Doktorlar

Şeker hastalığında diş problemleri (Sorularınızın Yanıtları)

Şeker hastalığında diş problemleri (Sorularınızın Yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Damağımda şişlik oluyor, parmağımla bastırdığım zaman içinden iltihap gibi sıvı çıkıyor.nedenini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Diş kökündeki iltihaptan kaynaklanan bir şişlik olabilir. En kısa surede diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

Annem şeker hastası ve diş ağrısı çekiyor diş hekimleri kanama yaptığı için hemen çekmiyorlar. Ne yapabiliriz? Ayrıca diş ve ağız sağlığı için başka yapabileceğimiz bir şey var mı? Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Öncelikli olarak neden çekim düşünülüyor. Dişler kanal tedavisi ile kurtarılamayacak kadar kötü mü? Başka hekimlere de danışmanızı öneririm.

Ben kanal tedavi yaptırmıştım. Şimdi üzeri tırtıklı. Ne yapmalıyım? Hekime gidersem ne yapar?

Kanal tedavisinin üzerine yapılan dolgu ya geçicidir yada daimi yapılmış fakat üzerinde hafif pürüzler kalmış olabilir. Eğer geçici ise hekiminiz bunu daimi dolgu ile değiştirecektir. Eğer daimi dolgu ise biraz daha cila yaparak rahatlamanızı sağlayacaktır.

1 yaşında oğlumun daha dişleri çıkmadı, diğer çocuklarımın 4 aylıkken dişleri vardı. Bu durum normal mi?

Merak etmeyin herhangi bir problem yok. Çocuklarda ve bebeklerde diş çıkarma zamanı ve sırası değişebilir. Ortalamadan olan sapmalar herhangi bir anomaliye işaret değildir.

Benim ağız kokum çok var. İlaç kullanıyorum, faydası yok. Ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır.

• Dişeti hastalığınız yoksa,

• Diş taşlarınızı 6 aylık aralarla temizletiyor iseniz

• 20 yaş dişlerinizde problem yoksa,

• Ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz.

• Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir. Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur.

• Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz bir iç hastalıkları uzmanına gidip muayene olmanızı öneririz

Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan 'onedrop only' diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın.Yediklerinize dikkat edin. Soğan,sarımsak ve köri gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun.

Diş etlerim kanıyor, dişlerimde çekilme var. Doktorum tarafından flora tedavisi uygulanmasına rağmen sorun geçmedi.Sigara kullanana bir bayanım.Diş etlerimde apse gibi şişlikler oluşuyor ve dişimi temizlermiş gibi bir hareket yapmam ila beraber diş etim kesilmişçesine bir kan akıyor.

Flor tedavisi ile sadece dişeti çekilmesinden açığa çıkmış. Kök yüzeylerinin soğuğa karşı hassasiyeti engellenebilir. Diş eti çekilmesi tedavi edilmez. Sizin iyi bir dişeti tedavisine ihtiyacınız var. Bir periodontologla görüşmenizi öneririm.

Çocuğum 2 yaşına girdi. Dolayısıyla sütten kestim. Ama sütü keser kesmez ağzı kokmaya başladı. Dişlerinin önceki beyazlığı da yok oldu. Nedeni nedir acaba? Hayırlı çalışmalar.

Tamamen tesadüf. Sütten kesme ile bunların hiç bir ilgisi yok.

Benim dişetlerimde muhakkak senede 2 veya 3 defa yaralar çıkıyor.Etrafı beyaz şekilde içi kırmızı acık yaralar oluyor.Biokadin veya baticon ile gargara yapıyorum 1 hafta sonra geçiyor bunun oluşma nedeni nedir?

Aftların oluş nedeni henüz bilinmiyor. Sadece oluşumunu hızlandıran nedenler var. Bunlar; stres, turunçgiller, sirke, tuzlu ve baharatlı çerezler, yanak dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi, b12 vitamin eksikliği, demir eksikliği. Mümkün oldukça bunlardan uzak durmaya çalışın. Ayrıca Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.) Bu diş macunlarını kullanmanızı öneririm.

Ayrıca Behçet hastalığı açısından dahiliye doktoruna görünmenizi öneririm.

Dişlerimi yaptırmama rağmen ağzımı kokusu hala devam etmekte, düzenli olarak fırçalamaktayım. Sebep ve danışabileceğim isim var mı? Teşekkürler.

Bunun 4 nedeni olabilir; 1. Dişlerinizi fırçalasanız da eğer uygulamayı düzgün bir şekilde yapamıyor iseniz bakteri plağını uzaklaştıramıyorsunuzdur. Koku yapan mikro organizmalar özellikle dilin arka tarafında birikir. Burayı dil fırçası ile fırçalamanızı öneririm.

2. Kokunun sebebi ağız değildir.

3. Başka dişlerinizde de problem olabilir. Diş hekiminize tekrar danışın o gerek görürse sizi dahiliye doktoruna yönlendirecektir.

4. Yapılan dişler kurallara uygun yapılmamış olabilir.

Sol üstten 20' lik dişim çıkıyor. Fakat bir tarafı çıktı diğer tarafı hala çıkmadı. hissediyorum çıkmayan taraf baya bi şiş her an çıkacakmış gibi. ve çenem çok ağarıyor. ağzımı açamaz durumdayım. duyduğum kadarıyla yardırma işlemi varmış. bu işlem nedir. Var mıdır böyle bir şey?

