Doktorlar

Türkiye'de kontak lens kullanımı

Türkiye'de kontak lens kullanımı

Günümüzde görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde dünyanın birçok yerinde milyonlarca insan kontak lens kullanmaktadır.

Dünya nüfusu 6.2 milyar
Kırma kusurunu düzeltme ihtiyacı 4.0 milyar nüfusa oranı %65)

Miyop 2.0 milyar % 32
Prespiyop 1.4 milyar % 23
Hipermetrop 0.5 milyar % 8
Astigmat 0.06 milyar % 1

Türkiye'de kontak lens kullanımı birçok Avrupa ülkesine göre oldukça düşük bir orandadır. Türkiye'nin nüfusu 72 milyon, kontak lens kullananların sayısı 180000 kişidir. Bu sayının tüm nüfusa oranı % 0.25. Bu oran Yunanistan'da 10 kat İtalya'da 14 kat (%3.5) daha yüksektir. Kırma kusurunun tedavisinde görme kalitesi ve konforun yüksek olduğu bu tedavi şekli toplumsal sosyal-kültürel gelişme ve kişi başına düşen gelirin artmasıyla daha da yaygınlaşacaktır.

Kontak lensler, 1800'lerde gözbebeğinin üzerini tamamen kaplayan üfleme cam lenslerden günümüzün yüksek teknolojisi ile üretilen gözde uzun süre kalabilen, çok ince, esnek hidrojel silikon metakrilat materyallerden yapılan yumuşak kontak lenslere uzanan bir evrim geçirmiştir. Yeni geliştirilen kromatik lensler renk körlüğünün tedavisinde kullanılmaya başlandı. Halen birçok göz hekimi bile aylık değişen ve gelişen bu teknolojiden habersiz olduğundan, yeni ürünler hakkında bilgi sahibi olmadığından kontak lens kullanıcılarıyla var olan yenilikleri paylaşmamaktadır. Doğru şekilde kontak lens kullanımının belli bir süresi yoktur. Kişi ömür boyu, son derece rahat bir şekilde sadece kontak lens kullanarak mükemmel görebilir.

Uygun olmayan kontak lensler başınızı ağrıtacak!

Gözlüğe göre daha geniş bir görüş alanı, derinlik algılamasının daha iyi olması, kullanıcıda doğal görünüş, gözlük kullanmamanın verdiği psikolojik rahatlama, bazı meslek gruplarında (fotoğraf, mikroskop, teleskop kullananlar, sporcular, eğlence sektöründe vs.) çalışanlarda sağladığı birçok avantaj yanında kontak lens materyallerinin bilinçsiz ve ehliyetsiz kişilerce uygun olmayan şekilde uygulanması büyük riskler doğurabilir.

Yapılan bir çalışma; kontak lens kullananların % 67'sinin uygun olmayan kontak lens materyali, uygun olmayan lens numarası veya lens çapı, yanlış bilgilendirilmiş kullanım süresi gibi birçok nedenle daha az konfor ve daha fazla riskle karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı.

En büyük tehlike; lenslerde dahil olmak üzere kontak lenslerin göz hekimi olmayan kişiler tarafından, kornea eğriliği, lensin çapı, oksijen geçirgenliği, materyalin uygunluğu ve gözde alerji-kuruluk varlığı araştırılmadan rasgele reçetesiz satılmasıdır. Optikler lens merkezi açıp ruhsatsız, tıbbi bilgi ve deneyimi olmayan kişilere buraları teslim ederek büyük bir risk almaktadırlar. Uygunsuz verilen lens nedeniyle gözünde alerji, kızarma veya iltihap gelişen birçok kullanıcı ve reçetesiz satan optikler durumun ciddiyetinin farkında değildir. Örneğin uygunsuz kontak lens kullanımı sonucunda gelişebilecek Acantomoebe keratiti ( korneanın bir tür mantar enfeksiyonu) sıklıkla kornea naklini gerektirecek derecede göz bozukluklarına neden olabilir.

Kontak lens kullanıcıları gözlerinde kızarma, kuruluk, batma, kaşıntı, sulanma, bulanık görme gibi rahatsızlıkları olduğunda göz hekimine başvurarak çözüm aramalıdırlar. Bir markada değişik materyallerden binlerce farklı lens üretilmektedir. Bazı kullanıcıların gözleri kişiye özel üretilen kontak lensleri gerektirir. Göz hekiminin önerisi olmadan lenslerini değiştirmemeli ve kendilerine amaçlı bile olsa kontak lens uygulanmasına müsaade etmemelidirler. Kısa süre oluşturulan sağlık-optisyenlik yasasına göre uzman göz hekimi denetimi olmaksızın herhangi bir lens merkezinde kozmetik veya tedavi amaçlı kontak lens uygulamak, önermek, reçetesiz veya gözlük reçetesine göre kullanıcının kontak lensinde değişiklik yapmak suçtur. Bireyler böyle bir usulsüzlükle karşılaştıklarında sağlık il müdürlüklerine bildirmelidirler. Çünkü gözlerimiz dünyaya açılan pencerelerimiz ve onun sağlığıyla oynayanlara müsaade etmemeliyiz.

Op.Dr. Hakan Akalan
Peralens Göz Sağlığı Merkezi
0212 244 69 97

Yayın tarihi: 05.06.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4777
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.