Doktorlar

Oğlumun dişleri çıkmıyor(Sorularınızın yanıtları)

Oğlumun dişleri çıkmıyor(Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Merhaba Dr. Hanım benim oğlum 6 yaşında sazı dişi henüz çıkmadı doktora götürdüm röntgen çekti sinüslerine kadar inceledi azı dişinin çıkması için ne yapmalıyız azı dişini tutan başka bir diş var ileride oğlumda problem yaratır mı. Üstelik dişleri ufaklı büyüklü ne yapabilirim? Saygılarımla.

Bahsettiğiniz küçük azı dişi mi,yoksa 1.büyük azı dişi mi?Küçük azı dişlerinin çıkmasına daha zaman var.Ama alt 1.Büyük azı dişleri bu dönemde yavaş yavaş sürmeye başlamalı.İsterseniz bir çocuk diş hekimine(pedodontist) danışıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ön dişlerim sürekli kararıyor çok rahatsız oluyorum ne yapmam lazım?

Karartının nerde ve nasıl olduğunu anlamak ve nedenine göre bir çözüm üretmek gerekir.Bir diş hekimine danışın lütfen.

Sevgili Dr.Hanım; Benim 8 yaşındaki kızımın okulda arkadaşının çelme takması ve düşmesi sonucunda 2 ön dışı kırıldı.Bu gün hayatında yaşadığım en kötü günlerden biriydi.Kendi doktoruma hemen götürdüm, oraya aşama aşama dolgu yapar kapatırız dedi.ama bu yaştaki bir çocuğa dolgu yaptırmak doğru mudur?bilmiyorum.Ayrıca başka tedavisi olabilir mi, cebap verirseniz çok sevinirim.Şimdiden Teşekkürler....

Kızınızın dişlerinin sinirinde bir hasar yoksa dolgu yapılmasında bir sakınca yok.Hatta faydalı.Kırık olan bölgenin çürümesi engellenir ve görüntüsü düzeltilir.Endişelenmenize gerek yok.

Merhaba duygu hanım bende diş eti çekilmesi var. Ne yapmam gerekiyor?

Bir diş eti uzmanına(periodontolog) danışmanız gerekiyor.Sizi muayene ettikten sonra gerekli tedaviden bahsedecek ve sizinde isteğinizle tedaviye başlanacaktır.

Damağımda diş çıktı ameliyat dediler zor bir ameliyat olur mu ameliyat sonrası sorun yaşar mıyım?

Bu işlemler ağırlıklı olarak yapılmaktadır.Çok ciddi sıkıntılar yoktur ,ama en doğru bilgiyi ameliyatı yapacak hekiminizden alabilirsiniz.

Merhaba, 34 yaşındayım, ilk ve ortaokul çağlarında ortodonti tedavisi gördüm( 6-7 yıl ). 20'lik dişlerimde hepsi çekildi, şimdi dişlerim güzel, fakat çok kötü bir ağız kokusu var, inanın çok kötü bir şey, sürekli naneli şeker, diş fırçalama, sürekli koku giderici şeyler kullansam da yinede var. Bu konu beni çok rahatsız ediyor, lütfen yardım rica ediyorum, beni yönlendirirseniz çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Diş taşınız olabilir.Eğer diş taşı temizliği yaptırdıysanız ve ağız bakımınız çok iyiyse ,dilinizin üstünü arka bölgeden öne doğru sürüme hareketiyle temizleyin.Tükettiğiniz bazı gıdalar da kokuya neden oluyor olabilir(soğan,sarımsak,yumurta..vs.) önce bunlardan emin olun ve gerekirse bir diş hekimine danışın.

Merhaba hocam ben 27 yaşındayım 1hafta sonra 28 me gireceğim.benim sorunum sol tarafımda tam dipte acıma ile başladı.4gün kadar sürdü.en son dayanamayıp diş hekimine gittim 20 lik dişimin çıkmak üzere olduğunu ancak iltihaplanmış olduğunu söyleyip penbak 800mg 12saate bir ve apranax fort 550mg sabah akşam verdi 5gün kullan gel çekelim dedi 20 lik diş çekilmez diye duydum çok zararı olacağını çene yapısına zarar verdiğini çektirmemem gerektiğini çoğu kişi söyledi ne yapmam gerek hocam sağlığım açısından doğrusu nedir teşekkürler.

Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil.Sorun çıkartan 20 yaş dişleri mutlaka çekilmelidir.Endişelenmenize gerek yok.Dişinizi çektirtebilirsiniz.

İyi günler.16 yaşındayım dişçiye gittiğimde süt dişimin altında başka diş olmadığını söyledi ve eğer çok ağrı varsa çekmek gerektiğini söyledi v 20 lik dişlerle oraya kapatcaz dedi çekilecekse 20 li dişler çıkmama durumu var?

20 yaş dişinin çıkmama ihtimali var.Süt dişi ağrıyorsa bir kanal tedavisi uzmanına danışmanı ve neler yapılabileceği konusunda bilgi almanı tavsiye ederim.Çok etkileyecek bir pozisyondaysa dişin çekim işleminden önce biraz daha araştırmalısın ve doktorlarla görüşmelisin.

Dişim çok ağrıyor ne yapabilirim?