Anladığım kadarıyla yarı gömük 20 yaş dişiniz var. Dişinizin bir kısmı çıkmış diğer kısmı yumuşak doku ve kemik içinde. Cerrah bu yumuşak dokuyu kaldırıp gerek görürse biraz da kemikten alıp 20 yas dişinizi çıkaracaktır. En kısa surede diş hekiminize gitmenizi öneririm.

Kanal tedavisi sonrası dişimde renk değişimi(koyulaşma)meydana geldi bunun için bir çözüm var mıdır?Yoksa kaplama yapmak tek çare mi?

Dişiniz internal bleaching denen yöntem ile beyazlatılabilir. Bunu araştırmanızı öneririm.

1 yıl önce dişimin yarısı kırılmıştı kanal tedavisi uygulanıyor şu anda ama çenem çok kötü ağrı yaptı ve şişti sizce bu normal mi? Şimdiden teşekkürler.

Çok büyük ve inatçı bir iltihap söz konusu olduğunda böyle bir durum söz konusu olabiliyor. Eğer hekiminizin anlattıkları sizi tatmin etmiyor ise, başka bir hekime özellikle kanal konusunda çalışmış bir hekime de danışmanızı öneririm.

Merhaba ben da vinci yöntemiyle yaklaşık 15 dişimi kaplatmak istiyorum ancak bu operasyonu yaptırmak istiyorum.Ancak bana ne kadara mal olur onu öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkür ederim.

Fiyatı kullanılan malzeme,çalışılan laboratuar ve yapan kişinin tecrübe ve becerisi belirler. Bu yüzden size kesin bir fiyat vermem çok zor. Böyle bir işlemde dişin tanesini 150 euro yada yaptırtabilirsiniz 1000euro yada. Burada önemli olan fiyatla kalitenin doğru orantısı. Araştırma yaparken buna dikkat etmenizi öneririm.

Diş temizliğime dikkat etmeme rağmen dişlerim sarı bunun için nasıl bir tedavi önerirsiniz?

Diş hekiminize danışarak profesyonel beyazlatma yöntemlerini denemenizi öneririm.


Diş kemiğinin geri çekilmesinde nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? Ne tavsiye edersiniz?

Çok geniş kapsamlı bir soru. Ne kadar bir kemik kaybı olduğuna bağlı olarak, tedavi prosedürü çok değişir. Sizi muayene etmeden, röntgeninizi hatta 3 boyutlu röntgeninizi görmeden bir şey söylemek zor.

Özellikle gece aşırı nefes kokusu oluşuyor. Sigara kullanmıyorum.

Çürük, dişeti itabı, diş taşı ya da yarı gömük 20 yaş dişlerinden kaynaklanan bir problem olabilir.İlk önce iyi bir diş hekimine gidip böyle bir problemin olup olmadığını tespit ettirin. Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan 'onedrop only' diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın. Yediklerinize dikkat edin. Soğan, sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun. Tüm bunlara rağmen bir koku varsa problem mideden ya da bağırsaklardan kaynaklanıyordur.

Benim sorunum diş yapımdaki çarpıklık. Belirgin derecede ve beni çok rahatsız ediyor.bazı nedenlerden dolayı ortodonti tedavisi uygulanamadı.ama şimdi yasım 22 oldu.başka bir yöntem önerir misiniz? Daha kısa sürede uygulayabilecek.

Laminate veneer tedavisi ile çapraşıklıkları giderebiliyoruz. Ama benim size tavsiyem ilk etapta ortodonti tedavisi görmeniz. Ortodontiden sonra hala dişerinizin görüntüsü sizi rahatsız ederse ileride her zaman için laminate yaptırma şansınız var. Yaşınız lamina için çok küçük.

Ağız kokusu ile başa çıkamıyorum.Dişlerimi yaptırdım yinede koku var. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Bunun 4 nedeni olabilir; 1. Dişlerinizi fırçalasanız da eğer uygulamayı düzgün bir şekilde yapamıyor iseniz bakteri plağını uzaklaştıramıyorsunuzdur. Koku yapan mikro organizmalar özellikle dilin arka tarafında birikir. Burayı dil fırçası ile fırçalamanızı öneririm.

2.Kokunun sebebi ağız değildir.

3. Başka dişlerinizde de problem olabilir. Diş hekiminize tekrar danışın o gerek görürse sizi dahiliye doktoruna yönlendirecektir.

4. Yapılan dişler kurallara uygun yapılmamış olabilir

Öncelikli olarak teşekkür etmek istiyorum böyle imkan sağladığınız için soruma gelince benim ön dişim ucundan kırık ve sürekli üst diş etimde bir şişme yapıyor doktora gittiğimde kanal tedavisi yapmıştı bir müddet iyi geldi ancak tekrardan sıkıntı yaşamaya başladım kırıklığa gelince de doktor kaplama yapmalıyız dedi ancak ben tek dişimin kaplama yapılmasından yana değilim bana bir öneriniz var mı?

