Doktorlar

Kalıcı dişler neden önemlidir?

Kalıcı dişler neden önemlidir?

Çocuğun ilk kalıcı dişleri 6 yaşında sürer. Bu yaş ağız hijyenlerini tam sağlayamadıkları ve beslenmelerinin çürüğe yatkınlık yapabileceği bir yaştır. Oysaki bu diş ömür boyu kullanacağı ve diğer dişlerin yerleşmesine, çiğneme düzleminin oluşmasına rehberlik yapan çok önemli bir diştir. İlk kalıcı dişlerin çıktığı dönemde süt dişleri de artık dayanıklılıklarını büyük oranda kaybetmiş ve çürüğe yatkın bir hale gelmiştir. Bu dönemde anne babalara düşen koruyucu diş hekimliği uygulamalarına başlamak için bir diş hekimine başvurmaktır.

Güncellenme tarihi:

Çocuğun ilk kalıcı dişleri 6 yaşında sürer. Bu yaş ağız hijyenlerini tam sağlayamadıkları ve beslenmelerinin çürüğe yatkınlık yapabileceği bir yaştır. Oysaki bu diş ömür boyu kullanacağı ve diğer dişlerin yerleşmesine, çiğneme düzleminin oluşmasına rehberlik yapan çok önemli bir diştir. İlk kalıcı dişlerin çıktığı dönemde süt dişleri de artık dayanıklılıklarını büyük oranda kaybetmiş ve çürüğe yatkın bir hale gelmiştir. Bu dönemde anne babalara düşen koruyucu diş hekimliği uygulamalarına başlamak için bir diş hekimine başvurmaktır. ÇOCUĞUMUN KALICI DİŞLERİNDEKİ ÇAPRAŞIKLIKLAR DİŞ SAĞLIĞI AÇISINDAN BİR PROBLEM YARATABİLİR Mİ? Dişlerdeki çapraşıklıklar estetik olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra ve bundan daha önemli olarak diş sağlığını tehdit eder. Çapraşık dişlere sahip kişiler yeterli temizlik yapamayacaklarından diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına daha eğilimli olurlar. Daha ileri seviyedeki problemlerde ise tedavisi güç eklem rahatsızlıklarıyla karşılaşabilirler. SÜT DİŞİ ASTIM İLİŞKİSİ NEDİR? Küçük çocuklarda sıklıkla görülen astım probleminin sebebini, bilim adamları süt dişleri üzerinde yaptıkları araştırmalarla bulmaya çalışıyorlar. Süt dişleri anne karnında oluşur ve bu dönemde alınan mineralleri biriktirir. Bilim adamları anne karnında bebeğe yeterli miktarda selenyum ve demir ulaşmadığı durumlarda astım riskinin arttığını düşünüyorlar. Bunu da geçtiğimiz 6 yılda topladıkları 12.000 üst ön süt dişi üzerinde yaptıklar araştırmalar ile kesinleştirecekler. Böylece hamilelik döneminde bu minerallerin alınmasıyla bebeğin ileriki yıllarda astıma yakalanma riski düşürülecektir. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 01.09.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
2064
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.