Doktorlar

Sorularınızın Yanıtları

Sorularınızın Yanıtları

Dt. Duygu Karaosmanoğlu Ağız ve Diş Sağlığı konusunda bilmek istediğiniz her şeyi sizler için cevaplıyor.

Çocuğum dişini geceleri çok gıcırdatıyor ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

Çocuğun diş değiştirme döneminde diş sıkması fizyolojiktir merak etmeyin. Yapılabilecek bir şey yok.

Hamileyim dişim çok şiddetli ağrıyor. doğum doktoru çektirebileceğimi söyledi. Bir sakıncası var mı? 5 aylık hamileyim. Teşekkürler.

Hamileliğin 3-6 arasındaki dönem işlem yapmak için en uygun dönem. Siz de bu dönemdesiniz. Özel anestezi kullanılarak çekim yapılabilir. Bu konuda uzman bir hekim size yardımcı olacaktır. Uzun dönem ağrıyı çekmek emin olun sizin ve bebeğiniz için daha riskli.

Dişlerimi macun beyazlatmıyor.
Sadece beyazlatıcı özelliği olan diş macunları çok hafif bir beyazlık sağlar. Bu konuda hekiminize danışırsanız size profesyonel beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi verecektir.

Selam Duygu hanım benim diş etlerimde devamlı kanama oluyor normal düzende fırçalıyorum ama düzelmiyor ve çekilme oluyor en az 6 ayda bir diş doktoruna görünmem gerektiğini söylediler ama çözüm olmuyor anlamış değilim... Bu soruna bir çözüm getirirseniz size minnettar kalırım şimdiden teşekkür ederim.

Dişeti konusunda uzman bir hekime gitmenizi öneririm. Dişeti altında da taş ve nekrotik doku artıkları olabilir. Dişeti doktoru probleminizi çözecektir. Ayrıca hekiminizden fırça ve ip kullanımı hakkında bilgi isteyin. Siz dişlerinizi fırçalasanız bile doğru teknikle yapmadığınız sürece mikro organizmaları uzaklaştıramazsınız bu da kanamaya neden olur.

Dr Hanım ben de sağlıkçıyım dişlerimde eğrilikler var ortodonti tedavisi olmam gerektiğini ve de sadece üst dişlerin düzeleceği söylendi. 27 yaşındayım daha önce Ankara'da tel takıldı ama ben kullanamadım sizden isteğim şudur özel hekimimde aynı şeyi söylüyor. Tedavi yaptırın ben tel takamadığım için ne yaptırmalıyım? Teşekkürler.

Çok eğri diş dizilimine sahip kişilerde yapılacak en doğru tedavi ortodontidir. Fakat siz kesinlikle tel takmak istemiyor iseniz laminate yöntemi ile de düzgün görünümlü dişlere kavuşabilirisiniz. Bu konuyu araştırmanızı öneririm.

Öncelikle merhaba böyle bir çalışma için size teşekkür etmek istiyorum. Ben de ağız içinde yaralar yani pamukçuklar oluşuyor. Bunun için ne yapmalıyım ya da bir hastalığın habercisi mi, stresten kaynaklanıyor olabilir mi? Cevabınızı bekliyorum. Saygılar sunuyorum sevgiyle sağlıklı kalın.

Ağız içinde pamukçuk daha çok küçük çocuklarda görülür. Eger uzun donem ilaç kullandıysanız (antibiyotik gibi) ağız içinde mantar oluşmuş olabilir. Dişeti veya oral diagnoz konusunda uzman bir hekime başvurmanızı öneririm.

Ağız kokusunu nasıl gideririz? Her gün fırçalamamıza rağmen koku var.

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır. Dişeti hastalığınız yoksa, diş taşlarınızı 6 aylık aralarla temizletiyor iseniz 20 yaş dişlerinizde problem yoksa, Ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz. Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir. Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur. Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz bir iç hastalıkları uzmanına gidip muayene olmanızı öneririz. Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan onedrop only diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın. Yediklerinize dikkat edin. Soğan, sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun.

Diş macunlarının hepsini denedim dişlerim beyazlamıyor sebebi nedir acaba?

Beyazlatıcı diş macunları bile dişlerde sadece çok hafif bir beyazlık sağlar. Gerçek beyazlatma ancak profesyonel olarak uygulanan yöntemler ile olur. Bu konuda diş hekiminiz size yardımcı olacaktır.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-İstanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 23.05.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
2008
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.