini bir engeli bulunmadığını ifade edip talep edenlere bu konudaki fetvaları yolluyoruz. Saç ekimi bir mazeret olduğundan ötürü hasta tutmadığı orucunu sonra kaza edebilir.

Ramazanda saç ekimi yaptırmak istiyenler kaç gün oruç bozmak zorunda?

Aslında ilk gün yani operasyon günü hariç hiç bir gün oruçlarını bozmak zorunda değiller. Kullanılan ilaçlar iftar ve sahur zamanlarına denk geliyor zaten. Bu sebeple hastalar saç ekimi sonrası rahatlıkla oruçlarını tutabilirler.

Hem oruç hem de operasyon sonrası ağrılarla mücadele zor olmayacak mı?

Saç ekimi böyle zor bir operasyon değil. Operasyondan çıktıktan sonra hastanın konforunu bozacak bir durum kalmıyor. Hasta rahatlıkla gündelik işlerine devam edebilir. Buna oruç tutmak da dahil.

Yurtdışından da gelenler oluyor mu?

Evet, yurtdışından da gerek müslüman gerekse hristiyan hastalarımız ramazan aylarında Türkiye'ye gelip yurdumuzun değişik hastanelerinde operasyonlarını oluyorlar.

Dernek olarak hastalara bir tavsiyeniz var mı?

Tabi ki. Hastalarımızın Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış yerlerde, cerrahi tıp merkezi ve hastanelerde ve uzman ekiplere saç ekimlerini yaptırmalarını, bu konuda dikkatli davranmalarını tavsiye ediyoruz. Herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda da Derneğimiz veya ilgili resmi kuruluşlarla temasa geçmelerini öneriyoruz.

Detaylı bilgi için tıklayın!
Yayın tarihi: 08.08.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
4135
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.