Doktorlar

Gökkuşağı beslenmesi nedir?

Gökkuşağı beslenmesi nedir?

Sağlık koçumuz Gonca Güzel, çocukların düzenli beslenmesiyle ilgili detaylı bilgiler verdi...

Güncellenme tarihi:
Gökkuşağı beslenmesi nedir?

Çocukların sağlıklı beslenmesi için hem aile hem okul seferber olmalı ve bu konuda onlara sağlıklı imkanlar ve olanaklar sağlamalıdır.

Kemikleri güçlendiren vitamin!

Çocukluk döneminde; çocuğun aileden koptuğu ve eğitim hayatına başladığı okul çağı dönemi çok önemlidir. Okul çağı 7-12 yaş arasıdır. Bu dönem, adölesan dönemine göre oldukça sakin, sınırlı değişimlerin olduğu bir zamandır. Bu dönemdeki çocuklarda fiziksel büyüme devamlı, ancak yavaştır. Okul çağında olan çocuk, bir yandan olgunlaşırken; diğer yandan motor becerilerini kazanır. Bu sürecin sonuna doğru önce kızlar sonra erkekler ergenlik dönemine ulaşırlar.

Büyüme süreci, önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda proteini, mineralleri ve vitaminleri gerektirir. Tüm enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli karşılanabilmesi için okul çocuklarının tüketmeleri gereken besinlerin iyi kaliteli ve yeterli miktarlarda olması önem taşır.

Gökkuşağı beslenmesi nedir?

Okul Çocukları ve Beslenme

Okul çağı çocukların çevreyle ilişkilerinin arttığı ve çevresinden çok etkilendiği bir çağdır. Çocuğun toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği bir dönemde ,arkadaşlar, reklâmlar ve okul çocuğun hayatını etkiler. Çocuğun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuğun, ailenin ve okul yönetimindeki kişilerin ve öğretmenlerin beslenme konusunda eğitilmeleri önemlidir. Çocuğun yaşına, cinsiyetine göre yeterli ve dengeli beslenmesinin en önemli göstergesi çocuğun büyüme ve gelişmesidir. Büyümenin yeterliliği çocuklarda yaşına ve cinsiyetine göre olması gereken vücut ağırlığı ve boy uzunluğunun saptanması ile anlaşılır.

Kemikleri güçlendiren vitamin!

Yayın tarihi: 06.04.2012
« tüm yazıları
Soru Sor
13835
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.