Doktorlar

Dişime dolgu yaptırdım(Sorularınızın Yanıtları)

Dişime dolgu yaptırdım(Sorularınızın Yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Ben bir defa dişime dolgu yaptırdım ama 2 gün geçti üstünden çok rahatsız oldum. Uyuyamadım onun için gidip azı dişimi çektirdim. Önümüzdeki günlerde de 2 dişime dolgu yapılacak. Bana lütfen dolgu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Kayseri'den yazıyorum.

Size rahatsızlık veren her dolgulu dişi çektirmek zorunda değilsiniz. Dolgular sinire çok yakın olduğunda rahatsızlık hissi verebilir. Bu durumda dişin sinirinin alınıp kanalları temizlenmeli ve kanal dolgusu yapılmalıdır. Bu tedaviye 'Kanal Tedavisi' denir.Bu işlemden sonra dişin dolgusu yapılır ve uzun yıllar dişiniz ağzınızda kalabilir. Diş ağrınız veya rahatsızlık hissi gibi sorunlarınız yine olursa kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Dolgu,çürük gibi konular hakkındaki detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.creadenta.com/dis.asp?kid=2&mk=18

Duygu Hanım öncelikle size çok teşekkür ederim. Benim size bir sorum daha olacak 20 yaş dişinin çekiminden sonra dudak ve ağız sinirlerinin çok dikkat edilmediği taktirde zarar görebileceğini duymuştum.20 yaş dişinin çekilmesi gereklimidir. Tekrar şimdiden ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

20 yaş dişleri yarı gömük kalıp, ağrı ve enfeksiyona neden olabiliyor. Böyle durumlarda mutlaka alınması gerekiyor. Bazen 20 yas dişi o bölgeden geçen sinire yakın olabilir ve çekim sırasında etkilenebilir. Tecrübeli bir çene cerrahi bu olasılığı mutlaka göz önünde bulundurarak operasyonu yapar. Çene cerrahisi konusunda uzman bir hekimle görüşürseniz bu konuda daha çok bilgi alabilir ve rahat bir operasyon geçirebilirsiniz.

İki ön dişimden kist ameliyatı oldum ağrım yok sadece şişlik var 4 gün oldu hala şiş normal mi bu süre ya da ne zaman geçer?

Böyle bir operasyondan sonra şişlik olması normal. Bir hafta sonra yavaş yavaş şişlik azalacaktır.

Ağız kokusu nasıl önlenir?

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır.

• Dişeti hastalığınız yoksa,

• Diş taşlarınızı 6 aylık aralarla temizletiyor iseniz

• 20 yaş dişlerinizde problem yoksa,

• Ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz.

• Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir. Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur.

• Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz bir iç hastalıkları uzmanına gidip muayene olmanızı öneririz

• Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan onedrop only diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın.Yediklerinize dikkat edin. Soğan,sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun.

İyi günler, ben 19 yaşındayım ağız kokusunda çok şikayetçiyim sabahları kalkınca dilimin üstünde kurumuş kanlar oluyor ve bunlar dilde koku oluşturuyor kokunun gitmesi için ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Kan, diş etlerinizden yada gece yatarken dilinizi ısırıyor iseniz dilden geliyordur. Nedeninin tespit edilebilmesi için diş hekiminize gitmenizi öneririm. Dişetinden geliyor ise hekiminiz diş taşı temizliği yapacak eğer sıkma probleminiz var ise gece koruyucusu uygulayacaktır.

Duygu Hanım merhaba, benim 4 yaşında oğlum var ve önde bulunan 4 dişi çürüdü değişik diş hekimlerine götürdük bazıları çekilsin bazıları da çekilmesin dediler son 1 aydır öndeki iki dişin üzerinde baloncuk şeklinde iltihap oluştu ne yapmalıyım?dişler çekilirse yer tutucular sonraki gelen dişler için çözüm olur mu ve ne şekilde yerleştirilir bu konuda bilgi almak istiyorum teşekkürler.

Çürüğün derecesine göre dolgu yada çekim + yer tutucu yapmak gerekir. Mutlaka çocuk diş hekimliği konusunda uzman (pedodonti) bir hekime gitmenizi öneririm.

Diş etlerimde problemi nasıl önleriz?

Probleminizin ne boyutta olduğunu görmeden öneride bulunmak zor. Diş eti probleminiz olduğuna inanıyor iseniz bu konuda uzman bir hekime gidip görüşlerini almanızı öneririm.

Yaklaşık 1,5 ay önce dişlerimi temizlettim. Ama yine aynı karartılar cıktı arka dişlerim yine siyah siyah oldu düzenli olarak fırçalıyorum. Neden acaba böyle oluyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Aldığınız boyayıcı ajan (sigara, çay, kahve, soya,kırmızı şarap gibi)sıklığına göre tekrar kısa surede renklenmeler olabilir. Yediklerinize dikkat etmenizi ve beyazlatıcı diş macunu kullanmanızı öneririm.

12 yıllık şeker hastasıyım diş etlerim fena çekildi azı dişlerimi ağrı ve oynamadan dolayı çektirdim kalanlar ise oynuyor nasıl bir tedavi önerirsiniz?

Şeker hastalığınız kontrol altında ise dişeti açısından artık bir problem teşkil etmez. Önemli olan bundan sonra iyi bir şekilde tedavi edilebilmeniz. Bunu içinde iyice araştırıp özellikle dişeti konusunda uzman bir doktora gitmenizi öneririm.

Merhaba, arkadaşımın dişlerinde gözle görülür ciddi yamukluklar var. Doktora göründü bütün dişlerin porselen yapılması taraftarıydık fakat doktor bunun çene kemiğinden kaynaklandığını, bu şekilde dişlerin yapılamayacağını yaptırmakta ısrarlıysa çene kemiğinin ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Dişlerin en baştan yapılması ile bu görüntü sorunu halledilemez mi? İlgili konudaki mesajınız başarıyla gönderilmiştir. Teşekkürler.

Belli düzeydeki çapraşıklıklar laminate veneer tedavisi ile düzeltilebilmektedir. www.creadenta.com vakalar bölümünde bu konu ile ilgili pek çok örnek görebilirsiniz. Kesinlikle tüm dişlerinin kesilip kaplama yapılmasını önermem. Önemli olan, en güzeli ve en doğalını en az madde kaybı yapacak şekilde tedavi etmektir.

Dün kanal tedavisi yaptırdım ve bugün genel olarak çenemde ağzımda ve çekilecek olan diğer dişimde ağrı oluştu dayanılmayacak kadar değil ama bu kanal tedavisinin yanlış yapıldığına dair bir sonuç mu, üst sağ büyük azı dişime uygulana kanal tedavi sonrası ne tür bir dolgu yaptırmamı önerirsiniz?

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra birkaç gün bu tür bir hassasiyet hissetmeniz normal. Ağrınız artar veya devam eder ise hekiminize danışmanızı öneririm.

Yapılacak dolgu, boşluğun büyüklüğüne göre değişir. Eğer büyük ise porselen dolgu, küçük ise kompozit dolgu yaptırmanız öneririm.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 02.01.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
19386
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.