Doktorlar

Diş sıkma - gıcırdatma (Bruksizm)

Diş sıkma - gıcırdatma (Bruksizm)

Diş sıkma (Bruksizm) çok sık görülen bir alışkanlıktır. Erişkinlerin yaklaşık olarak %50-%96'sı bu problemle karşılaşmıştır. Çocukların da %15'inde görülür. Genellikle bu alışkanlık kişi tarafından pek fark edilmez. Bruksizme ne sebep olur? Spesifik bir sebebi yoktur. Fakat duygusal stres gibi pek çok faktörün bunu tetiklediği düşünülür. Kişinin kişilik yapısı da önemlidir. Agresif, aceleci, titiz kişilerde daha sıklıkla görülür. Dişlerinin kapanışı düzgün olmayan kişilerde (maloklüzyon), ebeveynlerinde bruksizim problemi olan çocuklarda bu probleme daha cok rastlanır.

Güncellenme tarihi:

Diş sıkma (Bruksizm) çok sık görülen bir alışkanlıktır. Erişkinlerin yaklaşık olarak %50-%96'sı bu problemle karşılaşmıştır. Çocukların da %15'inde görülür. Genellikle bu alışkanlık kişi tarafından pek fark edilmez. Bruksizmin belirtileri Dişlerde aşınma, Dişlerde ve dolgularda kırıklar (özellikle ön dişlerde), Gece uyurken, partner tarafından duyulan gıcırtı sesi, Yüzdeki kaslarda ve eklem yerinde (temporamandibular eklem) ağrı, Eklemde açma kapama sırasında çıkan sesler, Baş ağrısı, Dişlerde sallanma ve aralanma, Dişlerde hassasiyet, Bruksizme ne sebep olur? Spesifik bir sebebi yoktur. Fakat duygusal stres gibi pek çok faktörün bunu tetiklediği düşünülür. Kişinin kişilik yapısı da önemlidir. Agresif, aceleci, titiz kişilerde daha sıklıkla görülür. Dişlerinin kapanışı düzgün olmayan kişilerde (maloklüzyon), ebeveynlerinde bruksizim problemi olan çocuklarda bu probleme daha cok rastlanır. Tedavi Hekiminiz tarafından yapılacak gece plağı en iyi tedavi yöntemidir. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 15.08.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
2055
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.