Doktorlar

Kaplama dişlerim ağrıyor (Sorularınızın Yanıtları)

Kaplama dişlerim ağrıyor (Sorularınızın Yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Kaplama dişlerim çok ağrıyor ağrı kesicide fayda etmiyor ne yapmalıyım bayram nedeni ile dişçi kapalı aşırı ağrım var lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim.

Kaplamalarınızın altında bir sorun olabilir. Gerekirse dişleriniz kanal tedavisi yapılır.En yakın zamanda bir diş hekimine danışmanız gerekiyor.

İki gün önce üstçenemdeki azı dişime dolgu yaptırdım fakat ikigündür dolgu yapılan tarafı tam kapatamıyorum azı dişlerinin aralarında biraz boşluk oluyor dolguda o boşluk tam yok bu yüzden dişler tam kenetlenmedigi için çenem tam kapanmıyor be bu çenemin birleştiği yerde agrıya sebeb oluyor. ne yapmalıyım?

Dolgunuzdaki kapanışın tekrar kontrol edilmesinde fayda var.Hekiminize tekrar danışmanız gerekiyor.

20'lik dişim çıkıyor. Sol alttan, ama çok acıyor dun gece 1 dakika bile uyuyamadım bu ağrı kaç gün sürer?

Bu ağrının geçip geçmeyeceği konusunda bir tahmin yürütemeyiz.Fakat böyle bir soruna neden olan 20 yaş dişi aynı şeyi ileride de tekrarlayacak demektir.O nedenle mutlaka bir diş hekimine danışmalı ve dişinizi aldırmalısınız.

Hocam merhaba, benim dişim ağrıyordu çektirmeye gittim doktor çekmeyelim dolgu yapalım dedi dolgu yaptırdım ama dişim şuan gene çok kötü ağrıyor ne yapayım bana bir yardım edin cevap bekliyorum çok acil.

Dişinizi çektirmenize gerek yok.Kanal tedavisi yapılırsa ağrınız kesilecektir.Hem bu sayede dişiniz uzun yıllar ağzınızda kalabilir.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışmanız gerekiyor.

Dr Hanım merhaba, ben 33 yaşındayım dilimde pamukçuk oluşuyor herhangi bir ilaç da kullanmadım acaba neyden kaynaklanıyor cevabınızı bekliyorum sevgi ve saygıyla kalın.

Sizi görmeden net bir şey söylemek zor.Diş hekimliği fakültelerinin "Ağız Hastalıkları" bölümüne danışırsanız daha net bilgi alabilirsiniz.

Merhaba, ben diş estetiği yaptırmak istiyorum fakat nasıl yapılır benim dişlerim böyle bir işlem için uygun mu?ne dereceye kadar düzelebilir.bilgi almak sizinle irtibata geçmek istiyorum not:20lik dişlerim çıkıyor şuanda 1 tanesini de aldırdım. Saygılarımla.

Öncelikle estetik diş hekimliği konusunda uzman,deneyimli hekimleri araştırmanız gerekir.Uzmanlarla görüştükten sonra dişlerinizin neye,nasıl uygun olduğu konusunda bir fikriniz olacaktır. Kurucu ortağı olduğum kliniğimiz creadenta hakkında www.creadenta.com dan bilgi alabilir bana 0212-2912920 nolu telefondan ulaşabilirisiniz.

İyi günler benim sorunum 20lik dişim çıkmıyor. Eğer ben ameliyat olursam yüzümde bir şişlik olur mu? Bu ameliyat nasıl oluyor? Ameliyat olmasam diş kendiliğinden çıkar mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Dişiniz çıkamadığı için alınması gerekiyor, o nedenle kendiliğinden çıkması gibi bir durumu yok.20 Yaş ameliyatı sınırlı uyuşturma ile yapılmaktadır ve siz hiçbir şey hissetmezsiniz. Hekiminizin size verdiği ilaçları kullanır ve o bölgeye buz uygularsanız şişliğiniz minimum olacaktır. Çok korkulacak bir işlem değildir. Cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışmanız gerekir.

