Doktorlar

Erkek ve kadının evlilikte temel öncelikleri

Erkek ve kadının evlilikte temel öncelikleri

Psikolog & Refleksolog Halil Tabur evliliklerde yaşanan problemlerin nasıl çözülebileceğini anlatıyor...

Tabii ki doğası ile erkek doğası farklı ve bu farklılık farklı öncelikleri doğuracak ama kadının duygusallığı çoğu zaman problemleri çözmede onu duygusallığa ve ümitsizliğe sevkedebilir.. Çoğu erkek bu konuda daha mantıklıdır ve sorunun çözümünü zamana bırakır.. Kadın ise problemleri çoğu zaman duygusal görür ve büyütür...Kendini güçsüz ve zayıf olarak gördüğü için problem çözümünde daha pasiftir..

İşte size içinde bulunduğu problemleri kolay yol varken zor yolla çözmeye çalışan bir kadının hikayesi..

Aslan hikayesi

Kadının birisi eşinin geçimsizliğinden bıkmış,günler geçtikçe eşiyle anlaşmazlıkları artıyormuş. Kadın düşünmüş taşınmış derdini çözmesi için tüm bilgelerin kapısını tek tek çalmış ama ne çare hiç birinin hiçbir söylediği işe yaramamış. Tam ümidin yitirmişken bir komşusu senin derdini karşı köyde yaşayan bilge kişi çözer demiş. Kadın çok uzakta olmasına rağmen bu bilgenin yanına gitmeye karar vermiş. Derdini bilgeye anlatmış, bilge biraz düşündükten sonra kadına şu karşı dağı görüyor musun? işte orda bir aslan yaşıyor bu sorunu çözmem için bana o aslanın bıyığından bir tane tüy koparman lazım.. Kadın bu teklif karşısında çok şaşırmış üstelik çokta saçma bulmuş ve evine geri dönmüş.

Eşiyle geçimsizliği çekilmez hale geldiği için son ümit bilgenin dediğini yapmaya karar vermiş ama daha aslanı dağın başında görür görmez ona yaklaşamayacağını anlayıp geri dönmüş. Aradan birkaç gün geçtikten sonra evdeki hale dayanamayıp aslanın yanına gitmeye karar vermiş. Bu kez ne olursa olsun dağa tırmanmayı göze almış.

Dağın yarısına kadar tırmanmış ama aslanı görünce yine korkmuş ve tekrar eve dönmüş. Bu gidip gelmeler haftalarca sürmüş kadın her defasında aslana bir adım daha yaklaşmış. En sonunda aslanın inine kadar varmış ama her yaklaşmanın sonunda olduğu gibi bu kez de tüyü koparmadan eve geri dönmüş. Nihayet kadın pes etmiş, aradan geçen altı ay sonunda evliliğinin kesinlikle yürümeyeceğini anlamış. Hayatı pahasına da olsa son çaresi olan tüyü koparmayı göze almış. Kadın aslanla göz göze gelecek mesafeye yaklaşmış. Aslan kadını göre göre tanıdığı için kadını izliyormuş kadın fırsattan istifade tüyü bir hamlede koparmış. Aslan bir anlık can acısını umursamadan tepkisiz kalmış, kadınsa tüyü kopardığı gibi soluğu bilgenin yanında almış.

Bilge kadının elinden tüyü alıp karşısında yanan şöminenin ateşine atmış.. Kadın bilgeye bakakalmış. Bilge demiş ki, kızım bunca zaman hayatını riske atıp bir aslandan tüy koparmaya uğraşacağına bu özveriyi kocan için harcasaydın aranızda zaten geçimsizlik kalmazdı...

Tabii senin evliliğindeki problemler bu kadının problemleri kadar değildir umarım ama olsa da fark etmez,zira hiçbir özveri zannediyorum bir aslanın bıyığından tüy koparma kadar zor değildir.Evet evlilikte mutluluk uygun eşin bulunması kadar uygun eş olmaya da bağlıdır.Yani öncelikle kendin uygun bir eş olmanın gereklerini yerine getirmelisin.Evlilikte mutluluk tarafların iyi ilişkiler kurması,psikolojik farkındalık, duygusal kavrayış ve bireylerin doğru analiz yapmasından geçer.


Sana nasihatlarımız bu hikayeyle sınırlı değil elbette.İşte bunlardan birkaçı...

Yayın tarihi: 24.11.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
7839
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.