Doktorlar

Kanal tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Kanal tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

6 ay önce yapılan dolgu ve kanal tedavisi olan dişimin ağrı yapıyor olması çektirmek istiyorum doktorum çekmiyor bilgi verirseniz sevinirim.

Kanal tedavinizin durumu değerlendirilmelidir. Kanal tedavisinin yenilenmesiyle dişiniz kurtulamayacak gibiyse çekim düşünülebilir. Kanal tedaviniz yenilendikten sonra ağrınız geçebilir ve dişiniz uzun bir süre ağzınızda kalabilir. Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışın lütfen.

Doktor hanım 20 lik diş ağrısı çekiyorum ve öyle bir acı ki uyuyamıyorum bana nasıl bir çare bulabilirim ilginiz için teşekkür ederim.

En kısa zamanda cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmanız gerekiyor.

Hocam selamlar,uzun süre dişlerimle problem yaşadım,kapsamlı bir tedaviden sonra 2 yıldır herhangi bir sorun yaşamadım fakat ilki 1 ay önce olmak üzere şimdi yeniden sol tarafımda altlı üstlü yerini belirleyemediğim çok şiddetli genelde olmayan ağrı çekiyorum,aynı taraftaki badeciklerimde,bastırınca aynı bölgenin dışında yüzümde de ağrı oluyor,artık diş hekimine gitmekten bıkkınlık geldiği için sizin fikrinizi almak istedim,teşekkürler.

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek mümkün değil.Sorun alt azı dişlerinizden kaynaklanıyor olabilir,fakat bu şekilde kimse size net bir bilgi veremez.Azı dişlerinizden birine kanal tedavisi gerekebilir,sorun 20 yaş dişindeyse çekim gerekebilir.Bir diş hekimine danışmanızı tavsiye ederim.

Benim dişlerimde şekil yamukluğu var ve bu yamukluk yüzünden dudaklarımda özellikle alt tarafında bir şekil yamukluğu görünüyor ben temmuzda çapaya gideceğim tel takılacak acaba bu yamukluk tel takılınca düzelir mi ilginiz için teşekkürler

Sizi muayene etmeden nasıl bir tedavi ile sonuç alınabileceği konusunda net bir şey söylemek mümkün değil.Bu konu için bir ortodontiste danışıp bilgi almanız gerekir.

İyi günler duygu hanım aslında ben sitenin yabancısıyım rast gele tıkladım ve hastaların şikayetlerini dinledim benimde size bir kaç sorum olacak iş yerinde çalışırken iş kazası sonucu ön dişimden bir tanesinden ufak bir parça koptu ve ben artık gülemiyorum bunun tedavisi var mı dişim eski haline gelir mi ?birde benim kanal tedavilik bir dişim var dolgucuya gittim önce dişimin arasına toz gibi bir şey koydu şu anda ağrısını hissetmiyorum ve bi 20 gün sonra kanal tedavisi yapacağını söyledi sorum şu kanal tedavisinde bir ağrı hissediliyor mu bir diş çekimi kadar yaşım 16 saygılarımla.

Ön dişinizden kopan ufak parçanın yerine güzel bir dolgu yapılabilir.Kanal tedavisi sırasında çok fazla ağrı hissetmezsiniz.Ağrınız olursa lokal anestezi yapılarak bu ağrı giderilebilir.Bir kanal tedavisi uzmanına danışırsanız tedaviniz daha rahat ve kolay geçer.

Ben 18 yaşındayım 2 yıl önce kırık olan dişimde kist çıktı ve ameliyat oldum ama dişimin rengi gri ameliyat olduğum cerrah renginin düzelmeyeceğini 18 yaşında kaplama yapılması gerektiğinden bahsetti bende başka doktora gittim oda kaplamanın yerine dişimin renginin beyazlatacağından bahsetti ve başka hastasına da uygulamış görüntüleriyle gösterdi ama ben korkuyorum ve kararsızım ileride sorun çıkar diye korkuyorum sizce nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim? Teşekkürler.

Kesinlikle kaplama yaptırmamalısınız. Dişinizin rengi beyazlatma ile açılabilir. Öncelikle bu yöntemi denemelisiniz ve bu yöntemle sonuç alamazsanız laminate veneer tekniği ile dişinizin sadece ön yüzeyinden aşındırma yapılarak daha estetik bir sonuç alınabilir. Beyazlatma ile sonuç alamazsanız,laminate veneer konusunda uzman bir diş hekimine danışmanızı tavsiye ederim.

Merhaba ben 17 yaşında olup 18 yaşından gün aldım ön dişlerimden 3 tanesi dolgu ve kötü gözüküyor kaplama yapılır mı yaş engeli var demişlerdi geçen sene ve yapım aşaması ile kaç gün içinde olur uzun oldu ama ve dişler tamamen mi kesiliyor yoksa yarısı kesilince yine kullanılıyor mu?

