Doktorlar

Huzur için karbonhidrat tüketin!

Huzur için karbonhidrat tüketin!

Uzman Diyetisyen ve Sağlık Koçumuz Gonca Güzel, beslenmenin ruh haline olan etkisini Mahmure.com okuyucularıyla paylaştı...

Güncellenme tarihi:
balık

İnsan davranışlarının kimyası üzerine yapılan çalışmalar ilginç gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. Vücutta pek çok olayı kontrol eden hormon veya enzim yetersizliklerinde besin öğelerinin azlığı ya da çokluğu söz konusu olmaktadır. Yetersiz besin alımı, besin alerjileri, hormonal bozukluklar, sosyal, psikolojik ya da fizyolojik travmalar, vücutta bu sayılan maddelerin dengelerinin bozulmasına yol açabilmekte, sonuçta davranışlarımız olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Besin öğelerinin davranış ve ruh halimizi etkilediği yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Kendinizi gergin hissettiğinizde makarna istemeniz, kızgınken kuruyemiş tüketmeniz bu bağlantıyı ortaya çıkarmaktadır.

Beslenme dışında düşünce ve inançlarımız da ruh halini etkiler. Bu konuda insanın kendini tanıması neye, nasıl tepki veriyor bilmesi gerekir. Kendini tanıyan bir insan kendi kendini yönetebilir. Bilinçaltı, duygu, düşünce ve inançlar ise davranışlara etki eder, davranışlar ise hayatı değiştirecek güce sahiptir.

Her sene birçok insan yeni bir yıla girerken bir sürü karar alır ve sene içinde vazgeçer , yılın sonunda da birçoğu hedefledikleri noktada olmadıklarını görürler. Bu senenin farklı olması ve hayal ettiğiniz sonuçlara ulaşmanız için motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir. Daha aktif, başarılı ,mutlu kısacası daha iyi bir siz olmak için duygu ,düşünce ve inançlarımızı yönetmeyi öğrenmemiz 2012’ye hedeflediğimiz noktaya varmanızı sağlayacaktır.

Hangi besinler bizi mutlu ediyor, hangileri huzur veriyor? Yazının devamını okumak için ilerleyiniz>>>


Yayın tarihi: 04.04.2012
« tüm yazıları
Soru Sor
9631
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.