Doktorlar

Doğuştan yarık dudaklı (Sorular ve yanıtları)

Doğuştan yarık dudaklı (Sorular ve yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Oğlumun üstteki 2 yeni dişi tamamıyla yan geldi. Bu durumda nasıl tedavi uygulanır?

Oğlunuzu 10 yaş gibi bir ortodontiste muayene ettirirseniz nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği konusunda sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz.

Merhaba Duygu Hanım benim bundan 6 ay önce sol üste 20'lik dişim çekildi diş ağrısı oluşturduğu için yalnız doktora gittiğim de dişlerime bakarken çenemde çıkma olduğunu söyledi ağzımda4 tane 20'lik dişim daha çekilecekmiş sonra çene tedavisi yapacakmış ben hemen SSK'lı olduğum için SSK hastanesi gittim onlarda aynı şeyi söylediler o güne kadar çenemin çıktığını anlamamıştım ama yalnız ağzımı açıp kapatamıyorum yaptığım zamanda çok sesler geliyor çene kemiğimden şu an ssk randevu aldım günün gelmesini bekliyorum bu arada konuşmamda da bozukluklar meydana gelmeye başladı bunun nedeni anlattığım sebepler olabilir mi? Siz ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Anlattığınız olaylar bir neden olabilir fakat bu konuda sizi muayene etmeden net bir yapmak mümkün değil. En kısa zamanda TME(Temporamandibular Eklem)konusunda uzman bir diş hekimine danışmanız gerekiyor.

Yeni bebeğim oldu fakat doğuştan yarık dudaklı damakta bir problem yok fakat diş eti buruna dönük halde ayrık bu konu hakkında sizden bilgi istiyorum ameliyat ne kadar sürüyor ve nasıl oluyor?

Bu konudaki en sağlıklı bilgiyi bu alanda çalışan bir ortodontisten alabilirsiniz.Bebeğinizin durumuna göre sizi yönlendireceklerdir.Üniversite hastanelerine danışmanızı tavsiye ederim.

5 gün önce diş çektirmiştim şu an çekilen diş boşluğunda gri renkte et parçasına benzer bişey var ne olabilir?

O bölgeye besin artığı kaçmış olabilir,daha iyi temizlemeye çalışın.Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor,ama size farklı bir durum gibi geliyorsa tekrar doktorunuza danışın.

Dişim çürük apse yaptı gece gündüz çok ağrıyor hangi antibiyotik kullanım bir de ağrı kesici ne kullanmalıyım ağrıdan oluyorum doktordan korkuyorum iğneden daha çok 25 yasındayım.

Korkularınızın üzerine gitmelisiniz ve bir diş hekimine danışıp dişinizi kanal tedavisi yaptırtmalısınız.Dişinizi başka şekilde kurtarmanızın imkanı yok.

Dişlerim sızlıyor soğuk şeyleri içemiyorum sorunum ne ne yapmalıyım?

Dişleriniz çok hassas olabilir. Hassasiyet giderici bir diş macunu kullanmanız faydalı olacaktır.

Merhaba duygu hanım,yerinizi öğrenmek istiyorum.Bide diş Dr.Elif Özcan hanımı tanıyor rmusunuz? Şimdiden teşekkürler.

Elif Hanım'la beraber çalışmaktayım,bana info@creadenta.com adresinden veya 02122912920 no'lu numaradan ulaşabilirsiniz.

Sol üst azı dişimi çektirdim biraz uzun zaman çürük kalmıştı ama eve geldiğimde ağzımdan sinüsüme yol açıldığını fark ettim sıvı ve hava kaçar vaziyette bu problem yaratır mı acilen önlem alınmalı mı yoksa kendiliğinden hallolacak bir durum mu acaba şimdiden teşekkürler.

Sinüsünüzün açılması önemli bir durum.O bölgeye bir şey kaçmayacak şekilde gazlı bezle dikiş atılması gerekiyor. Tekrar diş hekiminize danışın.
Soru: Merhaba duygu hanım ben 23 yaşındayım benim sorunum sürekli dişlerimi sıkıyorum fakat bilinçsiz yapıyorum bu sorunu uykumda bile yaşıyorum sizce bunun nedeni nedir tedavisi var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.


