Doktorlar

Dişlerinize iyi bakın, kalbiniz sağlıklı kalsın!

Dişlerinize iyi bakın, kalbiniz sağlıklı kalsın!

Dişlerinizi fırçalayıp,dişipi kullanarak ve 6 ayda bir dişhekiminize gidip diştaşlarınızı temizleterek kalp ve damarlarınızdaki daralmayı azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Dişeti hastalığını meydana getiren porfiromonas gingivalistir . Ağıza ilk girerek çoğaldığı dönem 12-13 yaşları olarak tespit edilen mikroorganizma 40 yaş üstü bireylerde yaygın olarak görülmekte ve diş eti hastalığına sebep olmaktadır. Ağızdaki küçük kesik veya kanamalı alanlardan kolayca kan dolaşımına karışan bu mikroorganizma, damarlarda bir enflamasyona sebep olur.Böylece damarın iç çeperlerinde artık yağların tutunması kolaylaşır. Hepimizin bildiği gibi damar iç çeperlerine yağların tutunarak damarları daraltması da kalp damar hastalıklarını meydana getirmektedir.

Güncellenme tarihi:

Dişlerinizi fırçalayıp,dişipi kullanarak ve 6 ayda bir dişhekiminize gidip diştaşlarınızı temizleterek kalp ve damarlarınızdaki daralmayı azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Dişeti hastalığını meydana getiren porfiromonas gingivalistir. Ağıza ilk girerek çoğaldığı dönem 12-13 yaşları olarak tespit edilen mikroorganizma 40 yaş üstü bireylerde yaygın olarak görülmekte ve diş eti hastalığına sebep olmaktadır. Ağızdaki küçük kesik veya kanamalı alanlardan kolayca kan dolaşımına karışan bu mikroorganizma, damarlarda bir enflamasyona sebep olur.Böylece damarın iç çeperlerinde artık yağların tutunması kolaylaşır. Hepimizin bildiği gibi damar iç çeperlerine yağların tutunarak damarları daraltması da kalp damar hastalıklarını meydana getirmektedir. Dişeti hastalıkları bu tip kalp damar hastalıklarını oluşturup hızlandırabildiği gibi,diabet ve düşük ağırlıklı bebek doğumlarında da etkili olabilmektedir. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 18.08.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
1686
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.