10 gün önce dişime dolgu yaptırdım. Doktorum kanal tedavisi gerekebileceğini söyledi, ancak dişime ilaç koyup bir gece bekledikten sonra, ağrım olmaması nedekiyle dolgu yaptı. Ancak 10 gün sonra hala dişimde soğuk sıcak hassasiyeti var. 2 gün önce de daha garip bir hassasiyet bas gösterdi. Adeta kafamın sol tarafı zonkluyor ararlıklarla. sizce bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

Ağrınız geçmemiş ve daha da ilerlemiş.Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekiyor.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışmanız gerekir.

Hocam merhaba dün 2 tane kanal tedavisi yaptırdım. şuanda kanal yaptırdığım dişlerde hassasiyet var. Yani hiçbir şey yiyemiyorum. Bu normal midir? Ne zaman bir şeyler yiyebilirim. Herhangi bir ağrı yok ama bir şey istediğim zaman kırılacak gibi ağrı yapıyor. Cevaplarsanız teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

Kanal tedavisi sonrasında böyle hassasiyetler olabiliyor.Eğer dolgunuzda yükseklik varsa bu da tetikleyebilir,yüksekliği de kontrol ettirmeniz gerekebilir.Tekrar hekiminize danışmanızda fayda var.

Benim dişlerim arasında açılma oluyor neden bu son zamanlarda ön taraftaki alt dişim sorun nedir? Ne yapmam lazım? Lütfen rica ediyorum.

Sizi görmeden net bir şey söylemek zor.Ama dişeti hastalığınız olabilir.Bir diş hekimine danışmanız gerekir.

Doktor hanım 4 yaşındaki oğlumun azı dişi çürüdü yemek yerken ağrı yapıyor doktora gidersek nasıl bi müdahale yapılacağını öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

Oğlunuzun azı dişine dolgu yapılacaktır. Gerekirse çok az bir lokal anestezi yapılır. Bu sayede ağrı, sızı hissetmez ve dolgu yerleştirilir. Çocuk diş hekimliği konusunda uzman bir hekime(pedodontist) danışmanızda fayda var.

Merhaba benim sorum sizce hangi diş macununu kullanmalıyım? 23 yaşındayım ve bazı çürük dişlerimde var.

Piyasadaki diş macunlarının bir çoğu çok iyi markalar.Bunlardan birini kullanmanız yeterli olacaktır.Fakat diş çürüklerinizi sadece fırçalayarak yok edemezsiniz,bir diş hekimine danışmanız gerekir.

laminate veneer seramik ile akrilik arasındaki fark nedir? Teşekkürler.

Aralarında çok büyük bir fark vardır.Laminate veneer porselendir ve görüntüsü çok daha estetiktir.Akrilik ise plastik bir maddedir.Özellikle hiç dişi olmayan yaşlı bireylerin protezinde kullanılır.

Yine diş fırçalıyoruz?

Ağız ve diş sağlımızı korumak için dişlerimizi her gün 2 kere fırçalamamız gerekir.

Selam Duygu Hanım, ben dişlerimi fırçalayınca dişim kanıyor. Neden acaba?

Muhtemelen diş taşınız var,o nedenle dişetleriniz kanıyor.Diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir.

Ağzımın içinde 9 aydır sürekli beyaz yaralar çıkıyor doktora gittim 4 tüp kanaldılar tahliller sonucu hiçbir şeyimin olmadığı söylediler ama yaralar sık sık çıkmaya devam ediyor ve ben korkmaya başladım. İlginize teşekkürler.

Sizi görmeden bir şey söylemek mümkün değil.Diş Hekimliği Fakültelerinin "Ağız Hastalıkları" bölümüne danışmanız gerekmektedir.

Merhaba dişlerimi her fırçalamada diş etlerim sürekli kanıyor ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler.

Muhtemelen diş taşınız var, o nedenle dişetleriniz kanıyor.Diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir.

