Doktorlar

Diş taşlarımı temizlettim (Sorularınızın Yanıtları)

Diş taşlarımı temizlettim (Sorularınızın Yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Öncelikle kolay gelsin. Ben 21 yaşındayım, dişimde bir tane dolgu var. Ama ben daha önceden dişim ağrıdığında o dolgudan sanıyordum. Dişimde bir tane çürük ve de 20'lik diş çıkardığımı söylediler. Ama ağrıdan duramıyorum, çekmek istedim ama gittiğim bir kaç diş hekimi çürük dişimi çekmek istemediklerini söylediler. Ama dolguyu önerdiler ve şuan geçici dolgu var yine de ağrıdan duramıyorum. Bana yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim. Kolayı gelsin.

Böyle bir durumda muayene etmeden net bir şey söylemek çok zor. Şiddetli ağrı var ise kanal gerektiren bir durum olabilir. 20 yaş dişide şiddetli ağrı yapabilir. Tekrar diş hekimine gitmekten başka çareniz yok.

2 haftada önce diş taşlarımı temizlettim. Tekrar oluşmaya başladı. Ne yapabilirim? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

2 hafta içinde diş taşı oluşması demek dişlerinizi hiç fırçalayamıyorsunuz anlamına gelir. Diş taşı derken acaba dişlerde oluşan renklenmelerimi kastediyorsunuz? Bu renklenmeler eğer çok fazla boyayıcı ajan alıyor iseniz (sigara, çay,kahve gibi) kısa zamanda tekrar olur.

3 yaşındaki çocuğumun dişinde siyah leke oldu. Müdahale yapılabilir mi?

Eğer demir ilacı veriyor iseniz dişlerde koyu renklenmeler olur ve diş hekiminin yapacağı fırçalama işlemi ile de çıkar.

Merhaba Duygu Hanım, benim yirmi yaş dişlerim tam olarak çıkmış durumda fakat şakak ve boyun kısmıma esnerken ağrı yapıyor. Diğer ayrıca sabit protez olması gereken bir dişim var, o yüzden iki tarafla da yemede zorlanıyorum. Fakat benim ilaç alerjisi ağrı kesici ve penisilinlere alerjim olduğu için müdahale yaptırmaya korkuyorum. Zaten bir kaç kere doktora gittim müdahale etmeye çekindiler bana bir yol gösterirseniz memnun olurum ayrıca 20'lik dişimi çektirmem gerekir mi? Teşekkürler.

Probleminizin daha çok eklemden kaynaklandığını düşünüyorum. Eklem konusunda uzman bir hekime gitmenizi öneririm.

İki diş arasında sorun var dolguyu değiştirttim yine de arasında intihap ve koku ve etinde sızı oluyor. Anca bol sakız çiğnediğimde yenilemiyor. Teşekkür ilginize.

Büyük bir olasılıkla dişetinde olan cepten bu koku geliyor. Diş ipi mutlaka kullanın. Hekiminize gidip muayene olmanızı öneririm. Diş taşı temizliği ile de rahatlama sağlayabilirisiniz.

Benim dişime 4 ay önce kanal tedavisi uygulanmıştı. Şimdi sıcak soğuk etkisi var diş sağ tarafımda ve o tarafımla bir şey yiyemiyorum ne yapmalıyım nasıl bir tedavi uygulana bilir teşekkür ederim.

Kanal tedavisi yapılmış bir dişte sıcak soğuk hassasiyeti olmaz. Problem başka dişten kaynaklanıyordur.

Merhaba, yaklaşık iki ay önce iki dişime kanal tedavisi yapıldı. Ancak dişlerimde soğuğa sıcağa ve sert gıdalara karşı hassasiyet var. Bu durum olağan bir durum mu yoksa kanal tedavisi doğru yapılmamış olabilir mi? Teşekkür ederim.

Kanal tedavisi yapılmış dişte sıcak soğuk ağrısı olmaz sadece basma ağrısı olur. Hekiminize tekrar danışmanızı öneririm.

Öncelikle merhaba... Azı dişlerimden bir tanesinde bir kırık oluştu. Fakat bu kırığın bana herangi verdiği bir sorun yok. Ne sancı ne de ağrı var. Bu dişe dolgu yaptırmam gerekir mi? ilginize şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın...

İleride çürümemesi için hekiminize danışmanızda fayda var. Kırığın büyüklüğü önemli.

Diş etlerim çok kızarık doktorum diş etleri büyüme yapmış. Şişik seklinde dedi diş eti operasyonu yapılacakmış. Anestesizi ile diş eti fazlalıkları alınması gerek dedi ben bunu ilk defa duydum. Böyle bir şey var mı? Yaptırmam gerek mi acaba?

Evet böyle bir tedavi var. Şüpheleriniz var ise bu konuyu hekiminizle konuşmanız öneririm.

Ağız kokusu var ne yapabilirim?

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır.

• Dişeti hastalığınız yoksa, diş taşlarınızı 6 aylık aralarla temizletiyor iseniz

• 20 yaş dişlerinizde problem yoksa,

• Ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz.

• Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir. Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur.

• Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz bir iç hastalıkları uzmanına gidip muayene olmanızı öneririz

Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan onedrop only diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi hergün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın.Yediklerinize dikkat edin. Soğan,sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun.

Merhaba benim sorum sadece 20 dişin, diğer dişler gibi kökü var mıdır? Ben 20 dişin diğer dişlere zarar verdiğini biliyorum, ve şu anda da 20'lik diş çıkartıyorum çıkar çıkmaz hemen çektireceğim. Cevabınız için teşekkürler.

Evet diğer dişler gibi kökü vardır. İlle de her 20 yaş dişini çekmek diye bir şey yok. Hekiminize muayene olup onun fikrini almanızda fayda var.

7 yaşında ki oğlumun çarpma sonucu öndeki iki dişi yarıdan kırıldı. Bu dişler sonradan çıkan dişler tabi ki. Nasıl bir tedavi önerirsiniz. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

O dişler travmaya bağlı ölebilir yani kanal tedavisi gerektirebilir. Çarpmadan sonraki ilk günlerde yapılan muayenede bu dişlerin olup olmadığı anlaşılmaz. Bir kaç ay sonra tekrar muayene etmek gerekir. Kırık yerlere yapılacak güzel kompozit dolgular ile tedavi edilebilir. En kısa surede hekiminize başvurmanızı öneririm.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 29.11.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
5562
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.