Doktorlar

Dişlerinize kanal tedavisi(Sorularınızın yanıtları)

Dişlerinize kanal tedavisi(Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Dr.Hanım ben şuanda 10 haftalık hamileyim ve iki taraflı üst azı dişlerimin dolguları düştü bana çok ıstırap veriyor.hamileliğin hangi dönemine kadar dişlerimi yaptıramam.şimdiden teşekkürler..

Şu an yapılabilecek şey ağrınızı gidermek olacaktır. Dişlerinize kanal tedavisi gerekebilir. Bu tedavi sırasında röntgen çekilmesi gerektiği için tedavinin ilk aşaması yapılır,hamilelik sonrasında ise tedaviniz tamamlanır.Daha basit işlemleri ise özellikle orta 3 aya girdiğinizde yaptırabilirsiniz.Ağrıya neden olan dişleriniz için kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışın lütfen.

Sol tarafta iki dişimin arasında bir çürük var dişlerimi fırçalarken çok kanıyor elleyince acıyor çok kotu ne yapmalıyım doğal yollarla yapabileceğim bir şeyler söyler misiniz?

Yapabileceğiniz bir diş hekimine danışıp dişinize dolgu yaptırmak olmalıdır.Daha başka bir yöntemle sorununuzu çözemezsiniz.

Diş etlerim sızlıyor 20 lik dişim galiba derinin altında ve oyuk oluştu ne yapmalıyım?

Sorun 20 yaş dişinden kaynaklanıyorsa aldırmanız gerekebilir.Cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışın.

Hocam öncelikle böyle bir sayfayı bizlere ayırdığınız için size minnettarız benimde diş etlerimde özellikle alt tarafta baya bi kararma var siyahlaşmış üstte de var ama altta baya siyahlamış ne yapmam lazım tavsiyelerinizi bekliyorum ayrıca mailime gönderseniz sevinirim.

Muhtemelen diş taşınız var.Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırın.

Diş etlerimde şişlik var çok hassas az bir hasar görse hemen kanıyor cevabınızı bekliyorum...

Diş taşı varlığı kanamaya neden olur.Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırmanız gerekiyor.

Ön iki dişide sızlama iki dişin ortasındaki diş etinde çok hafif şişme olduğunu far kettim bu yeni olan bir şey ön dişlerimin arka tarafında tartar var 6 tanesinde siyah şekilde bariz belli oluyor ön tarta hiç yok ama merak ederek gerçekten çok merak ederek soruyorum hanımefendi temizlettiğim zaman dişimin zarar göreceğinden ve eskisinden daha çok ve daha çabuk tartar olmasından birde dişlerimizin üzerindeki kayganımsı zar gibi bir şey var ya onun gitmesinden korkuyorum yarın temizletmeyi düşünüyorum belki geç oldu ama şimdiden size çoook teşekkür ederim DUYGU HANIM....!

Diş taşı temizliğinin kesinlikle bir zararı yoktur.Tükürük ve ağız ortamı diş taşı oluşumuna müsaitse gene olabilir.Bunun temizlikle bir ilgisi yok.En kısa zamanda temizlik yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

Öncelikle iyi günler dilerim işiniz zor olsa gerek benim 9 yaşında bir oğlum var.azı dişler çok çürük ve ön dişler çarpık bir biçimde ama çıkan dişlerde hasta çıkıyor ne yapabilirim .çekim yapılırsa yeniden çıkar mı beni yönlendirirseniz sevinirim bu arada kötü koku da var.

Süt dişlerinin yerine gelen dişler kalıcı dişler ve kesinlikle çürük diye çektirmemelisiniz,çünkü yerine bir daha diş gelmeyecek.En kısa zamanda bir çocuk diş hekimine(pedodontist) danışıp oğlunuzun dişlerini tedavi ettirmelisiniz ve dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız.

Eşim günde yaklaşık 1 paket sigara içiyor, alt ve üst dişlerinin iç kısımlarında kahverengi lekeler var bunu engellemek için ne yapabiliriz? (Sigarayı bırakmak dışında)

Yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok.Arada diş hekimine gidip lekeleri temizletebilirsiniz.

Merhaba ben 29 yaşındayım 20 yaş dişlerimi 3 senedir çıkaramadım ve boğazımda beze çıktı arada küçülüp tekrar eski haline geliyor ve çeneme ağrı yapıyor.Bu konuda ne yapmalıyım? Teşekkürler.