Şişlikten anladığım kadarı ile kok ucundaki iltihap devam ediyor. Bu bizim apikal rezeksiyon dediğimiz yöntemle tedavi edilebilir(iltahabın buyuklugune baglı olarak) Kırık laminaner veneer yöntemi ile tedavi edilebilir.

Bundan yaklaşık 1,5 sene önce dişlerime dolgu yapıldı ve dolgudan sonra dişlerime temizlik yapıldı.Ne zaman o temizlik yapıldı ağzımda bir koku olmaya başladı.Eşim bile rahatsız olmaya başladı.Hocam ağız kokusu diş temizliğinden mi ? Yoksa dişlerime yapılan dolgu malzemesinden mi? Bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Temizlikten dolayı kesinlikle bir koku olması söz konusu olmaz. Dolgu için tekrar hekiminize başvurun. Eğer açıkta bir yer kalmış ise buraya biriken artıklar girerek koku yapıyor olabilir, dolgu geçici olabilir veya tamamen tesadüf aynı dönemlere mide , sinüzit gibi bir problemden dolayı ağız kokusu başlamış olabilir.

İyi günler Dr. Hanım size eczanelerde satılan diş beyazlatma jeli olan mirawhite pro bleachin gel in kullanımının ne kadar güvenli olacağını soracaktım. Bana bilgi verirseniz çok sevinirim. İlginize şimdiden teşekkürler.

Bahsettiğiniz jeli bilmiyorum fakat genel olarak eczanelerde satılan beyazlatıcı ürünler hakkında sunu söyleyebilirim; Eczaneden aldığınız kalıbın tam ağzınıza göre olma ihtimali bulunmadığından içine koyulan beyazlatıcı jel dişetlerinize de taşıp orada tahrişe sebep olabiliyor. (Diş hekiminde yapıldığında ağzınıza özel bir kalıp hazırlanması gerekiyor. Bu nedenle sizden bir ölçü alıp, laboratuarda kalıbı hazırlatıyoruz ve ağzınıza uyumunu kontrol ediyoruz. Bu kalıpla birlikte beyazlatıcı jelleri de bizden alıyorsunuz.) Bu sebeple eczanede satılan ürünlerin kullanabildikleri jellerin aktif maddesi daha az oluyor. Diş hekimi gözetiminde yapılan beyazlatmanın ancak %10 u kadar bir beyazlama sağlayabiliyor.

Ben 20'lik yaş dişimi çektireceğim ameliyat dedi doktorum şimdi dentistanbul hastanesinden randevu aldım en çok korktuğum acaba duyacak mıyım? Ben dişçiden ve yapılan işlemlerden inanılmaz korkuyorum ama iğneden asla korkmuyorum ne yamalıyım?

Anestezi yani iğne yapıldıktan sonra hiçbir şey duymanız mümkün değil. Benim size önerim hekiminize korkunuzdan bahsedin, hekiminiz sizi rahatlatacaktır.

Hocam ben dişlerimi her gün fırçalıyorum ama bir türlü beyazlamıyor hem de en iyi macunları kullanıyorum bana yardımcı olur musunuz?

Dişlerinizin renginin 5-6 ton açılmasını istiyor iseniz hekiminize gidip profesyonel beyazlatıcı ajanları uygulatmanızı öneririm. Beyazlatıcı diş macunları ile dişler ancak 1-2 ton açılabilir.

Tel taktırmak için çürük dişlerin çektirmesi gerekiliyor mu?

Çekmek değil ama dişlerin dolgu ve a başka tedavi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekiyor.

Oğlum 4 yaşında üstten sırala 4 tane dişi çürük ve koku yapıyor.her an ağrısı olacak diye korkuyorum ne önerirsiniz? Dişçiye götürdük, çekilmesini söylediler, fakat yaşı çok küçük değil mi, ne yapmamız gerekiyor?

Çekimden önce ilk önce tedavi düşünülmeli. Eğer tedavi edilemeyecek kadar çürük iseler o zaman çekimden başka şans yok, ama çekim bölgesine mutlaka yer tutucu yapmak gerekir. Bu kadar küçük yasta çürük problemi olan bir çocuk iyi tedavi edilmez ve bakım gene ihmal edilirse hayat boyu diş konusunda problem yaşayacak demektir. 6-7 yaşına kadar ağız bakımının tüm sorumluluğu anne ve babaya aittir. En kısa surede pedodonti( çocuk diş hekimliği) konusunda uzman bir hekime gitmenizi öneririm.

Hocam benim diş etlerim yerken aşırı derecede sızlama ve acı içerisinde kalıyorum ve yemek yemeye devam edemiyorum bununla ilgili doktora gittiğimde antibiyotik ve sprey verdiler kullandım belirli bir süre iyi geldi ama sonradan tekrar aynı rahatsızlık devam etmeye başladı bu sızılar acaba ağzımda bulunan 6 adet porselen yapma dişin diş etlerime yapmış olduğu baskıdan dolayımı kaynaklanıyor ve diş etlerimde de akşam fırçalarken hafif kan geliyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Antibiyotik ve sprey kullanımı bunun çözümü değil. Sizin iyice muayene olup röntgende incelenip problemin ne olduğunun bulunması gerekiyor. Dişetine porselenlerin baskı yapması söz konusu ise bunların değiştirilmesi gerekiyor. Başka bir diş hekimine tekrar gitmenizi öneririm.