Alt çenemin sonunda 20'lik dişlerin sonun da kızarıklık oluştu ve hıften şişlik oldu 4 gündür yemek yerken zorlanıyorum. Sanki et sıkışıyor gibi oluyor. Bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

20 Yaş dişiniz çıkmaya çalışıyor.Fakat ağrı ve enfeksiyona neden olan 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir. Bir diş hekimine danışmanız ve gerekiyorsa dişinizi çektirmeniz gerekir.

Ön üst dişlerimin yanları bozuk tel düşünüyorum ama 4dış içinde tel takmak istemiyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler.

Ortodontik tedavi istemiyorsanız sizin için en uygun yöntem Laminate Veneer tekniği olacaktır.Bu yöntemde dişin sadece ön yüzeyinden aşındırma yapılır ve o yüzeye porselen gelir.Kuron restorasyonlardaki gibi çepeçevre kesim yapılmaz.Estetik diş hekimliği konusunda uzman bir diş hekimine danışmanız gerekir.

Diş fırçalarken kanıyor

Muhtemelen diş taşınız var,o nedenle dişetleriniz kanıyor.Diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir.

Arka dişim kireçlendi durmadan kırılıyor ve nefesimi kötü kokutuyor ne yapmam lazım?

Bir diş hekimine danışıp dişinize en uygun restorasyonu yaptırmanız gerekiyor. Ağızdaki bu tür sorunlar(eksik dolgu,çürük vs..) ve varsa diş taşı ağız kokusuna neden olabilir. Gerekiyorsa diş taşı temizliği de yaptırmanız gerekir.

Duygu Hanım iyi çalışmalar. erkek çocuğum ağustos 1998 doğumlu ancak canin dişler çıkmadı. Kaç yaşına kadar çıkması lazım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kanin dişleri 10-11 yaş gibi sürerler. çocuğunuz o döneme girmiş, endişelenmenize gerek yok. Biraz daha bekleyebilirsiniz.

Dişimin üstünde leke var. Acaba temizletsem mi?

Mutlaka temizletmeniz gerekir.Bu tür lekeler daha çok plak tutulumuna sebep olur.Bir diş hekimine danışmanız ve diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir.

Kızım 3 yaşını yeni bitirdi.ortakulak iltihabı geçirdiğinden uzun süre antibiyotik tedavisi gördü.ilaçları kesti 1 ay oldu ama şimdide sorun ağız kokusu ve dilinin üstündeki kalın beyaz tabaka.bana yardımcı olabilir misiniz?

Ağız kokusu bademciklerinden dolayı olabilir. Eğer çürük dişi yok ve dişlerini günde 2 defa düzgün bir şekilde fırçalıyor iseniz dişlerinden kaynaklanan bir koku olmaz. Dili de fırçalayın. Tüm bunlara rağmen şikayetleriniz geçmez ise pedodonti konusunda uzman bir hekime danışın.

İyi günler Dr. hanım benim sorunum sol üst köpek dişimin arka damağımda çıkması bunun sebebi süt dişimin 16 yaşında düşmesi tabiî ki köpek dişimin olması gereken yerde bir boşluk var zaman içinde o boşluk biraz kapandı ama yinede belli ben şuan 29 yaşındayım tel takmak istemiyorum implant diye bir şey duydum acaba arkada çıkan köpek dişimi çektirip boşluk olan yere yapılabilir mi çok ağrılı bir tedavimi ve duyduğum kadar pahalımı şimdiden teşekkür ederim.

Kesinlikle ortodontik tedavi yaptırmanızı öneririm. Başka bir şey yaptırtırsanız ileride çok pişman olabilirisiniz. Belki 1 yıl ortodontik tedavi ile biraz görüntüsel olarak sıkıntı yaşarsınız ama sonra yıllarca mutlu gülümsersiniz. Kopek dişinizin çekilip yerine implant yapılması çok doğru bir tedavi değil. Çekim yapılırken kemikte hiç zarar vermemek gerekir ayrıca on dişlerde implant tedavisinde tam estetiği elde etmek çok zordur.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 14.01.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
111758
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.