Doktorlar

Ön dişlerim ayrık (Sorularınızın yanıtları)

Ön dişlerim ayrık (Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Merhaba ben 23 yaşındayım. Ön dişlerim ayrık 0.5 cm kadar.nasıl bir tedavi uygulanır kapanması mümkün mü?Tedavi ne kadar zaman alır?

Ortodontik tedavi ile kısa sürede bu mesafe kapatılabilir.Sizi muayene etmeden süre konusunda net bir şey söylemek zor.Kısa süreli bir ortodontik tedavi ortalama 4-6 ay sürebilir.Bir ortodontiste danışın lütfen.

4 gün önce dişime dolgu yapıldı ara ara ağrı yapıyor normal mi bir süre sonra geçer mi dolgu gümüş renginde yardımcı olursanız seviniri teşekkürler.

Yeni dolgu yapıldığında ve özellikle diş çürüğü sinire çok yakınsa bu tür hassasiyetler olabiliyor.Ağrının geçme ihtimali var.Biraz daha beklemenizi(en az 15-20 gün) ve geçmezse tekrar hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

İyi günler Dr Hanım benim 20'lik dişim gömülü şu ana kadar ağrım olmadı. Dişçim alınması gerektiğini söyledi aldırmak istemiyorum korkuyorum ama gebelik düşünüyorum şimdi aldırmasam sizce bekleyebilir mi doktorum dişimin sinire çok yakın olduğunu söyledi birde 20'lik diş çekiminin bana olumsuz etkileri olur mu şimdiden teşekkürler.

Gömük kalan 20 yaş dişleri sorun çıkarmaya meyillidir. Şu an bir sorun yaşamamanız ileride olmayacağı anlamına gelmiyor.Eğer hamilelik düşünüyorsanız mutlaka bu işlemi hamilelikten önce halledin.Hamilelik sırasında dişinizin ağrıması veya iltihaplanması sıkıntılı durumlara neden olabilir ve işlem yapılmasını zorlaştırır.Cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışın.

Benim dişimin birinde apse oluştu. Dr antibiyotik verdi çok az kaldı yinede dr kanal tedavisi yaptı.ertesi gün yine şişti.neden böyle oldu ne yapmam lazım.beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

Kanal tedavisi sırasında,özellikle iltihaplı bir dişte, seanslar arasında bu tür sorunlara rastlanabiliyor.Diş kökündeki alanda yapılan işlemle bir alevlenme meydana gelmiş.Tekrar hekiminize danışmalısını z.Dişinize pansuman yapılmalı ve antibiyotiklerinize devam etmelisiniz.İyi Bir kanal tedavisi ile sorunlarınız geçecektir.

Merhaba 32 yaşındayım köpek dişi gömülü kaldığı için tel taktırmak zorunda kaldım ve 4 aydır tel takılı ama ortidontisim dişin aşağıya inmeye bileceğini söylüyor. bu konu hakkında bilgi alabilir miyim.teşekkürler.

Kemik çok dirençli oldugu zaman birde yaşa bağlı olarak diş hareket etmeyebilir.

Dişim iyice çürüdü ama çektirmeye çok korkuyorum artık dişim çok küçüldü ve ortasından et cıkmış dolgu yapılamayacak kadar kötü doktora gitsem nasıl bir tedavi uygular tsk ederim.

Dişinizin çok çürümüş olması kurtulamayacağı veya işlem sırasında çok ağrı duyacağınız anlamına gelmez.İşlemler sırasında lokal anestezi ile dişiniz uyuşturulur ve siz ağrı sızı hissetmezsiniz.Diş çekiminden önce dişinizin kanal tedavisi ile kurtulup kurtulamayacağı değerlendirilmelidir.Bir kanal tedavisi uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

Oğlum 3,5 yaşında ve damaklarının ağrıdığını söylüyor.damakları yara oluyor nereden kaynaklanmış olabilir.

