Doktorlar

Süt dişini zamanından önce kaybederseniz ne olur?

Süt dişini zamanından önce kaybederseniz ne olur?

Kalıcı dişlerin sürme sıralarında meydana gelecek kaymalar sonucu çocuğunuzun daimi dişlerinde çapraşıklıklar olma ihtimalini arttırırsınız. Bu hafif bir çapraşıklıktan tüm ağzın dengesini bozacak kadar komplike bir çapraşıklığa kadar gidebilir. Süt dişini zamansız kaybettiğinizde çocuğunuzun beslenme ve ağız hijyeni alışkanlıklarını gözden geçirin ve hatanın nereden kaynaklandığını tespit edin. Bu alışkanlıkları düzelterek kısa bir süre sonra diğer süt dişlerinde de aynı problemle karşılaşma riskinizi azaltın. Diş hekiminiz kaybettiğiniz süt dişinin yerini daimi diş gelene kadar koruyacak olan yer tutucuyu takarak sizi düzenli kontrollere çağıracaktır.

Güncellenme tarihi:

Kalıcı dişlerin sürme sıralarında meydana gelecek kaymalar sonucu çocuğunuzun daimi dişlerinde çapraşıklıklar olma ihtimalini arttırırsınız. Bu hafif bir çapraşıklıktan tüm ağzın dengesini bozacak kadar komplike bir çapraşıklığa kadar gidebilir. Süt dişini zamansız kaybettiğinizde çocuğunuzun beslenme ve ağız hijyeni alışkanlıklarını gözden geçirin ve hatanın nereden kaynaklandığını tespit edin. Bu alışkanlıkları düzelterek kısa bir süre sonra diğer süt dişlerinde de aynı problemle karşılaşma riskinizi azaltın. Diş hekiminiz kaybettiğiniz süt dişinin yerini daimi diş gelene kadar koruyacak olan yer tutucuyu takarak sizi düzenli kontrollere çağıracaktır. İLK KALICI DİŞLER ÇIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? Ağızda ilk görülen daimi dişler genelde alt birinci büyük azılardır. Bu dişler daimi dişlerin en önemlileri ve genellikle en çabuk hasara uğrayanlarıdır. Üstlerinde düşecek bir süt dişi olmadığından ve 6 yaş gibi erken bir çocukluk döneminde sürdüğünden, ne ebeveynler ne de çocuk tarafından fark edilmezler. Oysa yerleştikleri yer ve fonksiyona girmeleriyle erişkin dişlerinin temelini oluşturacaklardır. Fark edilmedikleri ve daha geride kaldıkları için yeterince temizlenemezlerse de kolayca çürüyerek sürmekte olan tüm dişlerin dengelerini etkileyecektir. 6 yaş dişlerinin sürüp sürmediği anne babalar tarafından takip edilmeli ve bu dişler 'fissur sealant' uygulanarak korunmalıdır. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 14.05.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
1838
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.