Doktorlar

Kontakt lens kullananlara öneriler

Kontakt lens kullananlara öneriler

Kontakt lens kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat ediyor musunuz?

- Lens gözünüzdeyken kesinlikle doktorunuzun önermediği hiçbir damlayı gözünüze damlatmayınız. Lens üzerinde birikimlere neden olabilir.

- Lens temizliği ve bakımı için çeşme suyu kullanmayın. Bu amaçla üretilmiş olan solüsyonları kullanın.

- Lenslerinizi her çıkarışta temizleyin, durulayın ve dezenfekte edin. Dezenfeksiyon sırasında lens kutusunu kapalı tutunuz. Aynı solüsyonu bir seferden fazla kullanmayın.

- Farklı lens bakım sistemlerini peş peşe, bir arada kullanmayın veya gerekmedikçe lens bakım sisteminizi değiştirmeyin. Yalnızca göz doktorunuzun önerdiği sistemi uygulayın.

- Lens kullananların tırnaklarını temiz tutmaları ve yumuşak lensi yırtabileceği için dikkatli olmaları gerekmektedir.

- Lenslerinizi asla yüksek ısıya maruz bırakmayın.

- Aseton, alkol, benzol gibi kimyasal solüsyonlar lensleri bozabilir.

- Sert lenslerin maddesi esnek, ama belli bir ölçünün üzerinde bükülemeyecek şekilde yapılmıştır. Lensin temizlenmesi sırasında fazla basınç uygulanması lensi kırabilir. Sürekli basınç lensi deforme eder ve optik açıdan kullanılamaz hale getirir.

- Yumuşak lensler solüsyonsuz açık havada bırakılırsa kuruyabilir ve bozulur. Bu durumdaki lenslerin kullanılmaması gerekir.

- Sigara dumanı, özellikle gece boyunca gözde kalan lens kullananlarda sorunların artmasına, gözde kızarma ve kuruluk şikayetine yol açmasına neden olabilir.

- Lensler gözünüzde bir rahatsızlık yapmasa bile kullanım süresini aşmamaya çalışın. Kullanım tarihi dolan lensleri kullanmayın.

- Takiplerinizin sağlıklı olarak yürümesi için lensinizin ambalajını saklayın.

- Yüzerken kontakt lenslerinizi çıkarın.

- Sıcak ve kuru havaların lenslerin normalden daha kısa sürede kurumasına neden olabildiği gözlenmiştir. Bu durumlarda gözünüzü daha çok kırpmanız, lensin susuz kalmasını önlemede yardımcı olacaktır. Kuruluk şikayetiniz arttığı taktirde yeni jenerasyon lensler hakkında doktorunuzdan bilgi alın.

- Kontakt lens kullanırken sağlıklı bir görüşü korumak için düzenli olarak göz kontrolü yaptırmak gerekir.

- Yumuşak lensler kullanımı en kolay lenslerdir. Daha önce hiç kontakt lens kullanmadıysanız bile yumuşak lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

- Yumuşak lensler yüksek oksijen geçirgenliğine sahiptir. Bu nedenle bazı yumuşak kontakt lensler gece bile çıkarılmadan kullanılabilmektedir.

- Gözde herhangi bir bozukluk olmadan yumuşak numarasız lensler ile sadece göz rengi değiştirilebilir. Ancak kontakt lens kullanıp kullanamayacağınıza bir göz doktorunun karar vermesi ve kontakt lensi kullanımınız esnasında da bir göz doktorunun takibinde olmanız gerekir.

- Görünümü bozulmuş gözler için protez kontakt lensler mevcuttur. Bu lensler hasarlı gözlere doğal ve estetik bir görünüm sağlar ve hastaya psikolojik rahatlık kazandırır. Yumuşak lenslerdir ve denenerek alınması gerekir.

- Lenslerini sürekli kullanmayanlar kullanmadıkları süre içerisinde on beş günde bir lenslerini dezenfekte etmelidirler.

Op.Dr. Hakan Akalan
Peralens Göz Sağlığı Merkezi
0212 244 69 97

Yayın tarihi: 25.06.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
3299
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.