Doktorlar

Göz tansiyonuna dikkat!

Göz tansiyonuna dikkat!

Halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokom eğer tedavi edilmezse sinsice görme kaybına yol açıyor.

Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen göz tansiyonu çok yavaş ilerlediği için hasta rahatsızlığını fark edemiyor. Göz tansiyonu hastalığı büyük ölçüde kalıtsal. 40 yaş üzerindeki insanlarda görülme sıklığı yüzde iki iken, ailesinde glokomlu hasta bulunan kişilerde bu oran yüzde onlara kadar ulaşmaktadır.

Göz tansiyonu göz doktoru tarafından düzenli aralıklarla yapılan muayeneler sonucunda teşhis edilebilmektedir. Kişilerin normal şartlarda yılda en az bir kez göz check-up'ı yaptırmasıyla bu tür sinsi ilerleyen göz hastalıklarının erken tanısının konulabilir ve körlüğe kadar gidebilecek risklerden korunabilir.

Glokom nasıl teşhis edilir?

Glokom titiz bir göz muayenesiyle teşhis edilebilecek bir hastalıktır. Glokoma bağlı görme kaybını engellemenin tek yolu erken teşhistir.

- Göz içi basıncı ölçülür. Hastanın göz dibi muayenesi yapılarak göz sinirleri incelenir.

- Doktorun gerekli görmesi halinde hastanın görme alanında kayıp olup olmadığını tespit etmek için görme alanı testi yapılır.

- Yine gerekli görülmesi halinde görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen yöntemler de uygulanabilir.

Glokom riskini artıran faktörler

- İlerleyen yaş (özellikle 40 yaş üstü)
- Ailede göz tansiyonu olan kişilerin bulunması
- Sigara kullanımı
- Yüksek veya düşük kan basıncı
- Miyopi
- Şeker hastalığı
- Migren
- Göz yaralanmaları
- Uzun süren kortizon tedavisi

Glokom tedavi edilebilir mi?

Yukarıdaki özelliklere sahip kişilerin mutlaka titiz bir göz muayenesinden geçmeleri gerekmektedir. Glokom büyük ölçüde, uygun bir tedaviyle kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır. Verilecek ilaçlarla veya gerekirse cerrahi müdahaleyle hastanın mevcut görmesi korunabilir.

Glokom tedavi ve takibinde büyük avantajlar sağlayan yeni ilaçlar ve optik sinir analiz cihazları geliştirildi. Bunlar yeni tedavi ve takipte altın standart olmaya adaylar. Günde sadece bir defa damlatıldığı halde göz içi basıncını 7-10 mmHg düşürebilen glokom ilaçları geliştirildi. Bu ilaçlar glokom hastalarında cerrahi müdahale gerektiren vakaların oranında büyük bir düşüş sağladı. Bununla birlikte bazı glokom tiplerinde (neovasküler, psödoexfolyatif, konjenital-doğumsal gibi) cerrahi müdahale, uygun koşullarda deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında kişinin sinir hasarındaki devamlılığı ve görme kaybını önlemek için halen en etkili yöntemdir"

Op.Dr. Hakan Akalan
Peralens Göz Sağlığı Merkezi
0212 244 69 97

Yayın tarihi: 05.04.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
2932
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.