En kısa zamanda 20 yaş dişinizi aldırmalısınız. Cerrahi alanında uzman bir diş hekimine danışmanız gerekiyor.

22 yıllık kızımda dört adet çürük ar ve dolgu yapılması lazım doktorumuz durmazsa anestezi yaparız dedi.sizin bu konudaki görüşünüz nedir yan etki ve risk anlamında. Saygılarımla.

Bu kadar küçük yaşta dolgu yapılması oldukça zor. Önemli olan kızınızda diş hekimi korkusu yaratmadan bu işi yapmak. Bizim sizi tavsiyemiz bir pedodontist (çocuk diş hekimi) tarafından bu işlemlerin yapılması. Zaten hekiminiz gerek görürse lokal anestezi veya sedasyon önerecektir.

Merhaba Duygu hanım.35 yaşındayım.Diş etleri altında gömülü kalmış 20 lik dişim yüzünden oldukça sıkıntı çekiyorum.Önceleri o bölgede hassasiyet ve yeme sıkıntım varken şu anda aynı hassasiyeti tüm dişlerimde ve diş etlerimde hissediyorum.Ağzımın içinde yara olmamasına rağmen çiğneme sırasında yaşadığım diş eti ve dişlerimdeki acılar bu anlamda bana oldukça sıkıntı yaratıyor.Öneri ve yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılarımla.

Bu tür sorunlara neden olan 20 yaş dişlerinin alınması gerekir.En kısa zamanda cerrahi alanında uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırın.

Merhaba duygu hanım ben dün dolgu yaptırdım kanal tedavisi yapılacağını söylediler ama ben ilk kez yaptırdığım için nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum kanal tedavisi yapıldı mı anlamadım.sadece ilaçlanıp dolgu takıldı acaba kanal tedavisi böylemi oluyor:)bilgilendirirseniz sevinirim.

Kanal tedavisi,dişin sinirinin alınması,o bölgenin temizlenip dezenfekte edilmesi ve bir kanal dolgu maddesi ile doldurulmasından oluşur.Dişinize kanal dolgusu yapılmamışsa tedavi tamamlanmamış demektir.Bir röntgen çektirerek kanal dolgunsun yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Ağzımın içinde zaman zaman abseler çıkıyor çok ağrı yapıyor yerken çok zorlanıyorum bu abselerin çıkmaması için ne yapmalıyım?

Bir diş hekimine danışıp abse yapan dişinizi tedavi ettirmeniz gerekiyor.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışın lütfen.

Merhaba İstanbul'dan çiğdem ben benim diş etlerimde kararma oldu kan birikmiş gibi doktora gittim bana bunun bazı insanlarda olabileceğini belki geçip belki de geçmeyeceğini söyledi herhangi bir tedavisi veya operasyonu yokmuş sadece diş fırçalarken diş etlerimi de bastırarak fırçalamamı söyledi üst diş etlerimdeki geçti ama alt dişlerimdeki duruyor bu konuda ne yapmam gerekli ? Teşekkürler...

Kararmalar ince bir hat halindeyse diş taşı nedeniyle oluşmuş olabilir.Bunu gidermek için bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor.Eğer renklenmeler diş etinizin doğal pigmentasyonundan kaynaklanıyorsa yapılabilecek bir şey yok.

Merhaba kızım 6 yaşında alttaki süt dişlerin ikisi de döküldü biri yerine tam geldi diğeri yerine çok geç çıktı ve tam yerini bulamadı iki dişin arasına sıkıştı yamuk çıktı ve birazda geriden çıktı ne yapmalıyım süt dişlerin hepsi döküldükten sonramı doktora başvurmalıyım teşekkürler bernaa.

Çapraşıklık varsa bir çocuk diş hekimine(pedodontist) danışıp neler olabileceği ve ne yapılabileceği konusunda bilgi almanız gerekir.

Diş sağlığım çok kötü dişimde çürükler var bir kere diş çekimim 2 saat sürdü ve gerçekten çok kötü oldum bu korku beni dişçi koltuğundan uzaklaştırdı.bayıltarak diş çekimi yapılabilir mi? :) Zararı olur mu?

