Doktorlar

Rahat gülümsemeniz için en önemli iki vitamin

Rahat gülümsemeniz için en önemli iki vitamin

Sağlıklı dişler, dişetleri ve kemikler için C ve D vitaminleri. C vitamini; Sağlıklı kemik,dişeti ve dişlerin oluşmasında önemli olduğu kadar, dokuların infeksiyona direnç göstermelerini de sağlar. Eksikliğinde sistemik etkilerinin yanı sıra, dişetlerinde kanama ,dişeti hastalıklarında artış ve diş çürükleri meydana gelir. C vitamini açısından en zengin besinler ise başta çiğ lahana olmak üzere havuç, turunçgiller, marul, kereviz, soğan ve domatesdir. D vitamini; Kemik ve dişlerin oluşup şekillenmesinde vazgeçilmez bir önemi olan kalsiyum/fosfor metabolizmasını düzenleyen vitamindir.Bu nedenle de kemiklerin gelişimi ve sağlığı için şarttır.Eksikliğinde meydana gelen en önemli hastalık raşitizm olmakla birlikte yaygın diş çürüklerine de sebep olur D vitamini güneş ışığının temasıyla ciltte üretilen bir vitamindir. Bunun yanısıra sütte,yumurta sarısında ve somon balığında bulunur.

Güncellenme tarihi:

Sağlıklı dişler, dişetleri ve kemikler için C ve D vitaminleri C vitamini; Sağlıklı kemik,dişeti ve dişlerin oluşmasında önemli olduğu kadar, dokuların infeksiyona direnç göstermelerini de sağlar. Eksikliğinde sistemik etkilerinin yanı sıra, dişetlerinde kanama, dişeti hastalıklarında artış ve diş çürükleri meydana gelir. C vitamini açısından en zengin besinler ise başta çiğ lahana olmak üzere havuç, turunçgiller, marul, kereviz, soğan ve domatesdir. D vitamini; Kemik ve dişlerin oluşup şekillenmesinde vazgeçilmez bir önemi olan kalsiyum/fosfor metabolizmasını düzenleyen vitamindir. Bu nedenle de kemiklerin gelişimi ve sağlığı için şarttır.Eksikliğinde meydana gelen en önemli hastalık raşitizm olmakla birlikte yaygın diş çürüklerine de sebep olur D vitamini güneş ışığının temasıyla ciltte üretilen bir vitamindir. Bunun yanısıra sütte,yumurta sarısında ve somon balığında bulunur. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 16.08.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
2497
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.