Doktorlar

Fırçalama ile ilgili birkaç ipucu

Fırçalama ile ilgili birkaç ipucu

İdeal bir diş fırçası; orta yumuşaklıkta en az 3 sıra, yuvarlatılmış naylon kıllardan yapılmış olmalıdır. Küçük başlı fırçalarla daha detaylı ve iyi bir fırçalama yapmak mümkündür. Diş fırçanızı etkin ve sağlıklı kullanabilmek için lütfen aşağıdaki bilgileri inceleyiniz; Fırçanızın kılları paralelliğini kaybedince değiştirilmesi gereklidir (ortalama 3 ay). Bu paralellik 1 ay içerisinde bozuluyorsa gereğinden fazla bastırarak fırçalıyorsunuz demektir. Diş fırçaları kısa sürede kuruyacak ve diğer fırçalar ile temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır. En az 2 fırçanızın olması gereklidir. Naylon diş fırçasının tam olarak kuruyabilmesi için tam bir gün gereklidir. Her gün aynı fırça kullanılıyorsa fırça tam olarak kuruyamaz, işlevini iyi yapamayacak kadar yumuşar.

Güncellenme tarihi:

İdeal bir diş fırçası; Orta yumuşaklıkta en az 3 sıra , yuvarlatılmış naylon kıllardan yapılmış olmalıdır. Küçük başlı fırçalarla daha detaylı ve iyi bir fırçalama yapmak mümkündür. Diş fırçanızı etkin ve sağlıklı kullanabilmek için lütfen aşağıdaki bilgileri inceleyiniz: Fırçanızın kılları paralelliğini kaybedince değiştirilmesi gereklidir (ortalama 3 ay). Bu paralellik 1 ay içerisinde bozuluyorsa gereğinden fazla bastırarak fırçalıyorsunuz demektir. Diş fırçaları kısa sürede kuruyacak ve diğer fırçalar ile temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır. En az 2 fırçanızın olması gereklidir Naylon diş fırçasının tam olarak kuruyabilmesi için tam bir gün gereklidir. Her gün aynı fırça kullanılıyorsa fırça tam olarak kuruyamaz, işlevini iyi yapamayacak kadar yumuşar. Grip olunca fırçanızı yenileyin Diş fırçaları genelde nemli olup ılık ortamlarda saklandıklarından bakteri ve virüslerin yerleşip üremeleri için uygun bir ortam oluştururlar. Grip virüsünün yerleştiği fırçayla dişinizi fırçaladığınızda hastalık etkeniyle tekrar karşılaşırsınız. Asitli içecekler (portakal suyu,limon ,kolalı içecekler, vs) aldıktan sonraki 30 dk içerisinde dişlerinizi fırçalamayın yada dişinizi fırçaladıktan sonra 30 dk asitli içeceklerden uzak durun. Asitli içecekler tükürüğün PH dengesini bozarak dişlerin üzerinde oluşan koruyucu tabakayı eritir arkasından dişinizi fırçaladığınızda koruyucu tabaka dişlerinizin üzerinden tamamen uzaklaşır ve dişleriniz yüzeylerinden az miktarda aşınır. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 27.01.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
3543
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.