Bugün dişime dolgu yaptırdım fakat şu anda dayanılmaz bir ağrı var, dişimi sıkınca ve sıcak soğuk bir şeyler içince ağrı artıyor ve bütün çeneme yayılıyor. Bu ağrı normal midir? Normalse kaç gün sürer? Teşekkürler.

Dolgu yapıldıktan sonra birkaç gün ağrı duymanız normal. Basma ağrısı var ise bu yükseklikten dolayı olabilir. Bu ağrı dayanılmaz seviyede ise dişinize kanal tedavisi yapmak gerekebilir. Hekiminize tekrar danışmanızı öneririm.

Benim sorunum ön üst dişlerim seyrek estetik olarak rahatsız oluyorum yaptırmak istiyorum ama yapay görünmemesini de istemiyorum. Yaşımda 22 bu yaştan sonra telde takamam ne yapmam lazım?Doktorum ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim.

Sadece sizi aralıklar rahatsız ediyor (aralık küçük ise) ve dişinizin şeklinden memnun iseniz invisalign denen şeffaf plaklar ile bu aralıklar kapatılabilir. Yaşınızdan dolayı özellikle bu tedavi yöntemini öneririm. Bunun dışında aralılar gene küçük ise yapılacak küçük dolgular ile de boşluklar kapatılabilir. Eğer aralıklar çok büyük ise laminate veneer yapılabilir.

20 yaşındayım ama bütün azı dişlerim dolgu şimdide diğer küçük dişlerim çürümeye başladı ne yapmalıyım? Dişlerim erken yaşta yok olup gidecek doktora gidiyorum ama hiç bir güzel sonuçla karşılaşmıyorum hep aynı düzelen bir şey yok sadece diş macunlarınla düzelmeye çalışıyorum.bana yardımcı olur musunuz? Erken yaşta dişsiz kalmak istemiyorum. Teşekkürler.

Önemli olan dişinizi ne şekilde fırçaladığınız. Eğer doğru şekilde fırçalamaz iseniz bakteri plağını uzaklaştıramazsınız ve gene çürük olur. Kullandığınız diş macunu çok önemli değil. Her akşam mutlaka ip kullanmaya çalışın. Hekiminizden ip ve fırçayı nasıl kullanmanız gerektiğine dair bilgi isteyin.

Merhaba doktor hanım, benim sorunum 4 ay önce yaptırdığım ön dişlerime kaplama ağrı ve yanağımda şişlik yapıyor. Her an düşecek gibiler, yemek yemekte zorluk çekiyorum. Ailemin maddi durumu iyi olmadığından tekrardan doktora gidemiyorum. Dişlerim yapılırken çok acı çekmiştim bunun da korkusu var. Tabi ki kendi kendime önceden verilmiş olan hapları tekrardan kullanmaya başladım. Biri ağrı kesici diğeri iltihap hapı. Yanlış, biliyorum ama başka çarem yok. Ben 21 yaşındayım hep gülerken başımı öne eğmek zorunda kalıyordum. Ne hayallerle gittiğim doktora Umutsuzluğumla geri çıktım. Yaptığı dişler çok iri ve büyük. Çok affedersiniz köpek dişi gibiler ve bu da benim için sorun oluyor. Herkesin dalga geçmesine sebep oluyor. Artik gülmeyi bile istemiyorum. Sizden sadece ne yapabilirim dişlerimin ağrısını gidermek için ve de diğer dişlerimle aynı boyda olması için diş etim aşağı inmesi gerek. Bunu ben bir şeyler yaparak yerine getire bilir miyim? Şimdiden tsk ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Hem ağrı hem de şişlik var ise kanal tedavisi yapılması gereken bir dişiniz var demektir. Maalesef ilaç ile sadece geçici çözüm sağlanabilir, diş hekimine gitmekten başka çareniz yok. Eğer yapılan dişlerin şeklini beğenmiyor iseniz bunu mutlaka hekiminize söyleyin.

Ben 9 yaşında 3. sınıfa giden bir çocuğum öğretmenim bir ödev verdi ama yapamıyorum benim e-mail adresime diş çürüklerinin verdiği zararlarla ilgili bir posta atar mısınız?

Ağrı, şişlik, diş kaybı, diş kaybına bağlı çapraşıklıklar, sindirim bozuklukları, estetik kaybı, ağız kokusu ve tum bunlara bağlı sosyal problemler meydana gelebilir.


Ben küçükken ameliyat oldum damağım açık doğdum şimdi yine 18 yaşında ameliyat olacağım. Ameliyat olmadan önce dişlerime tel taktırsam olur mu?

Buna ancak ortodontist ve ameliyat yapacak doktor beraber karar verebilir. Çok geçmiş olsun.

Dişlerimi beyazlatacak bir ürün var mı?

Profesyonel beyazlatmaya ancak diş hekiminize giderek kavuşabilirisiniz. Bazı büyük eczanelerde satılan süper smile gibi diş macunları ille de 1-2 ton dişinizin rengini açabilirsiniz.