Muayene etmeden net bir şey söylemek zor.Bir çocuk diş hekimine(pedodontist) danışmanızı tavsiye ederim.

İyi günler dilerim öncelikler. bir sorum olacaktı arz ederseniz. 14.05.2008 tarihinde 20 lik dişim yüzünden ameliyat oldum ve oraya (dişin olduğu bölgeye) dikiş attılar bu dikiş ne süre orda kalacak ve ne zaman aldırabilirim bunu öğrenmek istiyorum . Cevabınız için şimdiden çok cok cok TSkler ii gnler :)

Kafanıza takılan sorulara hekiminize sormanız sizi daha rahatlatır ve hekiminize olan güveni arttırır.Bu tür soruları sormaktan çekinmenize gerek yok.Dikişlerini 1 hafta sonra alınabilir.

Çürük dış arısı var oluyorum arıdan yavvvvvvv

En kısa zamanda bir diş hekimine danışıp dişinizi tedavi ettirmeniz gerekiyor.

Merhaba .ben 20 yasındayım.köpek dişlerim öne çıkık. tel taktırmak için doktora gittim ancak tedavim çok uzun süreceği vazgeçtim. Sizce ne yaptırmalıyım telden başka yol var mı acaba? Teşekkür ederim.

Yaşınız çok genç bu nedenle ortodontik tedaviyi bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.Ama kesinlikle istemiyorsanız laminate veneer yöntemiyle bir şeyler yapılabilir.Buna karar vermek için ise bu konuda deneyimli bir hekimle görüşmeniz ve bilgi almanız gerekiyor.Laminate veneer konusunda uzman bir diş hekimine danışın lütfen.

Merhabalar dişimden röntgen çektirdim ve daha önceden kanal tedavisi gördüğüm dişimde kist olduğu söylendi doktorum tarafından bu durumda ameliyat olacağım riskleri nelerdir çenemde hafif büyüme var ameliyat olduktan sonra ortadan kalkar mı ve de estetik bakımından ameliyat sonrasında bir bozukluk olabilir mi?

Yapılacak işlemin ciddi riskleri yoktur.Dişi çekimden kurtarmak için uygulanan bir işlemdir.Çenenizdeki büyüme ile hiçbir ilişkisi yoktur.O bölgeye uygun bir kesi yapılıp,uygun bir dikiş atılırsa estetik açıdan herhangi bir sorun olmaz.Endişelenmenize gerek yok.

16 yaşında hiç diş düşer mi?

Ağızda düşmemiş bir süt dişi varsa bu diş düşebilir.Kalıcı dişlerden herhangi birinin düşmesi; travma,çürük , periodontal sorunlar ..vs. gibi nedenlerle bir problem yaşanması sonucu olabilir.Aksi durumda kalıcı dişlerin düşmesi çok normal değildir bir diş hekimine danışmanız gerekir.

Ben 16 yaşındayım arka diş çok az çürüyor ama dişim çektirmek istemeğimden doktor gidemiyorum evde nasıl tedavi ederim yada ne başka tedavi nedir ne kullanmalıyım birde dişlerim bu yaşta beyazlatabilir miyim dişlerim çarpık nasıl düzeltirim saolun.

Dişlerinize bu yaşta beyazlatma yaptırmanız uygun değil.En az 18 yaşına gelmeniz gerekiyor. Dişinizdeki çürük için sizi yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok.Çok iyi fırçalar,diş ipi uygularsanız çürüğün yavaşlamasını sağlayabilirsiniz. En sağlıklısı bir diş hekimine danışıp dişinize dolgu yaptırmanız olacaktır.

16 yaşıma gireceğim arkadaki sağ-sol taraflardan dişlerimin çekilmesi gerekiyordu çünkü her iki dişimin içerisinde iki tane daha diş vardı ikisi alındı içerde birer tane kaldı dişlerim yeniden çıkar mı 9 ay oldu çektireli cevabı msn adresime gönderirseniz sevinirim.

Röntgeninizi görmeden bir şey söylemek çok zor.

