Doktorlar

Dişlerim kaşınıyor(Sorularınızın yanıtları)

Dişlerim kaşınıyor(Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

İyi günler Duygu Hanım ben Fırat daha önce size bir soru yolladım kanal tedavisiyle ilgili ama sorumun cevabını alamadım bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim en kısa sürede.

Bir aksilik sonucu sorunuz gelmemiş olabilir.Tekrar gönderirseniz en kısa zamanda cevaplandırmaya çalışacağım.

Hocam benim sorunum yeni başladı dişlerim sağlıklıdır diş doktorları da öyle söylediler. Benim sorunum dişetlerimin aşırı kaşınması ve yanması doktara gittim bir şey yok dedi arada bir oluyor hatta bazen bu dişetimin çekilmesine bile sebep oluyor buda beni rahatsız ediyor bunun sebebi nedir ve ne önerirsiniz acele cevap alabilir miyim hocam.

Muhtemelen diş taşınız var.En kısa zamanda bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor.

Selam..Düşen bir dolgunun yerine tekrar beyaz diş dolgusu yaptırdım..İkinci uygulama olduğu için büyük bir kısım dolduruldu..Ancak dilimle bu restore edilen dişin üstünde gezerken yanlarda da dahil olmak üzere pürüz var..Yani diğer dişler gibi kaygan değil ve bu durum rahatsız ediyor..Zamanla geçer mi yoksa yetersiz ışık mı verildi?..(etkisi var mı bilmiyorum ama).

Dolgunuzun biraz daha cilalanması gerekiyor.Doktorunuza tekrar danışıp cila yaptırtmanızı tavsiye ederim.

Merhaba. 20lik diş çıkartıyorum ve günleridir uyuyamıyorum ağrıdan.doktora gitmeye de korkuyorum malesef:( ağrısını hangi ilaç yada antibiyotik geçirir.

Korkunuzun üstüne gitmeli ve en kısa zamanda bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmalısınız. Herhangi bir ilaçla sorununuzu çözemezsiniz.

laminete veneer uygulamada sigortalı olmak maliyeti düşürür mü?

Özel kliniklerde ve muayenedelerde SSK uygulaması yoktur.Üniversite hastanelerinde belki uygulanabilir.

Merhabalar benim dişim kanal tedavisi oldu . Işınlı dolgu yapıldı ama 4 gün oldu hala diş etim ve dişimde ağrılar var. neden acaba?? Bir de annemin dişi çekildi ve çok ağrısı var. ne yapmalıyız. Sürekli ilaç kullanamıyor midesinde problem var.

Çok derin dolgularda bu tür hassasiyetler olabiliyor.Hassasiyetiniz gün geçtikçe artıyorsa tekrar hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir.Annenizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor ama diş çekimi sonrası ağrı olabilir.Çok dayanılmaz bir ağrıysa doktoruna danışması gerekir.

Dişime kanal tedavi yaptırdım eve geldim ağrı başladı ama inanılmaz bir ağrı ağlamaktan bayılacak hale geldim ağrı kesilmedi 4saat boyunca . içtim 3tane 1tane aspirin en son olarak . aldım ağrım dindi birazda olsa dayanılacak gibi şuan ama bu ağrı neden diye kafama takıldı dişçim yapılacak bir şey yok diş berbattı o ağrı olur bugün dedi ama size sormadan edemedim şimdiden saolun öpüyorum.

Bu kadar ağrı olması çok da normal değil.Tekrar hekiminize danışmanız gerekir.

Benim dolgulu dişim var sıcak ve soğuk bir şeyler yiyip içemiyorum neden?

Dişin sinirine çok yakın olan dolgularda böyle hassasiyetler olabiliyor.Bir diş hekimine danışıp dişinize kanal tedavisi yaptırtmanız gerekiyor.

Merhaba Dr. Hanım,sorum şu eğer yirmilik diş gömük değilse çıktığında herhangi bir sorun olur mu? Yani kısa sürede çürüme riski var mı?ayrıca düşen bir dişin yerini diğer dişleri iterek tamamlar mı?şimdiden çok teşekkür ederim,iyi çalışmalar..

Yirmi yaş dişleri düzgün sürmüşse , kapanışta karşılığı varsa ve ağızda herhangi bir şikayete neden olmuyorsa alınmasına gerek yok.O bölgeyi çok iyi fırçalayabiliyorsanız çürüme riskini de azaltmış olursunuz.Bazı durumlarda eksik olan bir dişin yerine diğer dişler kayabiliyor,ama bu her vakada düzgün olabilen bir durum değil.Eksik bir dişiniz varsa bu durumu hekiminizle görüşmeniz uygun olur.

Hamileyim diş etimde kist var sebebi hamilelik olabilir mi ne yapmam gerekiyor?

Sebebi kesinlikle hamilelik değil.En kısa zamanda bir diş hekimine danışmanız gerekiyor.Diş hekiminizin ve doğum uzmanı doktorunuzun görüşü alınarak ne yapılması gerektiğine karar verilecektir.

Ön üst dişlerim çok ayrık nasıl bir tedavi uygulayabiliriz?dişlerdeki mevcut aralık kapanabilir mi? Teşekkürler....

Ortodontik tedavi veya laminate veneer yöntemi ile sonuç alınabilir.Ortodontik tedavi uzun sürelidir,dişerinizin şekli değişmez,ama dişlerinizden hiçbir madde kaybı olmadan sonuç alınabilir.Laminate veneer tekniğinde ise dişlerin üzerinden hafif bir aşındırma yapılarak,üzerine porselen yerleştirilir.Kısa sürelidir(1 hafta),diş şeklini istediğiniz gibi değiştirtebilirsiniz.Bu tedavilerden hangisinin uygun olduğuna karar vermek için ir diş hekimine danışıp muayene olmanız gerekir.

20lik dişim operasyonla 4 gün önce alındı. 5 tane dikiş atıldı dikişlerim pazartesi günü alınacak. şu ana dişim çok ağrıyor ve sanki yara yerden acı su akıyormuş gibi oluyor, dilime acı tat geliyor. bu durumda apse olabilir mi tşk ederim.

Zorlu bir çekim sonrasında bu tür sorunlar olabiliyor.Tekrar hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

Sn. hocam takma dişimin tek kancası kırıldı tamir olur mu?

Protezin yapılışına göre bazı durumlarda tamir edilebiliyor,sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor.Bir diş hekimine danışmanızı tavsiye ederim.


Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 25.07.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
5726
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.