Diş etlerim kanıyor dişlerimi düzenli bir şekilde fırçalamak tayım ama yine kanıyor Siirt'te fazla bir olanak bulamıyorum sizden yardım bekliyorum şimdi den teşekkürler.

Diş hekimine gidip diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor.

Sol üst taraftaki 20'lik dişim ağrıyor bu ağrı benim hem yanağıma ve arda da gözüme vuruyor son iki gündür de boğazım ağrıyor. Yutkunma problemi çekiyorum bunu sebebi diş mi ve benim 2,5 yıl önce geçirdiğim bir ameliyat var. Sol mandibula çene kemiğinden onu etkilemesinden korkuyorum sizce ne yapmalıyım doktorum film istemişti eğer zorlarsa ameliyatla çekilecek demişti benim doktorum plastik cerrah bu ameliyatı omu yoksa bir diş doktorumu yapacak bana en kısa zamanda bilgi vermenizi sabırsızlıkla bekliyorum. Çok teşekkür ederim. Zaman ayırdığınız için..

İlk önce bu şikayetlerin dişten kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesi gerekiyor. Dişi diş hekimi çekecek. En kısa surede cerrahi konusunda yetkin bir diş hekimine gitmenizi öneririm.

Selam, dişlerimle ilgili hiç bir sorunum olmadı ancak size başka sorularım var 1) diş etimde kanama var.fakat sadece sadece sağ üstte köpekdişi dediğimiz dişimin etinde kanama var.yaklaşık üç yıldır.ciddiye almadım ama yanlış yaptım sanırım 2) uyumadan önce dişlerimi fırçalasam bile sabah kalktığımda ağzımda kötü bi koku oluyor.bunu nasıl önleyebilirim? TV de reklamlarını gördüğümüz ağız suları, ağız spreyleri ya da ağız gargaraları ise yarar mı? 3) diş macunu alırken temel olarak neye dikkat edilmeli? Öneri yapıyor musunuz 4) pilli , diş fırçaları dişlerimizi diğer fırçalar gibi temizler mi? Çok oldum ama lütfen cevap verin :( teşekkür ederim.

O bölgede taş olabilir. Diş temizliği için hekiminize başvurmanızı öneririm.

2. Sabah kahvaltıdan önce herkesin ağzı kokar. Genel olarak ağız kokusu için, Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan 'onedrop only' diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın.Yediklerinize dikkat edin. Soğan,sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun. Reklamlarda gördüğünüz ürünler sadece kısa bir sure ferahlık sağlar önemli olan doğru fırçalamaktır.

3. Diş macunundan çok fırçalama tekniği önemli. İçinde aşındırıcı olmayan herhangi bir diş macunu kullanabilirsiniz.

4. Pilli diş fırçaları doğru kullanıldığında çok etkindir.

Duygu hanım,benim ön diş etlerim, sanki diş köklerini diş etimi ittirmiş gibi duruyor ve bu durumdan kaynaklanan beyazlamalar var. Ne olduğunu araştırdım hatta bir kaç diş doktoruna gösterdim ama onlarda çözemedi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Tam olarak nasıl bir problem olduğunu anlayamadım. Fotoğraf gönderme şansınız var ise size yardımcı olmaya çalışırım.

17 yaşındayım 20'lik dişim patlamak üzere ama karşısındaki yanağımın iç bölgesini kesti hiç bir besin kaynağını tüketemiyorum ne yapmalıyım üstelik dişlerim üşüyor?

En kısa surede diş hekiminize başvurun. Hekiminiz 20 yaş dişinizi çekecektir.

31 yaşındayım dişlerimde hiç bir sıkıntı yokken bir gecede sol arka azı dişi apse yaptı ne yapabilirim.ilaç ne önerirsiniz?

Apseli bir durumda ilaç kullanımı sadece geçici bir rahatlama sağlar. Dişinizin tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeden sadece antibiyotik kullanımı ile iltihap geçmez.

Merhaba duygu hanım bu mail i Kayseri'den atıyorum. Benim sorum küçükken düştüm ve ön üç dişim kırıldı, daha sonra yaptırdım ama sürekli iltihaplanma var antibiyotik kullandım geçici olarak etki yaptı. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor. İltihaplanma var ise ve bu iltihap kok kaynaklı ise dişinizin kanal tedavisine ihtiyacı var demektir. Eğer kanal tedavisi yapıldı ise ya tedavinin yenilenmesi ya da kok ucundaki lezyonun bizim apikal rezeksiyon dediğimiz yöntemle alınması gerekir. Antibiyotik kullanmak sadece geçici bir çözümdür.

Benim ön dişim kırıldı ve kaplama yaptırmak istedim fakat yapmıyorlar.başka şehirde yaptırabilir miyim? Cevap verirseniz sevinirim.

Kaplama yerine laminayı araştırmanızı öneririm. Neden yapmadıklarını soyluyorlar mı? Yaşınız kaç?

Sayın Duygu Hn. 7 yaşında kızım var henüz hiçbir dişi dökülmedi fakat sol alt çenesinin arkasında bir dişi uç vermiş ve ara ara ağrı yapıyor bir dişide çürümüş ne yapmamı önerirsiniz dişlerinin henüz dökülmemiş olması normal mi?