Diş çürüğü için genel anestezi almanıza gerek yok.Sizi rahatlatan bir hekimi ve ortamı seçerseniz,işlem sırasında müzik dinlerseniz ve deneyimli bir hekime danışırsanız çok rahat bir şekilde dolgularınızı yaptırabilirsiniz.İşlem sırasında lokal anestezi yapılması ve sizi hiç ağrı hissetmemeniz gerekir.

1 dişim eksikti köprü yapılacak dendi aydınlatır mısınız? Tşk

İki dişinizin arasındaki boşluğu kapatmak, dişlerin bu boşluğa kaymasını engellemek ve daha etkin bir çiğneme sağlamak için dişleriniz çepeçevre kesilir ve üzerine porselen bir köprü gelir.Ama dişlerinizin çepeçevre kesilmesini istemiyorsanız o bölgeye implant yerleştirilerek de tek dişin yarattığı boşluk giderilebilir.İmplant için de o bölgedeki kemiğin ve dokuların muayene edilip uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.

41 yaşındayım. Sağ çenemdeki 20 yaş dişimle halen sorun yaşıyorum. Şu anda bile çene kemiğinde gömülü durumda. Ayrıca sağ çenemde tükürük taşlaşması oluştu. Bu dişten kaynaklı olabilir mi. Ondan kaynaklı ise ne yapabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Sorun yaşadığınız bölge ile çiğneme yapmıyorsanız ve orayı temizleyemiyorsanız diş taşı birikimi olabilir.En kısa zamanda cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmanız gerekiyor.

Bende çene eklem sorunu var. Bu yüzden plak kullanıyorum. Plağı kullanmadan önce sürekli baş ve boyun ağrılarım oluyordu, beni sersemleten bir ağrı. 3 aydır kullanıyorum.Şimdi ise ağrılarım azaldı ama alt dişlerim ağrıyor. Bunu ömrüm boyunca mı kullanacağım? Bunun kesin bir çözümü yok mu?

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor.Eklem tedavisi öncelikle hastanın ağrısını olabildiğince en aza indirgemeyi amaçlar.Tedavinizin ne kadar sürmesi gerektiği,plağınızın durumunu TME konusunda detaylı bilgiyi uzman bir diş hekimine danışarak öğrenebilirsiniz.TME konusunda uzman bir hekime danışın lütfen.

Annem 52 yaşında alt çenede köprü metalinden kuşkulandığı bir ağrı ile kontrole gitti. Çekilen röntgen sonucu alt çenede her 2 tarafta yan yatmış halde 20 dişi tespit edildi.10 yıl önce Protez yapılırken tespit edilmemiş olması şaşırttı açıkçası,Asil sorum su Dt ameliyat olması gerektiğini söylemiş 1 tarafı yapıp sonra diğerini yapacakmış.Araştırmalarıma göre alt çene çıkma riski vs olduğundan bahsediliyor.Risk nedir ve bu ne kadar sorun yaratır hasta açısından tedavisi mümkün müdür? Ayrıca annem yalnız yasayan bir kişi olduğu için bu operasyon sonrası ne durumda olabilir.Yanında mutlaka refakat eden biri olmalı mı. Küçük bebeğim olduğu için operasyon ciddiyetine göre kendimi ayarlamak istiyorum.Yeme içme ayakta kalabilme ne kadar kendine yetebilir. Şimdiden cevabiniz için teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz sorunlar çok zorlu diş çekimleri sonrasında olabilir.Cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışırsanız sizi çekimin zorluğu veya kolaylığı konusunda bilgilendirebilir.Operasyon lokal anestezi altında yapılmaktadır ve rutin olarak uygulanmaktadır.Çekim yapılan gün biraz ağrı ve şişlik olabilir.Bunu en aza indirmek için doktorun tavsiyelerine uymanız,ilaçları düzenli kullanmanız ve o bölgeye buz uygulamanız yerli olacaktır.Anneniz işlem sonrası gayet rahat bir şekilde normal hayatına dönecektir.Endişelenmenize gerek yok.

Daha önce kanal tedavisi yaptırdığım iki adet dişim için önce kesim yapıldı dün de kaplama yapıldı fakat ısırdığım zaman ağrım oluyor. Bir süre ağrı hissetmem normal midir? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar.

Yüksekliğiniz olabilir.Tekrar hekiminize danışıp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 29.05.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
4439
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.