Kesinlikle kaplama yaptırmamalısınız. Kaplama yapılırken dişiniz çepeçevre kesilecektir ve ciddi anlamda madde kaybı olacaktır. Dolgularınız yenilenmeyecek kadar büyükse ve iyi bir sonuç alınamayacaksa,laminate veneer yöntemi sizin için çok daha uygun olacaktır. Bu yöntemde sadece dişin ön yüzeyinden aşındırma yapılır ve az bir madde kaybı olur. Dişin üzerine çok ince bir porselen gelip yapıştırılacaktır ve daha iyi bir estetik sağlanacaktır. Laminate veneer konusunda uzman bir diş hekimine danışmanızı tavsiye ederim.

Dişi çektirdim ama dişim çok kanıyor durmak bilmiyor. Durmadan tompon yapıyorum ama yinede durmuyor ne yapmalıyım bana yardımcı olun.

Diş çekiminiz yeni yapıldıysa ağzınıza bir miktar kan gelmesi normal.Aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları kullanmayın,çok sıcak yiyeceklerden, sıcak duştan kaçının,o bölgede pıhtı oluşması için sürekli tükürmemelisiniz.Fakat ağzınıza yoğun bir kanama geliyorsa en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız.

Merhaba ben 30 yaşında ve dializ hastasıyım ön dişlerimden 1tanesi ölü diş ve bunun yüzünden çok rahatsızım gülmeye bile utanıyorum sizce ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olur musunuz. Teşekkürler.

Dişiniz ölü olduğu için rengi kararmış ve si de bu durumdan rahatsızsınız sanırım.Dişinize öncelikle kanal tedavisi yapılması gerekiyor.Bu tedavi öncesinde doktorunuzla yazılı bir konsultasyon yapılmalıdır ve tedaviniz diyalize girdikten sonraki gün gerçekleştirilmelidir. Dişinizin rengindeki değişiklik ise daha sonra yapılacak beyazlatma yöntemiyle açılabilir.

Merhabalar ben 23 yaşındayım 2o lik diş çıkarıyorum ama damağımda şişlik ve 3 gündür şiddetli ağrı söz konusu aynı zamanda ağzımı açmakta güçlük çekiyorum ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler.

En kısa zamanda cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmanız gerekiyor.

Kızım şu an 22 aylık.ilk dişini 13 aylıkken çıkardı. Şu an ağzında ön orta alt ve üstte 4+4=8 diş, köklerde her kenarda 1 er diş yani toplam: 12 dişi var. Köpek dişleri henüz çıkmadı. Ne zamana kadar çıkar bilmiyorum. ilk diş için doktora gittiğimizde "sen hiç dişsiz çocuk gördün mü" diye bir tabirle karşılaştım.çok üzüldüm en azından biraz açıklama beklerdim. bir bebeğin süt dişleri kaç yaşına kadar tamamlanır. ve en az kaç dişi olması gerekir. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bebeğinizin durumu şu an için normal. Bebeklerde süt dişlerinin tamamlanması ortalama 30 ay sonra gerçekleşiyor.Bu süreç bazı bebeklerde biraz daha geç olabiliyor ve tamamlandığında toplam (alt-üst) 20 süt dişi olması gerekiyor.Bu dişler de ortalama 6-7 yaş gibi düşmeye başlarlar ve yerine sürekli dişler gelir.Çocuk diş hekimliği konusunda uzman bir diş hekimine(pedodontist) danışırsanız bu konularda daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Merhaba hocam benim şikayetim diş etlerimden kanama oluyor ne zaman fırçalasam 10 dakika kadar kanama oluyor da baya kanıyor yani elma yesem bile ağızım kan oluyor ne önerir siniz hocam şimdiden teşekkürler hocam saygılar.

Kanamanız diş taşı kaynaklı olabilir. Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor. Gerekirse hekiminiz sizi bir diş eti uzmanına(periodontolog) yönlendirecektir.

Merhaba, 2 gün önce azı dişlerime dolgu yapıldı. Sıcak-soğuk yiyecekler dişlerimde ağrı yapıyor. Çerez gibi katı yiyecekleri çiğneyemiyorum. Rahatsızlığım zamanla geçer mi? Dolgular yeni olduğu için mi rahatsızlık veriyor? Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkür ederim.

