Doktorlar

Dişlerim sararıyor( Sorularınızın yanıtları)

Dişlerim sararıyor( Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Merhaba Duygu Hanım Benim sorunum ön dişlerimden sol dişim sararmaya başladı dişim sağlam aslında üniversite hastanesinde kontrol ettirdim ama beni rahatsız ediyor gülümserken özel doktora gittiğimde dişimin kesilip yeni diş takılarak ancak çözebileceklerini çok içten olduğu için beyazlatmanın mümkün olmadığını söylediler bende sağlam dişimi kestirmek istemiyorum ama sar halinden de kurtulamıyorum ne tavsiye edersiniz teşekkürler.

İçten beyazlatma yapılarak rengi açılabilir.Estetik diş hekimliği konusunda uzman bir hekime danışırsanız daha çok bilgi alabilirsiniz.

Merhaba benim ağzım çok kokuyor ben çok rahatsız oluyorum dişlerimi düzenli fırçalıyorum diş ipi kullanıyorum çürük dişim yok dişlerimi fırçaladıktan 10 dakika sonra ağzımda koku oluşuyor fırçalamadan yatmıyorum lütfen bana yardımcı olun.

Ağız bakımınız bu kadar iyiyiyse sorununuz sindirim sisteminden kaynaklanıyor olabilir.Bu alanda uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ederim.

Merhaba , ben seyrek ve koyu renkli dişlere sahibim laminate veneer yaptırmak istiyorum alt ve üst görünebilecek kısımları yaklaşık ne kadara mal olur ve İzmir de bu konuda güvenebileceğim bilgi ve teknolojiye sahip dr yada merkezler tavsiye edebilir misiniz. Teşekkür ederim.

Laminate veneerlerin fiyatı değişiklik göstermektedir,fakat iyi bir laminatein tanesi ortalama 300€ - 500€ civarındadır. Bu işlem hayatınızda bir kez yaptıracağınız bir işlemdir ve önceliğiniz fiyattan çok yapılan işe ve hekiminize güven olmalıdır. Maalesef İzmir'de size tavsiye edebileceğim bir yer yok.

Arka sol alt iki diş arasında dolgum var 4-5 sene önce dolgu yaptırdım şimdi arada bir ağrı yapıldı dr gittim röntgen istedi maddi durumum iyi olmadığı için yaptıramadım.bir sorum daha var elma yediğim zaman ön dişlerimde kanama oluyor hafif bunun nedenini öğrenmek istiyorum kolay gelsin öpüyorum hayırlı işler.

Devlet hastanelerine danışmanızı tavsiye ederim,dişlerinize kanal tedavisi gerekebilir.Bu önemli bir tedavidir,dişi çekimden kurtarır.Kanamanız diş taşı ile ilgili olabilir ve diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir.

Hocam bende ağız kokusu var maalesef diş hekimine gittim bir şey yok dedi ne yapmam hangi doktora gitmem gerekir.

Ağız ve diş sağlığınız çok iyiyse sorun sindirim sisteminden kaynaklanıyor olabilir.Bu konuda uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.Yedikleriniz de ağız kokusunu tetikliyor olabilir.Doktorunuza bunları da danışın.

Yaklaşık 4-5 senedir aralıklarla bazen artarak bazen azalarak diş fırçalarken kanama oluyor.Düzenli fırçalıyorum diş ipi kullanıyorum , ağrı yok görünürde çürük de yok, yumuşak diş fırçası da kullanıyorum yinede sonuç alamadım.Sizin önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Dişeti hastalığınız olabilir.Bu teşhisi kesin koymak için sizi muayene etmek gerekir.Dişeti konusunda uzman bir hekime (periodontolog) danışmanızı tavsiye ederim.

Merhaba hocam 10 aylık kız kardeşim var 6 tane dişi çıkmıştır. Üst dişler kararmaya başladı çizgi şekilde.nedenini öğrenmek istiyorum. Çok teşekkürler.

Kız kardeşinize demir preparatları veriyorsanız bunlar renklenme yaparlar.Fırçalayınca çıkması gerekir.Çürük oluşmaması için geceleri dişlerini bir gazlı bezle temizleyip uyutun.

26.12' de üst damaktaki azı dişim dolguydu, kırılmış ve çektirmek zorunda kaldım. Şimdide alt damakta kaplama dişim ağrı yaptı ve aniden çene altına kadar şişti. Diş hekimine gittim, kist oluştuğunu söyledi ve 2 adet antibiyotik verdi. Bu kist geçecek mi? Dişin çekilmesi mi gerekli? Ameliyat yoluyla mı alınır? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekiyor.İyi bir tedavi ile bu kistlerin küçülme oranı çok yüksek.Dişinizi çektirmenize gerek yok,bu en son çözüm.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışmanız gerekir.

Kızım 8 yaşında dişlerinde çürükler var, damaklarından bazen şişlik ve iltihap akıyor, 7'lik dişleri önden iki tanesi çıkmadan arkadan yenileri patlak verdi ve bizde doktora gidip çektirdik. Çürükler ve üst ön dişleriyle ilgili ne yapmalıyız.

Bu kadar küçük yaşta bu kadar sorun olması ilerideki ağız ve diş sağlığını etkiler.Mutlaka çocuk diş hekimliği(pedodonti) konusunda uzman bir hekime danışın ve gerekli tedavilere hemen başlayın.

