Doktorlar

Saç ekimiyle ilgili sıkça sorulan sorular

Saç ekimiyle ilgili sıkça sorulan sorular

Saç ekimiyle ilgili merak edilen konuları Estetistanbul Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hamid Aydın'a sorduk:

1)Saç ekimi nerede ve kimler tarafından yapılmalıdır?

Saç ekimi; mutlak anlamda ameliyathane koşullarında yapılması gereken bir operasyondur. Mutlaka yeterli sayıda doktor, anestezi uzmanı ve greftleri ekecek olan kalifiye elemanların operasyon sırasında hazır bulunması gerekir. Kullanılacak malzemelerin tek kullanımlık olması gerekir.


2)Saç ekimi operasyonundan sonra olumsuz etkiler yaşanır mı?

Uygun koşullarda yapılan operasyonun hiçbir yan etkisi yoktur. Eğer ekibiniz yeterince uzmansa ve operasyon uzman tarafından yapılıyorsa herhangi bir olumsuz durumun yaşanması söz konusu değildir. Hasta ilaçlarını düzenli aldığı sürece ve kontrollerini de randevuları dahilinde takip ettiği sürece, işlem sonunda yan etkisi olmayan bir operasyon deme ihtimalimiz bile vardır.

3)Saç ekimi operasyonu ne kadar sürer ve hangi aşamalardan meydana gelir?

Operasyon ortalama olarak 5 saat sürmektedir ve greft ortalaması 1600 ila 2000 grefttir. 2000 greftin üzerine çıkan hastaların seansları biraz daha uzamaktadır.

Saç ekimi toplam 3 aşamadan oluşur:

1)İlk aşama, dokunun alındığı aşamadır. Lokal anesteziyle uyuşturulan donör saha, FUE tekniği ile tek tek taranır ve kökler ayrıştırılır. Saçlar, kökleriyle beraber alınır. Bu işlemden sonra hasta biraz dinlenir, kısa bir dinlenmeden sonra diğer aşamaya geçilir.

2)İkinci aşama 45 dakika - 1 saat arasında değişen operasyon aşamasıdır. Yapılan planlamaya göre hastanın saç çizgisinin çizildiği ve hastanın kanallarına, alınan saç köklerinin ekileceği aşamadır.

3)Üçüncü ve son aşama ekim aşamasıdır. Önceden alınmış olan ve özel bir sıvı içerisinde bekletilmiş olan greftlerin, kanal deliklerine yerleştirilme işlemidir.

4)Saç ekimi esnasında ve saç ekimi uygulamasından sonra herhangi bir ağrı ve sıkıntı yaşanır mı?

Dokunun alınacağı saha lokal olarak uyuşturulacağı için operasyon esnasında hasta hiçbir ağrı hissetmez. İlk operasyonun gecesinde yatmadan önce bir ağrı kesici almasında fayda vardır.Sonraki günlerde hastanın ağrı kesici kullanmasına gerek yoktur.

5) FUE yöntemi nasıl uygulanır bu uygulamaya ne zaman karar verilir?

Dr Hamid Aydın tarafından yüzünüzün şekline göre burun, burun - dudak, dudak - çene oranınız ve yaşınız göz önüne alınarak saç çizginiz belirlenir.

FUE robotu ile ense ve kulak üstünden saç kökleri tek tek alınır. Ense ve kulak üstlerinizden FUE tekniğine göre greftlerin kendi orijinal saçlarınızın yön ve açısında alınan kanallara yerleştirilmesi gerekmektedir.
Operasyon ameliyathane koşulularında ve maksimum sterilizasyon ile yapıldığı için herhangi bir enfeksiyon riski oluşmaz.

Operasyon sırasında kullanılan ilaçlar sadece lokal anestezi içindir ve diş hekimlerinin kullandığı ilaçlar ile benzerdir. Bu sebeple herhangi bir riski yoktur.

Operasyonun ardından hastada ağrı şikayetleri olmaz.Ense ve kulak üzerinde yani donör bölgesinde yeterince alınacak saç köklerine sahipseniz bu uygulama için uygunsunuz demektir.

6) Sakal, kaş, bıyık ekimi FUE yöntemiyle uygulanabilir mi peki uygulanırsa sorun yaratır mı?

Evet uygulanabilir. FUE yöntemiyle kaş sakal bıyık ekimi de gerçekleştirilmektedir. Normal saç ekiminde olduğu gibi eğer donör bölgesindeki saç dokusu buna müsait ettiği sürece nakil uygulanabilmektedir.


Detaylı bilgi için tıklayın!
Yayın tarihi: 25.08.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
3036
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.