Çok derin çürüklere dolgu yapıldıktan sonra birkaç hafta bu tarz hassasiyetler olabiliyor.Şikayetleriniz artarsa ve geçmezse dişinize kanal tedavisi yapılması gerekir.Sıcakta da ciddi bir ağrınız varsa çok fazla beklemeden bir kanal tedavisi uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

Merhaba duygu hanım benim 12 yaşındaki oğlum üst dişlerinin üstünde tekrar diş çıkıyor acaba ne yapmam lazım daha yeni çıktı doktorada gitmedik bana bir öneri verirseniz teşekkür ederim şimdiden cevabınızı bekliyorum iyi günler.

Oğlunuzu en kısa zamanda bir ortodontiste götürüp muayene ettirmelisiniz.Muayene sonrasında neler yapılması gerektiği konusunda size bilgi verilecektir.

Merhaba doktor hanım ben bir kaç gün önce sağ üst dişime dolgu yaptırdım ama dişimde feci şekilde bir ağrı var, tıpkı çürük diş ağrısı gibi. Acaba yapılan dolgu da bir problem mi problem mi var, yoksa bu ağrının olması normal mi? Teşekkür ediyorum.

Dolgu sonrası şiddetli bir ağrınız varsa dişinize kanal tedavisi yapılması gerekir.Ağrının geçmesini beklemeyin,en kısa zamanda kanal tedavisi konusunda uzman bir diş hekimine danışın.

Ben üst dişlerime aralıklı olduğu için laminate veneer yaptırmak istiyorum yaşım 15 başka bi sitede sorduğumda hekim 18 yaş sınırlaması olduğunu söyledi araştırdım her yaş grubundakilerin yapabileceğini öğrendim hangisi doğru?

Bu yaş döneminde böyle bir işlem yaptırtmanız kesinlikle doğru değil.Şu an sizin için en uygun tedavi şekli ortodontik tedavi olacaktır.Bu tedavi yöntemi de artık estetik materyaller,şeffaf tel teknolojileri ile yapılabiliyor.Bu şekilde ortodontik tedavi yapan bir ortodontiste danışın.

Merhaba Duygu Hanım. Benim 2 diş kökümde kist oluşmuş doktorumla görüştüm dişimi çektirmek istemediğim için bir süre antibiyotik tedavisi önerdi iltihapların kuruması için belki kist olduğu yerde kalabilirmiş zarar vermeden. Ne yapmalıyım çektirmek zorunda mıyım? Teşekkürler.

Sorun diş kökünden kaynaklanıyorsa öncelikle mutlaka dişinize kanal tedavisi yapılması gerekir.Aksi halde o bölgedeki kistin veya iltihabın iyileşmesi imkansız.Bu süre içerisinde de antibiyotik kullanmanız gereksiz.Yapılan tedavi zaman içerisinde sonuç verecektir. Kesinlikle dişinizi çektirtmemelisiniz ve en kısa zamanda bir kanal tedavisi uzmanına danışıp,bu yöntemle dişlerinizin sağlığına kavuşmasınız sağlamalısınız.

Hocam ben 21 yasındayım devamlı su içerim ama soğuk içiyorsam aşırı şekilde ağrıyor veya sızlıyor..Önceleri yerken sıcak soğuktan oluyor zannediyordum ama sadece soğukta da oluyor bu.. Teşekkür ederim..

Bir diş hekimine danışmanızda fayda var.Belki ufak bir çürüğünüz vardır ve hassasiyet yapıyordur.Eğer hiç bir sorun yoksa dişlerinizi florlu bir macunla fırçalamanızı tavisye ederim.

Merhaba.. laminate veneer yaptırmak istiyorum. bu tedavi yöntemi Bursa'da uygulanıyor mu ve maliyeti yaklaşık ne kadardır ? Şimdiden teşekkürler.

Maalesef Bursa'da size önerebileceğim bir yer yok.Bu tedavi tek diş için ortalama 300€-500€ arasındadır.

Merhaba doktor hanım alt sol azıdişimdeki dolgum geçen yıl düştü ve bende korkumu yenip 10 gün önce masaya yattım ama korktuğum başıma da geldi maalesef dişim çekim esnasında parçalandı ve çekiç benzeri darbeler dolgu esnasında kullanılan aletler derken dikiş atıldı ve nihayet o masadan kurtuldum derken şu an çok acı çekiyorum çürük dişlerin diğer organlara zararından dolayı çektirmiştim ama şu an 10 gün olmasına rağmen çok acı duyuyorum şişkinliğim halen geçmedi ayrıca da çekilen dişin etrafında çok fazla şişkinlik ve acı hissi var dikişlerim alınmasına rağmen bu ağrı geçmedi bana lütfen bilgi verin iltihap mı var yoksa biraz daha sabretmeli miyim çok teşekkür ederim.

En kısa zamanda cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp muayene olmalısınız.Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek mümkün değil.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 22.07.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
30450
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.