Öncelikle bir diş hekimine danışıp bir gece plağı yaptırtmalısınız ve bu plağı geceleri kullanmalısınız ki dişleriniz sıktığınızda oluşan kuvvetten dişleriniz ve çevre dokular minimum zarar görsün.Diş sıkmak genellikle stresle ilgilidir,bu konuda da bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Selam ben 15 yaş, benim ön taraftaki iki dişim uzun, bir de ters gidiyorlar, bu ya da acaba laminat vener yapablir miyim?

Bu yaşta laminate veneer yaptırmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.Bir ortodontiste danışmanız ve ortodontik tedavi hakkında bilgi almanız en doğrusu olacaktır.

Bebeğim 10 aylık bir ay önce ilk dişini çıkardı dişinde siyahlık var sanki çürümüş gibi.kan ilacı falanda kullanmadım. neden olmuş olabilir?

Demir şurubu gibi preparatlar dişlerde renklenme yapabiliyor.Bu renklenmeler fırçalandığı zaman yok olurlar,ama dişin yapısında renklenme varsa yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok.Diğer dişler de sürmeye başladığında bir diş hekimine danışabilirsiniz.

5 yaşında bir kızım var on kopek dişleri çürüdü ve ufaldı sadece kökleri var.bu nedenle üstünden dişler çıktı damakta dişler var ne yapmalıyım?

Sürekli dişler gelmeye başladıysa süt dişlerinin çekimi düşünülebilir.Diğer süt dişlerinde çürük varsa onlarında dolgu yapılması gerekir.Bir diş hekimine danışmanız gerekiyor.

Ben 14 yaşındayım dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum ama fırçalarken dişlerim kanıyor ve bu geçmiyor ne yapmam gerek?

Muhtemelen diş taşı vardır.Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtman gerekiyor.

İyi calışmalar hacom benim ailemde ırsi dış sorunu var diş etlerimiz cekiliyo ve cabuk dökülüyo benim yaşım 25 ve dişlerim sürkli kanayıp sallanıyo doktora gittim sadece macun verdi ve faydası görmedim ne yapama lazım iyi çalışmalar.

Diş eti hastalığı çok önemlidir.Sürekli bir diş eti uzmanının(periodontolog) kontrolü altında olmanız gerekiyor ve gerekli işlemleri yaptırtmanız gerekiyor. Sizin yapmanız gerekenler hekiminizin tavsiyelerine uymak,ağız bakımınıza çok dikkat etmek,diş ipi kullanmak olmalıdır.Bu sayede hastalığınızın duraklamasını sağlayıp,dişlerinizin daha uzun süre ağzınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Merhaba diş doktoru ziyaretlerinden çok fazla korktuğum için, 2 tane kaplama ve 1 tane köprüyü bir işlemde yaptırmak istiyorum. Huyumu bildiğim için bir daha gitmememden korkuyorum, yaptırmışken üçünü birden yaptırmak için randevu aldım. Sizce doğru bir karar mı verdim? Bu kararımın yan etkileri olur mu benim için? İlk gittiğimde gerekli dişler küçültülecek, ikinci gittiğimde gerçek kaplamalar üzerine geçirilecek ve iki kere diş doktoru ziyaretinle bu durumdan kurtulmuş olacağım, diye düşünüyorum. Teker teker yaptırmaya kalkarsam, en geç ikinci dişimde doktora gitmeyeceğimi biliyorum. Cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

Aynı anda yaptırmanızın herhangi bir sakıncası yok.Bunu engelleyecek bir durum olursa hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Ben 21 yaşında bir genç kızım damak darlığından dolayı köpek dişlerim yukarda, kesici ve köpek dişlerim arasındaki dişlerim de eğri ve biraz arkada. Gülerken rahat olmamı da engelliyor.Köpek dişlerimi çektirip yerine kaplama yaptırmayı düşünüyorum.Bu yöntemi önerir misiniz ve ayrıca köpek dişimin çekilmesinin bir sakıncası olabilir mi?Beni aydınlatırsanız çok sevinirim ve şimdiden teşekkür ederim.

Kesinlikle böyle bir şey yaptırtmamalısınız.Köpek dişi ağızdaki uyumun ve orta hattın sağlanmasında çok önemli bir diştir.Çekilmesi çok önemli sorunlara neden olacaktır.Sizin için en uygun tedavi yöntemleri;ortodontik tedavi veya laminate veneer tekniği olacaktır.Bir diş hekimine danışıp bu yöntemler hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 08.08.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
2452
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.