SSK ile anlaşmanız var mı?

Maalesef yok.


Ne kadar hassas da fırçalasam kanama oluyor cevabınız için teşekkürler.

Diş taşınız olabilir.Bir siş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırın.

Merhaba Duygu Hanım; Benim diş etlerimde kararmalar mevcut bayag bir süredir.Ilk baslarda rahatsız etmemişti ama su anda daha da fazlalaşmaya başladı kararmalar.Bu ciddi bir konu olabilir mı? Teşekkürler.

Diş taşı varlığından kaynaklanıyor olabilir.Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırmanızı tavsiye ederim.

Diş sancım var çok ağrıyor ne yapmalıyım?

Hemen bir diş hekimine danışmanız gerekir.Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekiyor.

25 yaşındayım ön dişlerim hamilelik nedeniyle çürüdü ve kaplama yaptırmak zorunda kaldım bundan 4 yıl önce ve şuan memnun değilim vidalı diş yaptırmak ve bana ne kadara mal olacağını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

Vidalı diş derken implantı kastediyorsunuz sanırım.Eğer ağzınızda dişiniz varsa buna gerek yok. Çok farklı yöntemler denenerek minimum diş miktarından tutuculuk sağlanabiliyor. Protez konusunda deneyimli bir hekimle görüşmenizi tavsiye ederim.

4 yaşında hangi diş çıkıyor arka tarafta kafa dişi kabarmış acıyor diyor ondan kaynaklanabilir mi? Teşekkürler.

Bu yaşta genellikle süt dişleri sürmeyi tamamlar.Sürme sırasında en son sırayı da süt azı dişleri yer alır.Kastettiğiniz bu diş ise bundan kaynaklanıyor olabilir.Dişlerini kontrol edin ve altta üstte 10'ar diş varsa bir çocuk diş hekimine(pedodontist) danışın.Başka bir sorun da olabilir.

Merhaba ben yeni bir anne adayıyım hamile olmak yolundayım. şimdi benim sorum. dişlerimde sorunlar dolgu ve kaplama yaptırmam gerekiyor ben bu sorunumu hamile kaldıktan sonrada yaptıra bilir miyim hamile kaldığında bebeğimi bir tehdit oluştura bilir mi.... not 2007 haziran ayında 1 aylık bir gebelik yaşadım fakat bebek gelişmediğinden olmak zorunda kaldılar saygılar.

Ağız ve diş sağlığı işlemlerinizi mutlaka hamilelikten önce yaptırmalısınız.Hamilelik döneminde özellikle ilk 3 ay ve son 3 ay işlem yapmaktan kaçınılır.Zorunlu işlemler orta 3 ayda yapılır.Hamilelik döneminde yapılan işlemler strese ve riske neden olabilir.Size tavsiyem önce kendi sağlığınızla ilgili gerekenleri yapmanız ve sonra bebeğe karar vermeniz.

Hamileyim 2 tane altta dolgum var onlara ağrı yapıyor ve çenem ağrıyor ne yapmam gerekiyor galiba 20'lik dişlerim çıkıyor yardım eder misiniz teşekkür ederim.

Mutlaka diş hekiminize ve doğum doktorunuza danışmanız gerekir. Yapılacak işlem ağrınızın dindirilmesiydi. Kanal tedavisi gerekiyorsa bu tedavinin doğum sonrası tamamlanması olacaktır.20 Yaş dişiniz çıkıyorsa doktorunuzun kontrolü altında ikinci 3 ayı beklemeniz gerekir. Gerekirse Bu dönemde dişiniz alınır.

20'lik dişimin yarısı sürdü yarısı etin altında kaldı ve enfekte oldu.antibiyotik kullanıyorum dişimi çektirmeli miyim yoksa sadece eti aldırmam yeterli midir şu an bir çürük olayı yok ve yamuk pozisyonda da değil. Teşekkürler.

Dişinizi mutlaka aldırmanız gerekir.Bir kere enfeksiyona neden olmuş ve sürememiş.Aynı sorunları belli bir süre sonra tekrar edecektir.Cerrahi konusunda uzman bir hekime danışmanız gerekir.

Gök dişlerimde intihap var doktorum bu şekilde çekemeyiz diyor 1 senedir tedavi görüyorum antibiyotikler bideme artık çok rahatsızlık veriyor bayıltarak diş çekimi mümkün müdür iğneyle uyuşmuyor.

Uyuşmama diye bir şey söz konusu değil.Mutlaka uyuşur.Bunun için genel anestezi almanız gereksiz.Cerrahi konusunda uzman bir hekime danışmanız gerekir.

Çocukluk çağında azı dişlerimin üstten çıkması ile dişlerimi çektirdim.tel taktıramadım.daha sonra dişimin arsında olusan bosluk dişlerimin kaymasına neden oldu.yani ön dişlerim ortada değilde daha çok sağa doru kaydı.suan 22 yasındayım ve tedavi olmak istiyorum dişlerime tel taktırmam ne kadar yarar sağlar.yada tel yerine bir diş estetiğimi yaptırmam gerekli. Gülünce çok kötü görünüyorum.

Sizi görmeden neyin ne kadar gerekli olduğunu söylemek imkansız.Estetik diş hekimliği ve ortodonti tedavilerini bir arada yürüten bir merkeze başvurmanız,en sağlıklı bilgiyi almanızı sağlayacaktır.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 30.01.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
13614
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.