Doktorlar

Diş etim şişti (Sorularınızın yanıtları)

Diş etim şişti (Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Diş etlerim şişti ağzımdaki son iki diş ve damağım dişimin ön tarafında karıncalanma var diş etlerim çok kırmızı ağzımdaki dişler küçüldü sanki hiç birinin üstüne bastıramıyorum çok ağrıyor.

En kısa zamanda bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor.Muayene sonrasında başka işlemler de gerekli olabilir.

20 lik dişimi çektireli 2 gün oldu ama herkesinki gibi hafif şişmedi gargara kullanmama rağmen aşırı derecede şişlik var çok kotu görünüyor ne yapmalıyım?

Biraz zorlu bir çekim olmuşsa ve o bölgeden kemik kaldırılmışsa bu tür şişlikler oluşabiliyor. Doktorunuzun tavsiyelerine uymak,o bölgeye soğuk kompres uygulamak,sıcak yiyecek ve içecekler yerine ılık ve soğuk gıdaları tercih etmek durumunuzun düzelmesine yardımcı olacaktır.Çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Merhaba ben 15 yaşındayım dişim çıkacak ama ben korkuyorum bu yaştan sonra yeni diş çıkar mı yoksa taktırma felan mı gerekiyor lütfen yardımcı olun iyi günler...

Diş çıkması derken;diş çekilmesinden söz ediyorsunuz sanırım.Diş sürmesi tamamlandığı için çekilecek dişinizin yerine yenisi gelmeyecektir.Dişinizin kurtulması için kanal tedavisi yapılabilir,fakat bu tedavi ile de kurtulamayacak gibiyse çekim gerekebilir.18 Yaşına kadar(kemik gelişimi tamamlanıncaya kadar) beklenip daha sonra implant yapılabilir.

Selam benim sorunum çene dişimde 8 yaşımdan beri eksik olan dişim sağ ve sol taraftakiler birinde diş eti çekilmesi var. Dr köprü diyor kara veremedim sağlıklı yada güzel olur mu bilmiyorum 2 sağlam dişimi de kaybedecem ne dersiniz dr hanım teşekkürler şimdiden.

Sanırım yıllar önce çekim yapılmış bölgeye köprü önerilmiş.Siz dişlerinizin kesilmesini istemiyorsanız,implant sizin için diğer bir seçenek olabilir.Fakat kemik yapınız veya mevcut boşluk implant için uygun değilse tek seçeneğiniz köprü yaptırmak olacaktır.Bu konuyu hekiminizle veya implant operasyonu yapan bir diş hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederim.

Dişi eti tedavisi için ne yapmalıyım?

Tedavi için öncelikle bir diş hekimine danışmalısınız.Sizin tedaviye olan katkınız;ağız bakımınıza çok dikkat etmek,düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek ve doğru diş ipi kullanıp diş fırçalamak olmalıdır.

Merhaba ben 17 yaşındayım yaklaşık 3 senedir marmara üniv. diş hek. fak.de alt çene ilerlemesinden dolayı ortodontik tedavi görüyorum protezler yardımıyla tedavinin sonuna gelindiğini ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler. bu ameliyatı sizce olmalı mıyım ve ameliyatın riskleri nelerdir?

Hiçbir hekim sizi muayene etmeden ameliyat olup olmamanız gerektiği konusunda bir yorum yapamaz.Yapılacak işlem cerrahi bir operasyon olduğu için elbette riskleri olabilir,fakat ne tür bir işlem yapılacağa ve neden gerekli olduğu konusundaki en doğru bilgiyi sizin hekiminiz veya bu alanda çalışan başka bir hekim verecektir.Kafanıza takılan soruları doktorunuzla paylaşmanızı tavsiye ederim.

8 yıldır dişim ağrıyor 12 tanesi çürük ama bugüne dek hiç çektirmedim ama artık dayanamıyorum geceleri ağrıyor nasıl ağrısını dindirebilirim. şuan çekip yaptıracak param yok.

Devlet hastanelerine,ssk- bağkur işlemlerinin geçerli olduğu polikliniklere danışıp dişinizi kanal tedavisi yaptırtabilirsiniz.Bu sayede dişiniz tedavi olup uzun bir süre ağzınızda kalabilir.Geçici olarak ise ağrı kesici kullanmaktan başka seçeneğiniz yok.

Merhaba ben 21 yaşındayım ön üst dişlerimin 3 tanesinin arası açık tel takma yada farklı herhangi bir yolla dişlerimin birleşme sansı var mı lütfen yardımcı olun bana cevabınızı bekliyorum !

Sizi muayene etmeden net bir şey söylenemez, ama dişlerin büyüklüğü ve aralardaki boşluklar dengeli bir şekilde kapanacaksa ortodontik tedavi uygulanabilir.Bunun belirlenmesi için muayene olmanız gerekir.Bir ortodontiste danışmanız gerekiyor.

Merhaba benim azı dişlerimin arka son iki sırasındaki iki dişin köklerinde siyah lekeler görmeye başladım ve yine aynı şekilde aynı sırada üstteki arka iki dişimde de aynı lekeler var ne olabilir bana yardımcı olabilecek misiniz.

Bu lekeler diş ve diş eti birleşiminde ise diş taşı olabilir.Eğer diş yüzeyinde ise çürük veya çürük başlangıcı da olabilir.Bir diş hekimine danışmanızı tavsiye ederim.

Merhaba 5 yaşında olan oğlumun ön iki dişi çürük ve içe doğru yay şeklinde dişetine kadar çürük dişi yemiş durumda. Bu dişin üzerindeki diş etinde iltihap oluştu. Kenakort isimli ilaç sürdük fakat artık ilaçta fayda vermiyor. Diş hekimine götürdük iltihaba patlattı. Şimdi iltihaplı bölgede şişlik var ve 2 günde bir şiddetli kanama oluyor. Doktor altan diş geliyor diye daha fazla müdahale etmedi. Mersin/silifkedeyiz baktıracak doktor bulamıyoruz daha doğrusu yaşı küçük diye. kimse yanaşmıyor. Acil yardım. Teşekkürler.

Pedodonti (çocuk diş hekimliği) konusunda uzman bir hekime gitmeniz en doğrusu. Size en yakın diş hekimliği fakültesine başvurabilirsiniz.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com

Yayın tarihi: 16.09.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
18412
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.