Merak etmeyin eninde sonunda dişi dökülecektir. Birkaç yıllık sapmalar hiç bir anomaliye işaret değildir. Gene de içinize sinmesini istiyor iseniz bir panoramik röntgen çektirtip alttan diş gelip gelmediği konusunda hekiminize danışabilirisiniz. En arkadan 6 numara dediğimiz daimi azı dişi geliyor. Bu dişi temizlemeyi sakın ihmal etmeyin. Bu çıkan dişin hafif ağrı yapması normal. Çok can sıkıcı bir ağrı olursa hekiminize danışarak ağrı kesici bir şurup verebilirisiniz. Çürük yakın zamanda düşecek bir dişte değil ise dolgu yapmak gerekir.

Ben ilk kez kanal tedavisi yaptırdım ve uyuşmadığı için çenem çok acı çektim ve benim tedavim 1 günde bitti. bir daha çürür mü? Yanıtlarsanız sevinirim çünkü aynı acıyı çekmek istemiyorum.

Kanal tedavili bir dişte çürüyebilir üstelik ağrıda hissetmezsiniz. Bu yüzden fırçalamaya özen göstermenizi öneririm.

Benim ön iki dişim aralıklı nasıl bir yöntem kullanılırsa düzenli bir şekilde gösterilir.

Yaşınız ve aralığın büyüklüğü önemli. Sadece sizi aralıklar rahatsız ediyor (aralık kucuk ise) ve dişinizin şeklinden memnun iseniz invisalign denen seffaf plaklar ile bu aralıklar kapatılabilir.. Bunun dışında aralılar gene küçük ise yapılacak küçük dolgular ile de boşluklar kapatılabilir. Eğer aralıklar çok büyük ise laminate veneer yapılabilir.

Merhaba; birkaç yıldır dişlerimde ağrı hissediyorum. Özellikle arka dişlerimde. Üzerinde hafif siyahlıklarda var. çürümeye başladığını düşündüm ve doktora gittim. Çünkü halen tatlı yerken ağrıyor. Doktorum dişlerim sağlıklı olduğunu henüz çürümenin başlamadığını belirtti. 1 yıl sonra aynı şikâyetlerle başka bir doktora gittim. Dişlerin gayet sağlıklı dedi. ama çürük açılması olarak düşündüğüm çukurlarda büyüme vardı. bu durumda aklım karıştı benim neden dişlerim tatlı yediğimde ağrıyor ? bir başka sorunda diş eti kanamaları. diş etlerim her fırçalamada kanıyor. bunun dışında da sabahları fırçalamadan öncede ağzımda kan benzeri sıvı oluyor. 6 yaşından beri düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum. Sebebi ne olabilir. şimdi den teşekkürler.

Tatlı yerken ağrı oluyor ise mutlaka bir problem vardır. Çürük olmasa bile dişetine yakın kısımda dişte aşınmalar var ise buralarda hassasiyet hissediyor olabilirsiniz. Kanamalar için diş taşı temizliği yaptırtmanızı öneririm. Hekiminiz gerek görürse sizi dişeti konusunda yetkin bir kişiye yönlendirecektir.

20'lik dişlerim sürekli batıp çıkıyor 7 yıldır ağrılarla uğraşıyorum son 1 yıldır diş çıkarken çenem kilitleniyor ağzımı açamıyorum 20'lik dişi çektirecektim fakat nette nasıl çekildiğini izledim ve korktum bu sorunları ne yapacağım yardımcı olursanız sevinirim.

Çekim öncesi tüm bu sıkıntılarınızdan hekiminiz bahsedin. Hekiminiz bunlarla ilgili tedbirler alacaktır. (bu kilitlenmeyi azaltacak operasyon öncesi kas gevşetici ilaç, operasyon sonrası antreman vermek gibi, korkunuz için rahatlatıcı ilaç vermek gibi)

Ben 12 yaşındayım. ön dişlerimde yataylıma boydan boya çatlak var ne yapmalıyım?

Bu çatlak için çok fazla yapabileceğin bir şey yok. Sadece bunun daha fazla büyümemesi ve başka büyük çatlaklar oluşmaması için, on dişlerinle çok sert şeyler koparmamanı ve çok kısa aralıklarla çok sıcak, çok soğuk gıdaları almamanı öneririm.

Merhaba ilk başta bayramınız kutlu olsun benim bir sorum var benim ön dişlerim yamuk üst çene kısmı tel taktırmak istiyorum fiyatı hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler şimdiden tşk ederim.

Fiyat hekimden hekime çok değişkenlik gösterir. Önemli olan bu tedavinin yetkin biri tarafından yapılıyor olması. Bu tedaviyi 1000eur'yada yaptırtabilirsin 3000eur'yada. Önemli olan doğru tedavi ve fiyat dengesi..

Dişimin bir parçası kırılmış ve çürük çok acıyor ne yapmalıyım?

En kısa surede diş hekimine gitmenizi öneririm. Hekim kırığın büyüklüğüne göre dişinize dolgu yapacaktır.