Benim 6 yaşında emir adında oğlumun 9 ay önce üst damaktaki ön süt dişi çıktı (düştü)yerine diş gelmedi bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bazen sürekli dişin sürmesi zaman alabiliyor.O bölgeden bir röntgen alınıp sürekli dişin durumu kontrol edilebilir.Ama bu tür durumlara sık rastlanıyor.Muhtemelen beklediğinizde ilerleyen bir zamanda sürekli dişi gelecektir.İçinizin rahat olması için bir diş hekimine danışıp röntgen çektirebilirsiniz.

Sayın duygu hanım, ABD' de yeni çekilmiş diş yuvasına 1 saat gibi kısa bir sure içinde kalıcı implant yapıldığını duydum, bu gerçek mı? teşekkürler..

Bahsedilen uygulama İmmediat İmplant Uygulaması'dır.Diş çekiminin yapıldığı seans (biyolojik olarak her şey uygunsa) çekim yapılan yere implant yerleştirilmektedir.Bu uygulama Türkiye'de de yapılmaktadır.

Oğlum 11 yaşında köpek dişinde çürük var acaba yeniden çıkar mı ? yoksa tedavi mi? ettirmeliyim? Teşekkür ederimmm.

Çürükler süt dişinde bile olsa tedavi ettirmeniz gerekir. Süt dişinin sağlığı alttan gelecek sürekli dişi ve sürmesini etkileyecektir.Kalıcı köpek dişi 10-11 yaş gibi sürer,eğer oğlunuzun dişi sürekli diş ise kesinlikle tedavi ettirmelisiniz.En kısa zamanda bir diş hekimine danışmanızı tavsiye ederim.

Beş gün önce sol altta yirmilik dişimi çektirdim.çekim çok zor oldu doktorum mecburen bıçakla yarıp almak zorunda kaldı dikiş atmadı gerek yok dedi ama ben çektirmeden önce dişimin ağrısının kulaklarıma kadar vurduğunu söyledim çekerken iğne yaptığı halde fazla uyuşmadı canım çok yandı şimdi dişimin ağrısından uyuyamıyorum ağrı dişetlerime sol hem alt hem üst dişlerime kulaklarıma vuruyor dayanamıyorum günde 5-6 ağrı kesici alıyorum doktor ilaç bile yazmadı evdekilerden kullanıyorum birde bana dişin gömme dedi lütfen bana yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Hekiminize tekrar danışmanız gerekiyor.Eğer sizinle yeterli ilgilenmediğiniz düşünüyorsanız başka bir diş hekimine danışabilirsiniz.Sizi muayene etmeden kimse size ne yapılması gerektiği konusunda kesin bir şey söyleyemez.

Üç yıl önce üst dişlerimin tamamın ı kaplama yaptırdım.4 gün önce sırasında ters bir hareket sonucu göz dişimde şiş,acı ve ağrı oluştu.Şimdi doktorumdan geldim.Bana travmadan söz etti.Antiyotik verdi.5 gün içinde geçmezse kanal tedavisi yapacağını söyledi.Yalnız kaplamamı çıkaracakmış. Ben çok korkuyorum. Kaplamam çıkarılırken çok acımı?Dişimin ilaçla tedavisi neden mümkün değil.

Yapılacak işlemler sırasında size anestezi yapılacaktır ve siz ağrı hissetmeyeceksiniz. Dişinizde travma sonucu bir iltihap meydana gelmişse bunun kanal tedavisinden başka bir çözüm yolu yoktur.Endişelenmeden işlemlerinize devam etmenizi tavsiye ederim.

Benim bir kızım var 4,5 yaşında,ve alt ön dişi sallanmaya başladı. Ne yapmalıyım? İlk süt dişi 5,5 ayda çıktı. Teşekkürler.

Süt dişi değişeceği için sallanıyor. Yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Büyük bir olasılıkla diş sallanıp bir sure sonra kendiliğinden düşecektir.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 13.06.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
15263
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.