Doktorlar

Dişim apse yaptı, geçmiyor

Dişim apse yaptı, geçmiyor

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Soru: bilmiyorum cevap verir misiniz ya da ilgilenir misiniz ben 33 yaşındayım her gün düzenli fırçalamama rağmen ağzımın sol tarafında çürük oluşmuştu ağrı falan ypmıyordu yalnız cumartesi günü çok şiddetli ağrı yaptı o gün ne yaptıysam fayda etmedi 1 gün sonra hafif şişlik vardı soğuk kompres iyi geliyor dediler havluyu soğuk suyla ıslatıp oraya hafif bastırdım şimdi iyice abse yaptı napacam ben dişciden de çok korkuyorum bana önerbileceğiniz penisilin türü olmayan antibiyotik var mı

Cevap:Antibiyotik sizin için geçici bir çözüm olur.Bir süre o bölgedeki enfeksiyonu baskılar,fakat daha sonra şikayetiniz tekrarlar.Sorunun kaynağı dişinizdeki çürüğün daha derine,,dişin sinirlerine ilerlemesi.Kesin çözüm ise kanal tedavisi yaptırtmanız.Günümüzde diş hekimliğinde tüm işlemler anestezi altında yapılıyor genellikle kanal tedavisi rahat bir şekilde yapılıyor.Güvendiğiniz bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.


Soru: iyi günler hocam benim 6 yaşında oglum var azı dişi çürüyo bu dişin yerine yeni diş cıkarmı hocam ne yapabilirim

Cevap:Çürüyen birinci büyük azı dişi(6 yaş dişi) ise bu çok önemli,çünkü bu dişin yerine yenisi gelmeyecektir.Ama çürük olan süt azı dişlerinden biri ise bunlar değişecektir.Yine de süt dişlerindeki çürüklerde çok önemlidir.Erken kaybedilmesi alttan gelen dişin pozisyonunu etkileyebilir.En kısa zamanda oğlunuzu çocuklarla iletişimi iyi olan bir diş hekimine götürmelisiniz ve gerekli tedavileri yaptırtmalısınız.


Soru: dişlerimin altında siyahlaşmalar oldu doktora gittim bana diş macunu verdi bunu kullanıyorum iyi olurmu siz bel ki çözüm bulabilrsiniz şimdiden teşküler

Cevap:Siyahlaşmalar diş-diş eti sınırında ise bunlar diş taşıdır.Doktorunuza tekrar danışıp diş taşı temizliği yaptırtmalısınız.


Soru: dişler için diş ipi mi kullanmak lazım yoksa normal ip kafi midir? iple temizlik yaparken diş etlerim kanıyor. ne yapmalıyım? bide uzmanlar misvak öneriyor, sadece misvak kullanmak yeterli mi?

Cevap:Dişleriniz için mutlaka diş ipi kullanmalısınız.Bu ipler özel bir şekilde üretilmiştir.Diş etlerindeki kanama da diş taşı varlığının ve diş eti iltihabının belirtisidir.Mutlaka bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmalısınız.Misvak yerine florlu bir macun ve düzgün bir fırça kullanmanızı tavsiye ederim.


Soru: benim yirmilik dişim iki yıldır ara ara ağrı yapıp çıkmaya çalışıyor ama iki yılda sadece yarısı çıkabildi ve bu dönem içersinde etrafı devamlı şiş ve koku yapıyo dişime dokunduğumda koku elime bulaşıyo bu denli yoğun ne yapmalıyım dişimi çektirmelimiyim yada bu kokuyu giderecek başka bi yol varmı

Cevap:Kesinlikle dişinizi çektirmelisiniz.Dişiniz çıkamıyor ve o bölgede ağrıya,enfeksiyona neden oluyor.Kokunun sebebi de bunlar.En kısa zamanda bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırın.


Soru: iyi günler hocam dün sol üst damakta köpek dişim gömülü olduğu için cerrahi opereyla aldırdım.yüzümün sol tarafı fazla şişti sizce normalmi ne yapmam gerekir.şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:Bu tür operasyonlar sonrasında bunlar olabiliyor.Hekiminizin tavsiyelerini yerine getirmeniz ve hekiminize 1 hafta sonra kontrole gitmeniz yeterli olacaktır.


Yayın tarihi: 07.10.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
62937
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.