Merhaba ben 8 gün önce 20lik diş ameliyatı oldum ilaçlarımı düzenli kullanmama rağmen yutkunurken boğazım çok acıyor ve kulağım tıkanıyor dikişlerimi aldırırken doktorum biraz apse yaptığını söyledi ilaçlarımı kullanıyorum ama bir azalma yok çok korkuyorum ne yapmam gerekir teşekkürler.

Hekiminize tekrar danışmanızı öneririm.

Duygu Hanım 5 sene önce arka üst dişlerimden birine kanal tedavisi yaptırıp üzerine porselen kaplama yapıldı . bundan 1 ay önce arkasındaki dişe de kanal tedavisi yapıldı ama şimdi kaplamam düştü .bu kaplama diş tekrar yapıştırılabilir mi ?yeni yaptırdığım kanal tedavisi bu dişin düşmesine sebep olmuş olabilir mi?

Yeni yapılan kanal tedavisi ile düşen kaplamanın hiç bir alakası yok. Kaplama tekrar yapıştırılabilir.

Kanal dolgumu 5 ay önce yaptırdım içi biraz boşaldı yeniden yaptırmazsam sakıncası olur mu?

Aşınan kanal üzerine konan geçici dolgunuzdur. En kısa surede daimi dolgu yaptırmanızı öneririm.

20'lik dişlerimin 2 si üst tarafta çıktı, alt sıradakiler çıkmadı, doktorum alınması gerektiğini söyledi fakat aldırmadım neden alınması gereklidir?

Her 20 yaşın mutlaka alınması gerek diye bir şey yok fakat eğer sizi hekim grup muayene etmiş ise üst 20 yaş dişleri uzayarak 7 numaralı dişin arasında cep olmasına sebep veriyor olabilir veya başka bir nedenden dolayı hekiminiz çekim endikasyonu koymuştur. Bunu hekiminize sormanızı öneririm.

Benim üst ön iki dişim öne doğru çıkık. laminate veneer tedavi ile düzelebilir mi? maliyeti n ekadardır. Ben öğretmenim devletçe karşılanan kısmı var mı? Varsa ne kadarıdır. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

Sizi görmeden net bir şey söylemek zor. Fotoğraf gönderebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Fiyat çok değişkenlik gösterir. Fiyatı kullanılan malzeme,çalışılan laboratuar ve yapan kişinin tecrübe ve becerisi belirler. Maalesef lamina estetiğe girildiği için devlet tarafından karşılanmıyor.

Ben yurtdışında kalıyorum önden iki dişim eğri laminate veeneer sistemi uygulanabilir mi? Ne kadar zamanda ve ne kadar teşekkürler.

Eğri dişlerde en çok uyguladığımız yöntem laminate veneer. Fotoğraf gönderebilirseniz size daha fazla yardımcı olmaya çalışırım. Yaklaşık 1 haftada biter. Fiyat çok değişkenlik gösterir. Fiyatı kullanılan malzeme,çalışılan laboratuar ve yapan kişinin tecrübe ve becerisi belirler.

Arkadaşlarım dişlerimi aşırı şekilde gıcırdattığımı söylüyor acaba nedeni çok sakız çiğnemem olabilirmi ayrıca uyandığımda başım çok ağrıyor ondan kaynaklanıyor olabilir mi?

Gıcırdatmanın en büyük nedeni psikolojiktir. Pek çok kişi bu yüzden ya dişlerini sıkıyor yada gıcırdatıyor. Büyük bir olasılıkla baş ağrınızın nedeni diş gıcırdatmanız. Diş hekiminize baş vurarak korucu gece plağı yaptırtmanız öneririm.

5 aydır geçmeyen dilimdeki paslanma kızarma ve ağız kuruluğum var. Çare bulamadım ne olur yardim bekliyorum.

Ağız kuruluğunun başlıca nedenleri, Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, ağız kuruluğunun ana nedenlerindendir. ( Buna neden olabilecek antidepresan, dekonjestan, tansiyon ilaçları gibi 400 den fazla ilaç vardır.)
Bazı sistemik hastalıklar (Sjorgen's sendromu, parkinson, diabet vs ..)

• Tükürük bezi hastalıkları ya da tükrükbezinin cerrahi olarak alınması

•Baş ve boyun radyoterapisi

•Kafein ve alkol tüketimi

•Ağız solunumu dur

Bunun için; Kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkmışsa, ilacı doktorunuza danışarak değiştirin.

•C vitamini kullanın

•Sık sık su için ve ağzı nemlendirin

•Yaşanan mekanın nemini artırın

•Şekersiz sakız çiğneyin

•Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının

•Havuç, elma gibi sert gıdaları ve peyniri bol bol tüketin

•Bileşiminde "alkol" ve "Sodium lauryl sulphate" bulunan ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmayın
Gerekirse doktorunuza danışıp yapay tükrük tabletlerini kullanın.

Kanal tedavisi ve dolgu yaptırdığım azı dişim sallanıyor ve çok şiddetli ağrı var.

En kısa surede hekiminiz gitmeniz gerekiyor. Hekiminiz kanal tedavinizi yenileyebilir veya çekim endikasyonu olabilir.