En kısa zamanda kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışmanız gerekiyor.

Benim de dişlerim sürekli kanıyor ve dişlerden dolayı ağzım kokuyor ve ben bu kokuyu hiç sevmiyorum ne yapmam lazım?

Sorunlarınız diş taşı varlığından kaynaklanıyor.Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırın.

Ben 16 yaşındayım ve uzun bir süredir dişlerim dökülmüyor acaba ben farkında olmadan hepsi döküldü mü yoksa dökülmesi için biraz zaman gerekli mi?

Süt dişlerinin düşmesi ve sürekli dişlerin sürmesi 7- 12 yaş arasında olmaktadır.16 Yaşından sonra 20 yaş dişleri hariç başka diş sürmesi olmaz.

Benim bir köpek dişim üstten çıkıyor ve tam olarak uzadı doktora gittim ama iki yıl hasta sırası beklemek zorundayım.bu süre zarfı içerisinde dişim daha fazla uzar mı?

Diğer dişlerle aynı seviyeye geldiyse daha fazla uzamayacaktır.Eğer hala mesafe varsa biraz daha uzayabilir.

Merhaba. ben 20 yaşındayım. bir dişim eğri ve benim için çok sorun oluyor.(sol üst azı dişi biraz geride, bundan dolayı arası açık görünüyor) ne yapabilirim. bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Sizi muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil.Boşluk kompozit dolgularla kapatılabilir.En sağlıklı cevabı bir diş hekimine danışıp muayene olarak alabilirsiniz.

Merhaba benim dişlerim çok sıkışıktı.yaşım ilerledikçe tam olmasa da biraz düzeldiler. Görünümü çok da rahatsız etmiyor ama daha çabuk çürümelerine neden olabilirmiş. Doktorum tel taktırmamı önerdi ama çok korkuyorum.arkadaşımın da tel taktırmıştı çok acı verdiğini ve rahatsız ettiğini söylüyordu.o nedenle taktırmak istemiyorum.29 yaşındayım ve evliyim.bu yaştan sonra kısa süreli bir tedavi olabilir mi?

Sizi muayene etmeden kısa süreli bir tedavi olup olmayacağı konusunda net bir şey söylenemez.Ortodontik tedavi braketler ilk uygulandığında ve kuvvet uygulandığında biraz ağrılıdır ama yaptıran yetişkin çok sayıda hasta var.En doğrusu bir ortodontiste danışıp daha sağlıklı bilgi almanız olacaktır.

Ben dişçiye gitmeye korkanlardanım.kanal tedavisi yapılırken iğne yapıyorlar uyuşuyor ama yine o delici alet canımı yakıyor birden beynime çıkıyor acı.ben bir kaç iğne daha vurun diyorum.olmaz iğne uyuşturdu acımaz diyolar.ama beni anlayan yok.anormallik bende mi iğnede mi.fayda etmiyor iğne.

Ağrı hissetliğinizde tekrar anestezi yapılabilir.Anestezi sonrasında büyük oranla dişinizin uyuşması gerekir.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime(endodontist) danışmanız sorunlarınıza yardımcı olabilir.

Benim 20'lik dişim çıkıyor yanağım şişti ağrı var yanağım ne zaman iner ve ağrı çok uzun sürer mi?

Ağrı ve şişlik konusunda kimse size kesin bir şey söyleyemez.En kısa zamanda cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmalısınız.

20'lik dişlerim 2-3 yıldır beni rahatsız ediyor. Uzun bir süre damağım şişti, daha sonra diş etim yarılarak dişin ucu görülmeye başladı. Çok yavaş ve sorunlu çıkıyorlar. Bu kadar uzun sürmesi normal midir. 30 yaşındayım ve bu kadar geç çıkmasının bir sakıncası var mı?

Bu kadar uzun süredir çıkamaması ve sorun yaratması bundan sonrada sorun yaratacağı anlamına geliyor.Yapmanız gereken cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmanız.

13 yaşındayım ve benim ôn dişlerimin içinde siyah benekler var. Neden olabilir?

Muhtemelen diş taşı varlığıdır.Bir diş hekimine danışman ve diş taşı temizliği yaptırtman gerekiyor.

Merhaba duygu hanım...benim sorunum çenemle iligili alt çenem öne doğru çıkık ve arka dişlerimi çektirmek zorunda kaldım... köprü yaptırsam tutmaz dediler ne yapmalıyım...teşekkürler...

Alt çeneniz önde olduğu için neden arka dişlerinizi çektirttiğinizi çok anlamlandıramadım.Sizi muayene etmeden neler yapılabilir veya yapılamaz bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil.Uzman hekimlerin(ortodonti,protez uzmanı..) çalıştığı bir kuruma başvurmanızı tavsiye ederim.

Benim 14 aylık oğlum henüz sadece 2 diş çıkardı bu bir problem midir doktora götürmem gereklimi bir diğer sorumda oğlumun bazen ağzı kokuyor yetişkinler gibi bu bir hastalık belirtisi midir ne yapmalıyım teşekkür ederim..

Bazı bebeklerde diş sürmesi daha geç olabiliyor.bunun için endişelenmenize gerek yok.Ağız kokusu için kesin bir şey söylemek mümkün değil.Çocuk doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 19.06.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
34012
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.