Duygu Hanım Merhaba, Ben 19 haftalık hamileyim. Yaklaşık 2 aydır diş ağrısı çekiyorum. Diş doktoruna gittiğimde kanal tedavili ve yanındaki dolgulu dişim arasında bir problem olduğunu söyledi. Geçici çözüm olarak antibiyotik ve ağrı kesici yazdı. Jinekologum bu ilaçları kullanabileceğimi söyledi. Ama bebeğe zarar verir düşüncesi ile kullanmadım. Film çekilmediği için hangi dişte problem var bulunamıyor. Sorum şu tahmini ağrıyan dişimi çektirsem bebeğe zararı olur mu? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ağrının bebeğe daha çok zararı var. Kanal konusunda yetkin bir kişi size rahatlıkla kanal tedavisi yapabilir. Tedavinin, bebeğinize hiç bir zararı olmaz. En rahat tedavi yapılacak zaman 3-6 aylık donemde oldunuz zamandır.

19 yaşındayım dişlerime tel takılması lazım bu yaştan sonra takılabilir mi bir de ssk' lıyım bunun yararı olur mu indirim gibi?

Takılabilir. SSK' nın bu tedaviyi ödeyip ödemediğini bilmiyorum.

Ön dişlerimin yanındaki iki dişim çürüdü ve dişlerim çok sarı beyazlatamıyorum çürük dişlerim için dolgu olur mu kaplama mı lazım?

Çürük çok çok büyük olmadığı sürece dolgu yapılabilir. Çok büyük çürükler var ise kaplamayı değil laminayı öneririm.

Sol üst arka dişimin ortası kırıldı ve 10 gün sonra delinen yer çok sızlıyor ve ağrıyor.sizce ne yapmalıyım.ilginiz için teşekkürler.

Görmeden ne olduğu hakkında bir şey söylemek zor. En kısa surede hekiminize gitmenizi öneririm.

Duygu Hanım Merhaba, Dişlerimle ilgili en önemli sorunum dişlerimin son 2 yılda incelerek kırılmaya başlaması. Nedeni sizce ne olabilir? Önlemi nasıl almalıyım?

Dişlerinizi çok sıkıyor, çok asitli gıdalar tuketiyor veya çok sert fırça kullanıyor olabilirisiniz. Gorup nedenini tespit edip tedbirini almak gerekiyor. En yakın zamanda hekiminize gitmenizi öneririm.

Merhaba Sn.Karaosmanoğlu, benim sorum diş beyazlatmayla ilgili.ben ne kadar fırçalasam da dişlerimin sanıyorum ki minesi sarı , beyazlamıyor ve dürüst olmak gerekirse çok çok düzenli fırçalamam.Sizden diş beyazlatma tedavisinin zararı olup olmadığını öğrenmek istiyorum bazı kişilerden aldığım duyum beyazlatma uygulamanın diş minesine zararı olduğu ve zamanla yine sarı halini aldığı.. Bunun hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Bir de beyazlatıcı diş macunlarını öneriyor musunuz ve sizin önerebileceğiniz hem çürüğe ve diş hassasiyetine ve beyazlatıcı bir diş macunu markası var mı ? Teşekkür ederim.

Diş hekiminin kullandığı beyazlatıcı ajanlar doğru bir şekilde kullanıldığı surece hiç bir zararı yok. Beyazlatıcı diş macunu kullanabilirsiniz fakat bunlar profesyonel beyazlatma kadar etkin olmaz. Supersmile beyazlatıcı diş macunu kullanabilirsiniz.

Neden çekilmez çürüyen süt dişleri 2.5 yaşındaki kızımın da dökülmeye başladı.sebepleri ne olabilir ve ne yapmalıyız..aynı zaman da konuşmasını bozar mı?

Evet süt dişlerin erken çekilmesi bir problemdir. Altındaki kalıcı dişin sürme yerini bozar ve dişin geç sürmesine sebep olur. Ama iltihaplı diş vücudun tümü için bir problemdir ve daha önemlidir, eğer tedavi edilemiyorsa çekilmesi gerekir. Çekim konuşmayı da bozar yapılabiliyor ise mutlaka yer tutucu yapılmalı. En kısa surede pedodonti (çocuk diş hekimi) konusunda uzman bir hekime başvurmanız öneririm.

Dişlerimi düzenli fırçalasam bile çürüyorlar,ayrıca diş ipi kullanıyorum.Birde çekili azı dişim var.Doktor bana zaman fazla geçmeden oraya köprü yaptırmamı söyledi. Bu süre en fazla ane kadar olabilir? O dişi çektireli yaklaşık 4 yıl oldu.Dişlerimin çürümemesi için daha ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Dişler çekildikten sonra hareket etmeye başlar ve sonra yapılacak olan tedaviyi güçleştirir. En yakın zamanda tedavi ettirmenizi öneririm. Bu arada köprü yerine implantı da araştırmanızı öneririm. Dişlerinizi düzenli fırçalasanız da tam olarak oradan bakteri plaklarını uzaklaştıramıyor olabilirsiniz. Hekiminizden bu konuda yardım isteyin, ayrıca mutlaka 6 ayda bir rutin temizliğinizi yaptırtın.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 14.11.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
13791
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.